Forum Šance pro včely
Workshop svatojánský - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Vedení včelstev alternativně (/forum-Vedeni-vcelstev-alternativne)
+--- Téma: Workshop svatojánský (/tema-Workshop-svatojansky)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Všechny stránky


RE: Workshop svatojánský - Mlha - 10.12.2013 09:06 PM

Jaro možná by nebylo od věci aby jsi uváděl zdroj. Takhle to vypadá jako by to bylo Tvoje dílo.


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 10.12.2013 09:22 PM

A v tomto případě je třeba být opatrný.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 10.12.2013 09:56 PM

(10.12.2013 08:31 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  K zamysleniu a k diskusii:

1. O med sa so včelami podelíš.
2. Úľ ponecháš z prírodných materiálov.
3. Rámikov úľ zbavíš.
4. Spojitý plást včelám dopraješ.
5. Jedy v úli nepoužiješ.
6. Bez plástov včelie rodiny množiť budeš.
7. Insemináciu matiek zatratíš.
8. Včelstvá iným dávať budeš.
9. Kočovaniu včelstiev zabrániš.
10. Desatoro chváliť budeš.

(Vašek)

Jo proč ne? Vašek Smolík to má na svém webu.Asi bych to formuloval jinak, k něčemu bych měl i komentář i výhradu. Ale proč ne, nevidím v tom žádný rozpor s našimi tezemi činnosti. Je dobře, že jsme každý trochu jiný. LD


RE: Workshop svatojánský - Stanislav Rataj - 11.12.2013 11:22 AM

(10.12.2013 09:56 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jo proč ne? Vašek Smolík to má na svém webu.Asi bych to formuloval jinak, k něčemu bych měl i komentář i výhradu. Ale proč ne, nevidím v tom žádný rozpor s našimi tezemi činnosti. Je dobře, že jsme každý trochu jiný. LD

I mě se to celkem líbí, daly by se alespoň v náznaku rozvést ty připomínky nebo výhrady? Aby byl i jiný náhled na věc. Díky moc.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 11.12.2013 03:48 PM

Nerad to píši sem do otevřené části. S Vaškem problém nemám, ale na VF se také diskutuje.
Pokud jde o Vaškovo desatero, tak takhle nějak vznikaly naše teze. Taky to bylo desatero, pak někdo řekl, tomuhle rozumíš jen ty a já to potřebuji polopatičtějc a pod.
Tak tedy jen první bod. o MED SE SE VČELAMI PODĚLÍŠ. Bezva, správné, ale nevyjadřuje to (polopaticky), že nenechám včely hladovět nebo je svým chováním do takového stresu nepřipravím. Je tu i důležitá věc, zásoby není jen med ale i pyl, propolis a vosk a nakonec i prostor (v širším pojetí). Čili bod jedna je dobře, ale nevyjadřuje vše (to nemusí být špatně, pokud to byl záměr). Jde o to co preferuji, komplexnost nebo průraznost. Vašek dal na tu průraznost a jasnot a vychází asi z toho, že když dodržíš toto, to ostatní se rozumí jako by samo s sebou. Obrací se více na nevčelaře. Rozumím tomu, je to i u našich tezí, byť jsou záměrně širší, něco je sloučené. Ale vidíte tu možnost diskuze a vlastně i zbytečného zpochybňování, prostě různého výkladu, který závisí na míže kvalifikace. Víte ono třeba dílo, volná nebo přirozená stavba má své zákonitoti a nezáleží jen na prostoru pro včelstvo (velikost i tvar), ale i době osazení, snůšce, stáří matky, genech a také na tom, jestli to včelsto je ještě ve volné přírodě přežít nebo ne. Zdá se to nesmysl, ale je to tak. Včely jsou sice velmi přizpůsobivé, ale v něčem velmi rychle degenerují, což tu nechci rozvádět. Např. architektura díla je poměrně jasně a konzervativně vyhraněha, přesto můžeme u včel vidět velkou míru "tolerance" např při uvyužití buněk pro dělničí plod a o něco větších na medné zásoby (resp. původně tak včelami vystavěné), které zpravidla mají větší sklon a jsou vyšší. Je prostě dobře vědět proč co tak je. O tom hodíme řeč na setkání, zde není prostor.
Co mně tam jasně ale chybí je uplatňování přírodního výběru, selekce, to je důležitější než ta ignorace inseminace. Ta se dá využít, ačkoliv se spíše zneužívá, byť nejspíš nevědomky. Pro mně to je ale velmi důležité. Jistě může to být jaksi obsaženo v bodu 5. ,ale ............ Porostě jde o úhel pohledu a já ten Vaškův respektuji. Doufám, že on respektuje třeba ten můj nabo náš nebo jiný. Čili v podstatě jde zase o to, zda budu hledat programově styčné body nebo to co nás rozděluje. Já volím variantu jedna. LD


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 14.12.2013 04:46 PM

(11.12.2013 03:48 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Doufám, že on respektuje třeba ten můj nabo náš nebo jiný. Čili v podstatě jde zase o to, zda budu hledat programově styčné body nebo to co nás rozděluje. Já volím variantu jedna. LD

Měl bych na to ještě jeden pohled - domnívám se, že jakékoli dopředu dané teze nepatří do živého vývoje. Můžu mít pravidla pro nějakou kvalitativní certifikaci - jako u medu, nebo šlechtitele, ale pro frončaft lidí, kteří se snaží chov někam posunout bude, ať už jakékoli, desatero dycky brzda. A to nemluvím o věčných sporech, co je lepší, jak to naznačil Leoš. Jestli se stanoví hranice, tak to v těch hranicích zůstane, protože ten, kdo na to bude nahlížet jinak, odejde. A ono desaterem svázané jádro bude o jeho zkušenosti ochuzené. Je to už ale taková C.K. mentalita v nás, mít na všechno popis. Zahni doleva, na semaforch rovně... Někdo to holt potřebuje. Ale když si všimnete, o čem se tady diskutuje a porovnáte s desaterem, tak polovina, ne-li víc, témat bude na indexu. Celý to je ptákovina.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 14.12.2013 05:59 PM

Jen bleskem. Právě jsem se vrátil ze setkání v MB. Sešlo se nás kolem dvacítky začínající, ale většinu již ošlehaní šancaři. 5,5 hodin práce. Projeli jsme volnou stavbu a kategorie plástů, jak se to dá využít v nástavkovém včelaření, jak se architektura "podepisuje" na varroáze, jak včely vnímají prostor...... Odpoledne jen "varroáza trochu jinak". Moc všem děkuji za aktivní přístup. Je vidět, že se posouváme, všichni se razantně zúčatnili a já moc nepřekážel. Myslím, že se projekt začíná rýsovat. Nováčci se od těch, co jim kouká parte z kapsy (tím myslím sebe) neodlišují. Soutěž medu jsme vyhodnotili tak, že nejlepší je ten, kterého sníme nejvíce. LD


RE: Workshop svatojánský - Milan Urík - 17.06.2014 05:33 PM

Přátelé, uzvádím zde ve stručnosti výhody a nevýhody vedení včelstev tzv Svatojánskou metodikou, dle V. Smolíka. Je to hodnocení po roce, kdy takto vedu 4 včelstva. Píšu to zde pro včelaře, kteří nad tím přemýšlejí, že by to zkusili a zároveň prosím o zkušenosti a názory, pokud takto vede včelstva i někdo jiný.
Výhody:
1, méně vybavení (postačí 3 NN na včelstvo, pouze horní loučky, žádné rámky, meziostěny, drákty, medomety a podobně)
2, levnější na pořízení i údržbu
3, krásné pro výuku, naučíte se, jak skutečně včely staví v dutině své dílo, že staví různé veliskoti buněk a jaké je jejich rozmístnění, jak vypadá plodové hnízdo v různých obdobích roku, jaká je organizace na plástech a podobně-prostě super
4, získáte superkvalitní a výborný med-jiný už nebudete chtít
5, získáté hodně krásného čistého vosku
6, razantně obměníte dílo
Nevýhody:
1, časově náročnější (stejný počet úlů s rámky obsloužím určitě za mnohem kratší dobu, zde musíte být opatrný při vyndávání plástů z úlu a jejich manipulaci)
2, méně medu (to zcela určitě, mám včely v dobých snůškových podmínkách, ale u bezrámkového malého včelstva počítejte, že 10 kg nevyberete, když chcete nechat dost na zimu)
3, med je všude a souvisí s organizací plástů, pokud použijete mateří mřížku, bude to asi lepší, ale mně se ze 4 včelstvech dostalo nad mřížku pouze 1, které zde normálně stavělo a nosilo med, ostatní, i když stejně silné i při lákání nad mřížku převěšení plodu zde nešli a místo toho vše cpou do 2 spodních NN pod mřížku
4, medobrání je u 4 včelstev akce na min 1/2 dne, vše je opatlané od medu, i když budete dávat pozor, pokud dodržíte metodiku, kde Vašek píše, že spodní nástavek zrušíte a z 2 vyřežete zavíčkovan plod, je to docela masakr a určitě jenom v kombinéze oblečený od hlavy po paty, jinka vás do té doby hodné včely ubodají k smrtiSmile

osobně si myslím, protože mám včelstva i na NN s rámky a volnou stavbou a včelstva ve Warréčku, že Sv metodika je z těchto 3 možností až na 3. místě.

Takže tolik ve stručnosti
Ať se daří.


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 17.06.2014 06:39 PM

(17.06.2014 05:33 PM)Milan Urík napsal(a):  Přátelé, uzvádím zde ve stručnosti výhody a nevýhody vedení včelstev tzv Svatojánskou metodikou, dle V. Smolíka.
Milane, co je na Smolíkově metodě objevné, je vyřezávání plodu. To jakým způsobem to dělat, či v jakém úle mít je vedlejší. Tím se to liší od klasiky i dutinového včelaření.
Stálo by za to odborně zhodnotit vliv na roztoče a sílu včelstva oním vyřezáváním, určitě by nás to ocenilo víc. Rok je ale dost krátká veličina, ale aspoň něco.
Určitě by se to dalo ještě nějak modifikovat do trochu snesitelnější verze, konec konců je to prototypová metoda.
Jestli ti zbyde ještě trochu energie - rozepiš s o soužití s roztoči.


RE: Workshop svatojánský - MichalF - 17.06.2014 08:17 PM

Tento způsob bych chtěl taky vyzkoušet. Co nevidět si jedu pro oddělky. Časově náročné? Při menším počtu včelstev je to asi zanedbatelné a vlastně se na čas strávený u včel těším. Proto začínám s volnou stavbou a právě s " jiným" včelařením než klasickým. Nechci medomet atd... Pokud je ale čas pro někoho drahocenný, tak rozumím tomu, že počítá každou hodinu. Taky chápu, že ne každý se chce pouštět do úplného vyřezání plodu atd... Zatím teoreticky Smile velice podobné slaměné košnici a to je mi sympatické. Když se podíváte na stránky pana Smolíka, tak je tam taky vidět jeho vývoj. Jde jen o to to zkusit. Asi se nedá tato metoda použít přesně podle návodu jak je napsán, ale jde o to nakopnout a potom si najít vlastní rytmus? Ale to bude to samé u Warre, TBH, Japonského? Každopádně díky za zkušenosti, popsáno moc pěkně.