Forum Šance pro včely
Workshop svatojánský - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Vedení včelstev alternativně (/forum-Vedeni-vcelstev-alternativne)
+--- Téma: Workshop svatojánský (/tema-Workshop-svatojansky)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Všechny stránky


RE: Workshop svatojánský - Milan Bencúr † - 17.06.2014 11:35 PM

(17.06.2014 06:39 PM)schützmeister napsal(a):  ..., co je na Smolíkově metodě objevné, je vyřezávání plodu...

Vašek nič neobjavil. Belgičani vyrezávajú plod vo waréčkach už od 80.rokov minulého storočia. A Nemci pri striasaní včiel z košníc tiež.


RE: Workshop svatojánský - Ladislav Kohout - 17.06.2014 11:42 PM

(17.06.2014 05:33 PM)Milan Urík napsal(a):  ... zároveň prosím o zkušenosti a názory, pokud takto vede včelstva i někdo jiný.

Slyšel jsem že metodu Smolík přednášel v Blatné a studenti na to pak za domácí úkol psali "recenzi".


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 18.06.2014 10:26 AM

(17.06.2014 11:35 PM)MilanBencúr napsal(a):  
(17.06.2014 06:39 PM)schützmeister napsal(a):  ..., co je na Smolíkově metodě objevné, je vyřezávání plodu...

Vašek nič neobjavil. Belgičani vyrezávajú plod vo waréčkach už od 80.rokov minulého storočia. A Nemci pri striasaní včiel z košníc tiež.
A znám i včelaře co vedou včelstva na tzv. norském zimování o kterém se různě diskutuje už dlouhá léta u nás.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 20.06.2014 03:19 PM

(18.06.2014 10:26 AM)Aleš Molčík napsal(a):  
(17.06.2014 11:35 PM)MilanBencúr napsal(a):  
(17.06.2014 06:39 PM)schützmeister napsal(a):  ..., co je na Smolíkově metodě objevné, je vyřezávání plodu...

Vašek nič neobjavil. Belgičani vyrezávajú plod vo waréčkach už od 80.rokov minulého storočia. A Nemci pri striasaní včiel z košníc tiež.
A znám i včelaře co vedou včelstva na tzv. norském zimování o kterém se různě diskutuje už dlouhá léta u nás.

Já osobně bych neřešil, zda Vašek něco objevil nebo ne. Prostě to tak letos dělá a jak bylo řečeno vyvíjí se. To je jen dobře. No a že někde přednášel? Dobře alespoň naše myšlenky zaseje tam, kde by to člověk ani nečekal, tedy do škol, které produkují ponejvíce včelařské technokraty. Škoda, že nebyl v Nasavrkách!
To, že tuto metodu využívají dlouho již jiní víme i od nás. Např. někdo zde kritizoval R. Hubače za to, že inseminuje, ale to, že on právě touto metodou loni zachránil pár včelstev těsně před kolapsem Varroázy skupiny C, to jaksi uniklo. Prostě naplňuje část tezí a kodexu. Odstraňování zav. plodu není ale zdaleka jediný biotechnický postup. Včely nám to ukazují a ukazují i toto.
Nad čím je ale třeba se zamýšlet je to, že se něco vezme jako paušální metoda. Na jednu stranu je to dobře, ale pro další zdravý vývoj včely medonosné je to skoro totéž, jako paušální využívání gabonu a pod. Prostě to působí jako sekačka na trávu, vše se hodí do průměru a není vidět, co je perspektivní a co ne. Tím se může rychle zkazit to, co stálo hodně úsilí, aby dotyčný genofond byl takový jaký je.Tady je třeba zvažovat co kdo chce. My potřebujeme (o tom jsem skálopevně přesvědčen) selekci a chov včely vrátit zcela opačným směrem, abychom napravili své hříchy minulosti . Včela sice již nikdy nebude taková jaká byla a ani by nebyla, kdyby nebyl člověk, ale uplatňovat zásady přírodní selekce je nutné. Věřím, že si je toho Vašek vědom a my všichni v ŠPV na to nebudeme zapomínat nikdy. Tak se dostaneme právě k tomu bodovému ošetřování, tedy ošetřit jen to co je nutné a ve správnou dobu. To je tedy něco co klasickým včelařským technokratům rozum nebere, protože v podvědomí mají něco zcela jiného, než je prospěch včel a jejich další vývoj. Dnešní chemické postupy jsou značně, značně předimenzované, ale vyhovují těm, kteří včely jen mají. A tady právě záleží na motivech. Někdo chce včely mít a jiný s nimi žije. Tím nechci říci, že je něco lepší nebo potřebnější. Na to si musí odpovědět každý sám. LD


RE: Workshop svatojánský - Jiří Marx - 22.06.2014 10:46 PM

Moje představa o chovu včel je taková, že já se jim pokusím zabezpečit takové obydlí aby se v něm včelstvo cítilo dobře, mohlo se rozvíjet do takové síly, která je pro něj přirozená a nemělo se potřebu každý rok vyrojit. Co se týká plodiště, jsem zastáncem minimálních zásahů a volné stavby v rámečcích. Co se týká medu, jsem pro ponechání medné komory trvale na včelstvu a odebírání přebytků...jsou -li.
Prostě ty včely nechat žít s minimem zásahů a to i léčebných.
Co se týká svatojánské methody, mám výhrady. Stanovit si, že mým cílem je včelařit s minimem nákladů je prima cíl, ale vůbec se netýká potřeb včel.
Stanovit, že včelám stačí 3 NN je jen spekulace a používání MM z důvodů medu bez plodu je zase proti přirozenosti včel.
A vyřezávání půlky plodu je masakr a těžká divočina. Takže do nějakého přirozeného života včel má svatojánská methoda daleko, jedině bychom brali za přirozené, že včelstvo navštíví každý rok medvěd a půlku ho rozšlape.
Není to náhodou tak, že když se rozhodlo, že včelám stačí 3NN , tak se musí ořezávat a dělat z něj mrzáčka aby se do 3NN vešlo.


RE: Workshop svatojánský - Debora - 23.06.2014 12:40 AM

podle mého názoru je nejlepší obrana včelstva rojení. Wink


RE: Workshop svatojánský - Milan Bencúr † - 23.06.2014 02:18 AM

Treba rozlišovať včelu divo žijúcu a včelu domestifikovanú. Divo žijúce včelstvo sa stará samo o seba a v čase rojenia sa rozdelí na niekoľko rojov, pričom je pravdepodobné, že niektorý z tých rojov prežije. Ešte pred storočím bolo brtníctvo v Poľsku oficiálnym a uznávaným remeslom. Brtníctvo v pôvodnej podobe prežilo dodnes iba na Urale, kde brtníci ťažia med, ktorý je v ekonomickom vyjadrení kaviárom medzi včelími prodaktmi vo svete. Včela domestifikovaná je hospodárske zviera a hospodársky výsledok včelstva je závislý aj na starostlivosti včelára o včelstvo. Ja sa venujem prírodnému včeláreniu a mojou filozofiou je, nepoužívať chémiu v metodike vedenia včelstiev. Čiže sa snažím viesť svoje včelstvá tak, ako to robili naši predkovia v úľoch s mobilným dielom niekedy na prelome 19. a 20. storočia. Chcem dopestovať čo najčistejší prírodný potravinový produkt a zároveň sa snažím starať sa o zdravie mojich hospodárskych zvierat, včely, udržateľným spôsobom, čiže čo najviac v súlade s prírodou. A to všetko preto. že dnes u nás divo žijúce včelstvá prakticky neexistujú. Ak niekto objaví dutinu obsadenú včelami, tak to sú už len prešľachtené zaletené roje na ich dnešnej prirodzenej ceste od ľudských obydlí k lesu. Dnes menia včelári bežne matky vo včelstvách dvakrát do roka. A takto udržiavané výkonné včelstvá nedokážu bez pomoci včelára prežiť. Poslaním vedenia včelstiev v súlade s prírodou nemôže byť idea, že vysypem včelstvo do úľa a nechám ho napospas osudu, ale znovuobjavovanie metodiky, ktorá pomôže včelám prežiť bez moderných postupov s množstvom chemických prípravkov používaných v poľnohospodárstve.


RE: Workshop svatojánský - Jiří Marx - 23.06.2014 10:27 AM

(23.06.2014 12:40 AM)Debora napsal(a):  podle mého názoru je nejlepší obrana včelstva rojení. Wink

To je jistě pravda.....ale proč vystavovat včelstvo situacím, kdy se musí bránit???



(23.06.2014 02:18 AM)MilanBencúr napsal(a):  Poslaním vedenia včelstiev v súlade s prírodou nemôže byť idea, že vysypem včelstvo do úľa a nechám ho napospas osudu......

Ani já nemám takovou ideu Smile na to jsem moc zvědavý


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 23.06.2014 01:21 PM

(22.06.2014 10:46 PM)jirka.marx napsal(a):  Moje představa o chovu včel je taková, že já se jim pokusím zabezpečit takové obydlí aby se v něm včelstvo cítilo dobře,
K tomuhle stavu budeme mít asi daleko všichniWink
Tuhle, tuším ve VP, byl článěk biologa, který pozoroval v divočině / USA / přežití včelstev.
Takže, ideální obydlí pro včely je : v převážně lesní oblasti, cca 25m nad zemí, s nevelkým vletovým otvorem, o velikosti max. jednoho Budečáku - zajišťuje pravidelné rojení, které je pro přežití nezbytné, minimálně 2km od nejbližších sousedek. A ještě musí mít možnost naloupit si od zkolabovaných rojů. A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.


RE: Workshop svatojánský - tondabh - 23.06.2014 01:29 PM

(23.06.2014 01:21 PM)schützmeister napsal(a):  A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.


Mohu poskytnouti materiál, mám dvoje odpovídající, ale pozor nejlepší medařky...Smile