Forum Šance pro včely
Workshop svatojánský - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Vedení včelstev alternativně (/forum-Vedeni-vcelstev-alternativne)
+--- Téma: Workshop svatojánský (/tema-Workshop-svatojansky)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Všechny stránky


Workshop svatojánský - Crha Karel - 01.05.2013 10:20 AM

V sobotu 28.5. jsem v Praze stopnul Vaška Smolíka právě když odjížděli s Janou Smolíkovou připravit potřebné pro účastníky workshopu. A protože se jednalo o jednoduché včelaření, přípravků včelařských bylo tak málo, že je váhově převyšoval i domácí chléb, který hostitelka pekla dlouho do noci, aby příchozím mohla nabídnout tradiční uvítání.
Jak vše probíhalo naleznete ve zkratce na Vaškově webu z fotopřístrojů zúčastněných profíků a doufám, že buď tam nebo i tady se objeví skvělé video, které mne čekalo v mailové schránce po návratu domů.
Za sebe mohu jen říci, že tam bylo dobře. Že bylo dobře mezi lidmi, kteří začínají včelařit z mnoholičných důvodů, mezi nimiž není výdělek na prvním místě.
Potěšilo mne, že jsem se opět setkal Josefem Zádrapou, že mohu nyní už přiřadit obličej Vladimíra Astaloše k mailovému kontaktu a s dalšími zajímavými lidmi, které možná uvítáme v rodině hnutí ŠPV.
Prezentace jednoduchého včelaření v režii VS je chytlavá a já ji rozhodně vyzkouším paralélně k tomu co zkouším doposud.
A pro všechny zúčastněné je to velká šance porovnat zkušenosti s touto metodou z různých stanovišť z rozličných podmínek, takže apeluji na nějaké setkání, třeba za rok, dva, kde bychom si o nich mohli popovídat.


RE: Workshop svatojánský - Petr Mirovský - 01.05.2013 11:59 AM

Já jen doplním adresu, aby ji ostatní nemuseli hledat - www.mamevcely.cz


RE: Workshop svatojánský - Jaro Stoklasa - 12.05.2013 04:43 PM

Prečítal som celý blog, prešiel všetky videá. Klobúk dolu. Včeláriť sa dá jednoducho.


RE: Workshop svatojánský - Vacatko - 21.05.2013 07:25 PM

Ahoj přátelé volné stavby.
Setkání bylo báječné, a hlavně ukázalo , alespoň mě, že to jde a že to jde tak zajímavě a jednoduše. Ne že by práce kolem včeliček bylo málo, to si Vašek asi užije stejně jako jiní včelaři, ale má cestu značenou. Včelky mu staví směrovky, TUDYPROSÍM... Tongue

Několikrát jsem se pokoušel nahrát malé AVIčko složené z fotek z workshopu, ale nějak se to nedaří a tak je umístěno na Úschovně pod označením : http://www.uschovna.cz/zasilka/N8JNZUS8M5BKAUR4-F3W *

Od té doby jsem nasadil včelkám taky vyuku na "Volnou stavbu".
No a musím je pochválit, bylo to nádherné když jsem vytáhnul z úlu, ve kterém stavěly minimálně 5 let na starém díle a zanášely staré dílo, tak z tohoto prostoru jsem vytáhnul za týden vystavěný rámek 39×24 zaplněný skoro celý novým dílem. Vedle umístěnou horní loučku s kouskem mezistěny, taky vytáhly a zastavěly třemi krásnámi srdíčky nového díla.
Jak je vidět, včelky staví, i když jim to ordinuje naprostý začátečník.
Jsou hodné a trpělivé. Doufám že jim to vydrží... Smile

Na lepení a "popisování" louček voskem jsem vyrobil větší licí pero. Něco mezi trubičkovým perem na rýsování a husím brkem. Tohle bude umístěno na jiném místě tohoto fóra.

Přeji všem hodně úspěšné včelaření v souladu s představami včeliček.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 05.12.2013 07:09 PM

Chtěl bych vám podat kratičkou informaci o setkání v Brně 30.11.2013, které zorganizoval účastník ŠPV MUDr. Urík pro Vaška Smolíka. Vašek mne cca před měsícem pozval. Sice jsem již měl na tento termín přednášku ,ale kvůli Vaškovi jsem ji odřekl.
Jen moje dojmy. Zúčastnilo se cca 60 lidí, především nevčelařlů lačných po vědění. Hlavní slovo měl Vašek a předváděl jim svůj koncemp dřevěné košnice. Po obědě jsem měl cca 1 hoďku já a snašil jsem se přítomným přiblížit život včelstva v přírodě, poukázal hlavně na biorytmus, který je zcela odlišný od toho, který mají námi vedená včelstva v úlech. Slovo padlo i na to, jak varroázu řeší včely v pořírodě u nás a také Včela východní východní, samozřejmě bez jakých koliv léčiv. Ještě jsem od té doby s Vaškem nemluvil, ale mám pocit, že jsme se doplňovali a já jsem rozhodně nechtěl být tím, na kterém to stojí, byl to Vaškův den. To se snad povedlo. Po přednášce jsem trochu podiskutoval i s lidmi, kteří už včelaří a ptali se mne na názor na tento Vaškův koncept. Vážil jsem si toho, když jeden z účastníků řekl, že je tam z MSVV a nebyl problém. Škoda, že nebylo víc času. M.Urík pořídil i fotky, tak snad je sem pověsí. Milanovi za pořádání velký dík, bylo to nezištné a toho není každý schopem. Snad se tím ŠPV od ostatních liší a bude lišit i nadále. LD


RE: Workshop svatojánský - Mlha - 06.12.2013 02:20 PM

(05.12.2013 07:09 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Snad se tím ŠPV od ostatních liší a bude lišit i nadále. LD
Pak ale nechápu ty Vaškovy reakce na ŠVP, na jedné straně od ŠVP žádá pomoc a na druhé straně na ŠVP nenechá nit suchou:
http://mamevcely.wordpress.com/2013/12/04/sance-pro-vcely/
http://mamevcely.wordpress.com/2013/12/05/sance-pro-vcely-ii/


RE: Workshop svatojánský - Stanislav Rataj - 06.12.2013 02:56 PM

Podobnou hysterii jsem už zahlédl jednou v jeho příspěvcích zde na ŠPV. Nechápu jen, proč to vlastně dělá, protože jeho důvody mi připadají (bez jakéhokoli hlubšího vhledu do fungování ŠPV) naprosto zcestné.
Chápu třeba postoj Ondry Kopičky (winepunk - to je ten v příspěvku zmíněný kamarád), který v tom hledal nějaké sdružení, které by stanovilo jasná pravidla pro něco jako je "bio chov včel" a odlišilo tak včelaře ŠPV od konvenčního včelaře a tím potažmo jeho produkty apod. A protože to nesplnilo jeho očekávání, tak řady ŠPV opustil. Ale tyhle divné výlevy VS jsou mi fakt záhadné. A samozřejmě ŠPV velmi poškozují.

Mimochodem, je tam zmíněna odpověď od zástupců ŠPV.
Kdo ji sepsal a co je předmětem? Je možné ji tu vyvěsit?
Díky


RE: Workshop svatojánský - Milan Urík - 06.12.2013 03:20 PM

Celá tato událost mně zaskočila, úpřimně jsem znechucený, i proto jsem poslal Vaškovi následující email, jeho znění ale zbaběle odmítl na web umístit, naopak tam přidal další lži a proto jsem mu napsal, že s ním veškerou komunikaci i vztahy ukončuji a už se tím nebudu zabývat. Zde je znění mé reakce:

Milý Václave,
dnes jsem si na Tvém webu přečetl Tvůj příspěvek o Šanci pro včely. Jako přítele a férového člověka Tě prosím, abys na webu umístnil i tento můj příspěvek, jakožto člena ŠPV. Předem moc díky.

Vážení přátele, dovoluji si reagovat na slova Vaška Smolíka o hnutí Šance pro včely. Aby to bylo stručné, shrnu to do několika bodů.
1. Hnutí je definováno jako volné sdružení lidí, kteří chápou, že stávající metody ošetřování jsou včelstvu ve volné přírodě hodně vzdálené a ve své podstatě nevyužívají plně a v rozumné míře potenciál včel jako takových. Zdůrazňuji, že sdružení je volné, nikoho nenutíme vstoupit ani vystoupit.
2. Hnutí má svůj etický kodex, nikoho, kdo do hnutí vstoupí neprověřujeme jak včelaří a co dělá, necháváme to na jeho svědomí. Pokud se do hnutí přihlásí včelař, který provádí inseminace, nebo používá mezistěny nebo cokoliv jiného, je to jeho věc, není cílem hnutí někoho kontrolovat, přesvědčovat nebo hanit. Každý si musí své počínání zdůvodnit sám před sebou.
3. Nevím o tom, že by někdo zneužíval Hnutí ŠPV k nějakým osobním záležitostem, pokud o tom Vašek ví, budu rád, když nám dodá důkazy. Doměnky a pověry mně osobně nezajímají.
4. Konstatování o tom, že někdo sesbíral a zneužívá emaily, nebo že někdo zavedl hlasování na fóru o ostatních je lež. Existuje seznam účastníků, který má k dispozici správce webu, tyto emaily se používají výhradně k hromadné mailové komunikaci mezi námi, převážně k infomování o akcích, které plánujeme. Kdyby někdo cizí chtěl na něko z nás kontakt, dostaneho pouze po svolení konkrétní osoby, které se to týká. Fórum ŠPV jsem na začátku spoluvytvářel já, t.č. ho spravuje někdo jiný z čacových důvodů. Fórum slouží k výměně informací o přírodním včelaření a je zde možnost vytvoření ankety a hlasování o čemkoliv a každý člen má možnost něco navrhnout a ostatní se k tomu můžou vyjádřit.
5. Jenom jednou se satlo, že šel v časové tísni jeden z nás na jednání ČSV a ministerských úředníků, ano bylo to v začátcích a nevěděli jsem jak se na to domluvit. Každopádně výsledkem byla nová vyhláška, která umožňuje včelaři větší svobodu při léčení varoózy. V budoucnu se již nikdo za Šanci podobných setkání neúčastnil.
6.Nevím o akci, která by proběhla pod hlavičkou ŠPV a byla nějak hrozná. Pokud o tom Vašek ví, opět prosím ať napíše konkrátně.
7. Nevím o tom, že by mně někdo zneužil ke svým zájmům, pokud to Vašek ví, ať napíše konkrétně.
8. Hnutí zorganizoval během krátké existence několik, nejenom dle mého názoru pěkných setkání o přírodním včelaření, podobných jako byl seminář v sobotu v Brně. Na rozdíl od Vaška ale netvrdíme, že je jen jedna pravda, a že včelařit se dá jen v Langstrotu a dřevěnné košnici. Jsme tolerantní a necháváme prostor, ať si cestu každý najde po svém.
Závěrem jen snad tolik, že mně překvapuje, když někdo striktně odsuzuje inseminace a mezistěny (já osobně tyto 2 věci ve včelaření také neuznávám), ale klidně si bere chovný materiál od člověka, který svou mnohaletou prací, mimo jiné i s využitím inseminací, šlechtění, výběru, mezistěn, docílil chovu odolných a dobře stavících, prostě slušných včel.


RE: Workshop svatojánský - Stanislav Rataj - 06.12.2013 03:28 PM

Hmmm ... tak je to napsané pěkně a klidně bych se pod to podepsal, ale je mi také jasné, proč to VS odmítl zveřejnit. Klidně bych to dal i na veřejnou část diskusního fóra, když nás k tomu VS vyzývá.
Jinak tím "zneužitým" členem je jistě míněn Ondra Kopička s jeho angažmá v pořízení warré úlů, sám mám z této akce dva takové úly doma a vypadají velmi pěkně, rozhodně mi to oslovilo více, než LG, které jsem pořídil před půl rokem inspirován právě VS a jeho sv.Jánskou metodikou.
Ale to je jedno, nemá smysl se v tom vrtat. VS je v některých směrem průkopník, ale svým zvláštním způsobem ze sebe dělá nějakého mučedníka či co a jestli je cílem vybudovat si klan obdivovatelů a následovníků, no nevím, nechápu to.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 06.12.2013 03:39 PM

Já za sebe mohu jen říci, že mne to mrzí. Jenže za tu dobu co včelařím jsem už zažil tolik věcí, že se s tím umím smířit a něco i předvídat. Spousta lidí se vydávalo za kamarády a pak mne napráskali, nebo jinak zklamali. Je to ale můj osobní pohled a jejich může být jiný, respektuji to. Tak je tomu i u Vaška. Přesvědčovat se má prací a ne slovy a já mám té práce něurekom. LD


RE: Workshop svatojánský - Martin Nezbeda - 06.12.2013 03:54 PM

Mě na Vaškově přednášce v Brně ten závěr s invektivou vůči ŠPV taky zaskočil. Bylo to naprosto zbytečné, zvlášť mezi lidmi, kteří se včelami teprve hodlají začít. V zápětí jsem byl upozorněn na dva výše zmíněné příspěvky na jeho blogu. Ty útoky nechápu, nerozumím jim. Vnímám, že Vašek jde svou cestou a vše ostatní odmítá, chápu, že ŠPV je pro něj možná moc otevřená a nechce se v ní angažovat, ale proč háže špínu a útočí?
Zbytečně si uzavírá cestu k lidem, což potvrzuje výše Milan, který nezištně jeho akci v Brně pomohl připravit (nebo celou připravil?). Vašek měl moje sympatie a na jeho přednášku jsem se moc těšil. Jeho projev na konci zkalil můj celkový dojem z akce a následné útoky i z něj samotného. Ještě hůř vnímám to, že velmi poškozuje jméno ŠPV a lidí, kteří pro něj něco dělají.


RE: Workshop svatojánský - Mlha - 06.12.2013 03:56 PM

U té objednávky Warréček jsem doposud nepochopil o co komu vlastně jde. Každému je jasné, že pokud by zde byl samotná Franta, Pepa nebo Tonda, kteří zatouží po Warréčku a kdyby se každý na svou pěst zeptal svého truhláře tak jistě všichni dostanou stejnou odpověď tedy, že kvůli dvoum či třem úlům se nevyplatí nastavovat truhlářské stroje. Ale vzhledem k tomu že se Franta, Pepa a Tonda znají právě díky ŠVP tak poptali již pro truhláře zajímavý počet kousků. A místo toho aby byli rádi že to tak pěkně vyšlo a že každý má u domu svoje vytoužená Warréčka, tak přijde někdo (teď již bohužel) z venčí a začne rozeštvávat Frantu, Pepu a Tondu a zkoumat kdo na tom má větší podíl? Mě to přijde trochu nefér. Bohužel ale toto je běžné nejen ve včelařství, jsem členem komunity CZFree.Net (node Mlha) a také to po nějakém čase vyústilo v žabomyší války, kdo dělá víc a kdo míň a kdo je víc CZFree a kdo míň. Bohužel na vyvolání takových sporů stačí jeden uražený člen.


RE: Workshop svatojánský - Stanislav Rataj - 06.12.2013 04:08 PM

Ano, je to přesně tak, jak píšeš. Zde se navíc necítí dotčen ten, kdo to sjednával (totiž Ondra, psal jsem si s ním někdy před 14 dny, je v pohodě, prostě jen čekal od ŠPV něco jiného a tak ho to jako projekt přestalo zajímat), ale někdo úplně "cizí". Njn, prostě se VS chce izolovat od všech. Viz. jeho výkřiky o tom, že bude přednášet a učit jen pro ty, co nikdy nechovali včelu apod. Mě to připadá jak budování svého druhu sekty Smile


RE: Workshop svatojánský - Jan Hucko - 07.12.2013 11:53 AM

Ty slova o sektě bych asi vynechal. Kdysi je použil Vašek ve spojení s námi, dnes je používáme my ve spojení s Vaškem. To je na hov...no. Asi vím o co mu jde a co by si přál změnit, ale právě "to" co mu vadí dělá ŠPV tak jedinečnou a naprosto odlišnou od všech ostatních "sdružení" nebo "spolků".

Honza


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 07.12.2013 04:21 PM

Netřeba v tom hledat nějakou záhadu, to je normální "nekalá soutěž" kdy je potřeba pomluvit konkurenci, aby zákazníci si koupily workshop (už to slovo napovídá) na Jánu a ne na přednášku ŠPV, kde dostanou informace zdarma, protože se platí jen skutečné a přímé náklady na sál apod. Doufám, že to má Václav vyřešené i s finančákem, aby když se někomu znelíbí, neměl problém.
To s tou organizací a výrobou warre bych také nijak moc neřešil, protože líná huba je velké neštěstí to platí přímo na Ondru. Stačilo se zeptat zde a klidně bych tu výrobu warré zajistil u mě a neřešil bych ani nějaké počty, protože nastavit frézu je záležitost několika minut co na prstech jedné ruky jdou spočítat. Kolega stolář si chtěl vydělat víc, tak zkusil deset kusů a vyšlo to a když Ondra měl první příspěvek, že je s někým domluvený, tak do toho přece nebudu už zasahovat to by mi bylo trapné. Tak si teď udělám trochu reklamy a kdyby někdo potřeboval něco od truhláře tak, aby nemusel v potu tváře a za oběti velkých starostí řešit kdo to vyrobí, tak se může obrátit na mě, dělám sice hlavně nábytek, ale jsem z vesnice tak jsem zvyklý i na chovatelské zařízení pro všechny druhy zvířat a cokoliv jiného co zavání dřevem. Teď jsem si udělal nějaké výkresy a budu si vyrábět nástavkový klát z fošen, jak budou nějaké fotky z výroby dám je sem ať se také něčím pochlubímBig Grin.


RE: Workshop svatojánský - Rasťo 71 - 07.12.2013 04:24 PM

Cisařuv pekař-Pekařuv cisař:Tenhle udelá tohle,...................a dohromady uděláme mocBig Grin
Nebudem tu haniť Vaška, iba sa chcem poďakovať všetkým čo dali Hnutie ŠPV dokopy, a vdýchli mu tak dušu nesmtelnosti-snáď sa nemýlim ,Vašek možno po čase nájde cestu späť, klobuk dole pred adminom a ostatnými ktorý prevádzkujú toto fórum ,robia stretnutia a obetujú svoj čas , pre nás a tých čo prídu k nám a pripoja sa , nemôžme si tu vyčítať kdo urobil viac a kto menej, každý dobre uložený kamienok , vytvorí mozaiku ktorá bude našim obrazom , verím že sa táto téma uklepe, a vrátime sa opäť do normálu.
Veď včelárime, tak sa niečo naučme od tých naších žlto-čiernych dievčatiek , vadia sa včely? Nie!!! Držia spolu , tak sa držme aj my, a dokážme nielen Vaškovi ale aj iným , že vieme a chceme žiť-existovať ako pravá včelia ,,RODINA"


RE: Workshop svatojánský - bohemia.gall - 07.12.2013 08:46 PM

(07.12.2013 04:21 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Netřeba v tom hledat nějakou záhadu, to je normální "nekalá soutěž" kdy je potřeba pomluvit konkurenci, aby zákazníci si koupily workshop (už to slovo napovídá) na Jánu a ne na přednášku ŠPV, kde dostanou informace zdarma, protože se platí jen skutečné a přímé náklady na sál apod.

Pro mne také žádné překvapení, názor na něj jsem si udělal už dávno... Ani bych se k tomu nevyjadřoval, kdybych nečetl jeho lži, které jsou z mého pohledu nehorázné. Přesto si myslím, že nemá smysl se tím výrazněji zabývat, určitě ne na interní diskuzi... Reakci na jeho lživé pomluvy bych dle jeho návodu "Ať si ho ŠPV dá na svůj web. dal na stránky ŠPV. Tam to má smysl...

Jen hlupák může vidět konkurenci v něčem nebo někom, kdo konkurovat nechce...

ŠPV je narozdíl od něj schopná setkávat se i se zkušenými včelaři, nejen se začátečníky, kteří zatím nemají na včelaření vlastní názor.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 07.12.2013 10:33 PM

Zdravím vás všechny v tento adventní čas. Svým příspěvkem jsem nechtěl vyvolat nějakou neganivní reakci, ale jen informovat. Jestli mohu všechny poprosit. Neoplácejme nenávist nenávístí , ale láskou. Možná mne máte za blázna, citlivku (to opravdu nejsem) ,ale třeba je to jen druhá strana jedné mince. Třeba to nyní (včetně Vaška) všichni nevidíme, nesypejme sůl do otevřené rány. Věci často nebývají takové, jakými se zdají být. Připravujme další akce, není proti nám, kdo není s námi. Vše dobré všem. Leoš


RE: Workshop svatojánský - vraja - 08.12.2013 11:07 AM

Krasný den,

Mě upřímně vadí řekl bych stejné věci jako Vaškovy, jen nejsem naučen je říkat narovinu a tak tvrdě.

Žádná ŠPV neexistuje - Oficialně nejsme žádne združení které ma nějeké stanovy apod.
v dusledku toho ŠPV nemůže nic vlastnit, mít nazor, nic rozhodnout. Je to velmi nebezpečna situace,
například tím že nevlastníme ochrané známky, domény a podobně mužeme byt postavení před to že někdo začne lepit
logo ŠPV na svoje produkty a neudělame stím nic. Součastný vlastník domeny ŠPV se muže jednoho dne probudit se skvělím
napadem že na stranky umístí vlastní obsah a zase stím neuděláme nic.

Diky tomu nejsme schopni ani nikoho pověřit mandátem aby někde jednal ve jménu ŠPV což je podle mě škoda.

Nejsme schopni nic schvalit. Na webu jsou v soucastné době jiné teze než které tam byly když jsem do ŠPV vstupoval,
a umřímě stěmito bych se nemohl stotožnit. Pod kterýma je podepsán mě absolutně neznámí tým ŠPV kdo to je
na základě jakého mandátu sepsal nové teze.

Debora si dala spoustu práce s mapou, musim ji poděkovat za její sebereflexi kdy anonimy prestehovala do
okresních měst. Nicméně nebýt te sebereflexe zase sme stím nemohly nic dělat protože není kdo by rozohodl
ze to tak ma byt nebo nemá.

Bylo by velmi nekorektní ke skvělému pohostinctvý manželů Hubačových nějak tuto pozoru-hodnou akci krityzovat.
Nicméně souhlasim s Vaškem že ukázka inseminace byl pro mě červený hadr před očima, to je zalezitost v přímem
rozporu se zakladnímy tezemy ŠPV, budem se příště učit používat airosol ?
Pokud na akci ŠPV je inseminace považuju se za pokrytce který káže vodu a pije víno.

To že Vašek si doveze na Včelnici material který někdy nejspíš prošel inseminací ja s těch několika malo setkaní
s ním chápu jako snahu o biodiverzitu on je podle mě ochotný dat si na včelnici libovolný života-schopny material
aby měl hodně ruzné krve a bylo z čeho přirozeně vybírat.

Nepříjde mi že Vašek byl zbabělý tím že na web neumístí Milanovu reakci, jednak ma pravo si na svoji nástěnku dat co uzná za vhodné.
Ale na druhé straně Milan nemá právo se za ŠPV vyjadřovat, protože to nemá nikdo!

Nekalou soutěž jsem fakt netahejte podívejte se kolik se vybíra na ruzných workshopech a kolik vybýral Vašek, navíc všechny jeho
metodiky a nazory ma zdarma na webu, Workshop je neco navíc pro lidi co to chtěji mít přímo.
Nemyslím si že Vašek by se nebyl schopný bavyt i s pokročílíma včelařema ale dle mého názoru je to zbytečné ty už maj své
zažité a pokud jsou přístupní novým věcem tak jim stačí těch pár obrázku jeho medodiky aby pochopily.

Pravě to že Vašek vytvořil natolik jednoduchou a levnou metodiky dokázalo natáhnout do včelařiny spoustu nováčků
a za to by jsme ho měly nosit na rukou.

Vašek si jen uvědomil co spachal pokusil se o reformu a po neuspechu odesel, a ted jen varuje ostatní ano
svým přímočarym jednoznačným způsobem jak děla vše.

Použijte Vaškova slova k sebereflexi a ne k plivani na něj.

Muj navrh na řešení stavu ŠPV je:

- uspořádat ustavující schuzy na ktere ŠPV vznikne jako združení/spolek, a definují se nějaké stanovy.
- Vytvořit jakysi manifest HNUTÍ ŠPV, účastníkem hnutí se nestanu tím že někam pašlu svoje kontakty ale tim že budu chovat včely dle tohoto manifestu.

Združení tu bude pro ty právní věci, hnutí pro ty co jen chtějí žít a včelařit. Vašeḱ bude účastníkem HNUTÍ ať se mu to líby nebo ne, protože puvodní teze ŠPV dodržuje
možná víc jak leckterý z nyní registrovaných člená ŠPV

Honza Vrana


RE: Workshop svatojánský - Milan Urík - 08.12.2013 12:41 PM

Na Vaškove příspěvky jsem reagoval jako Milan Urík, ne jako ŠPV a to je z toho příspěvku docela zřejmé. Je zajímavé, jak se hledají problémy, které nejsou (třeba zneužití loga, domény a podobně,...). Pokud byla na akci MUDr. Hubače prezentována skutečně inseminace, mrzí mně to jako přírodního včelaře, ale jak jsem psal výše, je to na jeho svědomí, on ví, jaké jsou teze ŠPV a jací lidé se v hnutí scházejí. Každopádně každý si obrázek udělal a může si říci, že k Hubačovi již nikdy nepojede.


RE: Workshop svatojánský - Jaro Stoklasa - 08.12.2013 01:24 PM

Nechcem pridávať drevo do ohňa, ale... Pokiaľ ŠPV nebude oficiálny spolok (združenie, hnutie, neziskovka alebo čokoľvek) s jasne stanovenými pravidlami a ich dodržiavaním, bude to iba taká všehochuť s biednym dosahom... Už len to, čo bolo v jednom príspevku vyššie, že účastníkom určitého rokovania bol zástupca ŠPV a tam sa dosiahlo určitého posunu, tak už len toto je jasným odkazom...


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 08.12.2013 01:42 PM

Mě nevadí, že ŠPV nemá stanovy, nemůže nic vlastnit a už vůbec mi nevadí, že to není nějaký registrovaný spolek. A když už se předpokládá, že to všechno je někým zneužitelné a tak se musí předpokládat také rovnou, že pokud se založí spolek s pevnými pravidly, tak bude se muset vytvářet komise a kontrolovat druhým včelnice jestli chovají včely podle pravidel spolku. Protože jinak to bude zase jen o tom, že někdo řekne/napíše, že se bude snažit chovat včely podle zásad spolku a tato důvěra je opět zneužitelná a bude si dávat loga spolku na med a ošetřovat amitrazem jen se bude od vyvíječe kouřit.
Takže jestli kdokoliv chce další politickou stranu s registrovanými logy, korýtky a vším co k tomu patří nikdo nikomu ruce nedrží. Za sebe říkám, děkuji nemám zájem. Pokud něco podobného vznikne z ŠPV odcházím a dál si budu žít svým způsobem a dělat věci podle sebe.
Jinak já ty řeči na webu mamevcely zas tak moc neřeším, je to jen mlžení o nějakém pozadí a nikdy nic konkrétního i když byl k tomu několikrát vyzván a ten zbytek obsahu metodik a vyznání je z mého pohledu bez hodnoty, protože sám se o podobné postupy zajímám v podstatě od začátku mého včelaření, ale na to ti kdo s tím začnou stejně přijdou sami praxí.


RE: Workshop svatojánský - Jaro Stoklasa - 08.12.2013 02:03 PM

Korýtka by sa mohli vynechať...


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 08.12.2013 02:11 PM

Korýtka se vznikem spolku vynechat nejdou, protože i stanovy budou tvořeny podle Občanského zákoníku.


RE: Workshop svatojánský - liptaka - 08.12.2013 02:43 PM

(08.12.2013 01:24 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  ... Pokiaľ ŠPV nebude oficiálny spolok (združenie, hnutie, neziskovka alebo čokoľvek) s jasne stanovenými pravidlami a ich dodržiavaním, bude to iba taká všehochuť s biednym dosahom...

Ide o to, čo vlastne chcete dosiahnuť?dobrovoľné záväzky sú oveľa silnejšie ako oficiálne obmedzenia.Podľa mňa hnutie vzniklo na to aby ukazovalo iný smer,iné chápanie vecí...
Nie aby schvaľovalo,menilo,prikazovalo....


RE: Workshop svatojánský - Jaro Stoklasa - 08.12.2013 04:22 PM

Hlavný problém nevidím v dobrovoľnosti či príkazoch, ale v tej všehochuti. Členom hnutia ŠPV môže byť ktokoľvek s čímkoľvek (myslím vedenie včelstiev). Prírodné včelárenie nie je nijako definované... Preto tá poznámka o tej všehochuti... Aký smer teda ukazujeme?


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 08.12.2013 04:34 PM

A čemu to vadí? Přírodní včelař je stejně jen ten, kdo takhle včelaří a ne kdo se takhle nazve. Já za sebe mohu říct, že přírodní včelař nejsem, ale chtěl bych se to naučit, protože v tom vidím výhody nejen pro včely.


RE: Workshop svatojánský - tondabh - 08.12.2013 04:50 PM

(08.12.2013 04:22 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Hlavný problém nevidím v dobrovoľnosti či príkazoch, ale v tej všehochuti. Členom hnutia ŠPV môže byť ktokoľvek s čímkoľvek (myslím vedenie včelstiev). Prírodné včelárenie nie je nijako definované... Preto tá poznámka o tej všehochuti... Aký smer teda ukazujeme?

Jaro nemám nic proti Tvé osobě, ale zkus se zeptat včeliček jaké stanovy by jim nejlépe vyhovovaly a já Ti klidně odpovím za ně, ŽÁDNÉ, a víš proč? Protože pro včelstvo je dobrým pomocníkem ten, kdo jim připraví dutiny pro jejich krásný život a ne ten, kdo vytvoří byť sebelepší stanovy.

Ano můžeme trávit čas nad tím kdo a jak se chová a psát různé bla bla bla, ale Šance Pro Včely, je hlavně šancí pro tu skupinu včelařů, kteří chtějí opravdu něco dělat v duchu přírodního včelaření a ne sedět u koryt a plácat. V tomto duchu má přeci každý svobodnou vůli si vybrat, zda chce včelařit s kamarády z ŠPV a nebo si vybere co je mu libé.

V Šanci Pro Včely je rovnost volnost bratrství a pokud někdo chce vládnout nebo být řízen někým, oba přeci mohou založit jakékoliv hnutí dle libosti a my jim k tomu popřejeme šťastnou cestu!

Všem přeji mnoho pohody a štěstí při práci s Matkou Přírodou, Tonda.


RE: Workshop svatojánský - Jaro Stoklasa - 08.12.2013 05:05 PM

Voľnosť, rovnosť bratstvo nikdy v ľudskej spoločnosti nefungovalo a ani nebude... lebo práve to, že to funguje inak, je podstatou úspešnosti a fungovania ľudskej spoločnosti... ale to je do inej témy. Sám si odpovedal... aké stanovy by chceli včely... žiadne, pretože... a tým si načrtol napríklad jednu potenciálnu cestu..., z čoho vyplýva, čo nie je potrebné a čo naopak stačí Smile ja som sa iba zamyslel z pohľadu z opačnej strany... Čo je to vlastne ŠPV? No, vieš, to je také voľné združenie prírodného včelárenia. Hm.. A čo je to to prírodné včelárenie? No, vieš, to je bez medzistienok, ale vlastne aj s medzistienkami, to je bez rámikov, ale vlastne aj s rámikami, to je len na mede, ale vlastne aj s cukrom atď...

Nechcem toto hnutie rozbiť. Ak to bolo pochopené tak, tak to tu teraz jasne píšem, že to nie je mojim cieľom... Tí, čo ma poznajú, vedia, ako som na tom s myslením blízkym prírode... Koniec koncov som vyštudovaný ekológ. Len som v poslednom čase dostal od viacerých otázky, čo sme zač... A keď sme išli do detailov, tak vlastne neviem, čo sme zač... pretože sme vlastne všetko...


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 08.12.2013 06:10 PM

Já to nevnímám tak, že by jsi chtěl něco rozbíjet je to diskuze. Asi každý tohle hnutí bere nějak jinak. Já to nevidím od začátku jako šanci pro včely, ale jako šanci pro včelaře, protože jako celek je to hlavně o sdílení informací a když těch informací se dostane dost a k někomu kdo je umí zpracovat a využít bude to i šance pro včely. Ale také si nemyslím, že by tu až tak ta rovnost fungovala na 100%, protože tu fungují přirozené autority a to je něco jiného než ty volené a každý může mít tu autoritu nějakou jinou.
Neřeším, jestli někdo používá inseminované matky nebo mezistěny v rámku. Třeba má k tomu reálný důvod a časem, až ten důvod pomine nebo získá jiné přesvědčení od toho upustí a nebo také ne. To že hnutí je v podstatě všechno a nic, že je to organizované a zároveň neorganizované a nebo to, že se najednou pořádá spontánně nějaká akce vyvolává v hlavách funkcionářů uniformované jednoty takový zmatek, protože neví co můžou čekat a odkud co přiletí. Proto bych tohle volné seskupení nechal tak, protože tak to má mnohem větší sílu, protože je to variabilnější. Takže až se tě někdo zeptá na ŠPV bav se o sobě a nezařazuj se do anonymity davu.


RE: Workshop svatojánský - liptaka - 08.12.2013 06:32 PM

(08.12.2013 04:22 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  ... Aký smer teda ukazujeme?

Myslím si že ukazujeme hlavne zmenu myslenia a to že najťažšie sa búrajú predsudky akékoľvek Smile


RE: Workshop svatojánský - Milan Bencúr † - 08.12.2013 08:38 PM

Myslieť nekonvenčne sa po anglicky povie „think out of the box“, teda doslova myslieť „mimo škatule“. Možno srším prekvapivými pohľadmi na včelárenie a provokatívnymi tézami o ich fungování, ale jediné, čoho sa v živote nesmieme báť, je myslenie. ŠPV je pre mňa príležitosť stretnúť sa s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi tu na fóre alebo na akcii niekoho z nás, na čo sa vždy teším. Radek Hubač má množstvo úžasných riešení prospešných nášmu hnutiu ŠPV, ktoré sú rovnako cenné ako skúsenosti Leoša Dvorského, dlhoročné pokusy Kamila Kramného alebo jednoduché riešenia Antonína Karasa, či prax ostatných nemenovaných priateľov z nášho hnutia. Bez akéhokoľvek diktátu, ale so vzájomným rešpektom. A to nás posúva dopredu.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 08.12.2013 11:44 PM

Vážení kolegové dovolím si využít příspěvek Honzy Vrány k prezentaci mých názorů na vaše příspěvky. Bude to na přeskáčku.

Dal jsem to do interních záležitostí. LD


RE: Workshop svatojánský - Petr Mirovský - 09.12.2013 01:34 PM

Nemáte někdo, prosím, texty obou zmíněných článků?
Byl jsem v NASA a nyní již nejsou na webu.


RE: Workshop svatojánský - Stanislav Rataj - 09.12.2013 03:24 PM

Pěkný den,
neopatrně jsem si přepsal cache, a tak první příspěvek už asi nevydoluju. Ten druhý se povedl - takže zde je článek č.2:
Citace:Šance pro včely II
« Previous / Next »
By vasekismolik / December 5, 2013 / Bees
Dnes mi od ŠPV přišla žádost o zveřejnění jejich stanoviska.
Bohužel není ve shodě s obsahem tohoto webu.
Řešení?
Ať si ho ŠPV dá na svůj web.
Což?

Budu Vám ale vyprávět příběh.

Můj kamarád chtěl včelařit ve Warré úlech.
Začal zařizovat a shánět až sehnal výrobce.
Byl tou dobou člen ŠPV jako jsem byl já.
Sehnat výrobce není nikdy snadné.
Stálo ho to čas a aktivitu.

O tomto víkendu jsem byl na přednášce v Brně.
Člen ŠPV tam plánuje tuším městský včelín s Warre úly.

Co čert nechtěl.
Prý na ně mají výrobce.
Šance pro včely toho výrobce zařídila.

Asi už tušíte.
Tím že je někdo členem stává se jeho čin automaticky činem celé Šance.

Moc mě to zamrzelo za kamaráda.
Zdá se to být drobnost.
Není to drobnost.
Aktivita jednotlivce nemůže být prezentovaná jako činnost celku.

Nelíbí se mi to a připadá mi to zvrhlé.

Dejte si pozor.
ŠPV nemá žádné kontrolní orgány ani oficiální ukotvení.
Nikdo nemůže vymáhat spravedlivost v systému bez pravidel.
Je to podle mého soudu NEBEZPEČNÉ.

Proto jsem odešel.
Buďte odvážní ODEJDĚTE.



RE: Workshop svatojánský - Martin Nezbeda - 09.12.2013 03:27 PM

Vnímám a chápu příspěvky, kde někteří hledají specifikovaný směr, definici ŠPV jako hnutí. Jsem rád, že ji nemá, protože od začátku vnímám vyjímečnost tohoto projektu v tom, že není definován. ŠPV, z mého pohledu je platforma na výměnu zkušeností, takový pomyslný stůl, u kterého se můžeme sesednout a povídat. Mě osobně ta "neorganizovanost" vyhovuje a považuji ji za klad. To, že se to kolem nás hemží nějakými definicemi a zákony ještě neznamená, že jim musíme podléhat taky. Včely respektují jediný zákon, zákon přírody a my jsme tu kvůli včelám, kvůli pochopení toho nejvyššího zákonu...
Prostoru je tu dost pro všechny, kdo chtějí a ti, co ho potřebují vymezit mají přece možnost to udělat - takových "šancí pro včely" může vzniknout kolik chce, budou se jmenovat jinak, budou mít jinak vymezený zájem a taky si najdou spoustu lidí, které zrovna tato cesta bude oslovovat. Ta pestrost volby je přece úžasná...


RE: Workshop svatojánský - Petr Mirovský - 10.12.2013 02:11 PM

Díky Stando za text druhého článku. Škoda, že se nezachoval i první.


RE: Workshop svatojánský - Mlha - 10.12.2013 07:35 PM

Tak zkus poptat Vaška, třeba ti to pošle Smile


RE: Workshop svatojánský - Jaro Stoklasa - 10.12.2013 08:31 PM

K zamysleniu a k diskusii:

1. O med sa so včelami podelíš.
2. Úľ ponecháš z prírodných materiálov.
3. Rámikov úľ zbavíš.
4. Spojitý plást včelám dopraješ.
5. Jedy v úli nepoužiješ.
6. Bez plástov včelie rodiny množiť budeš.
7. Insemináciu matiek zatratíš.
8. Včelstvá iným dávať budeš.
9. Kočovaniu včelstiev zabrániš.
10. Desatoro chváliť budeš.

(Vašek)


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 10.12.2013 08:42 PM

Já jsem měl za to, že včely se dělí o med se mnou a ne já s nimi. A v chudých letech se to jen potvrzuje. Kočovalo se už i s košnicemi, jak jsem se dočetl ve starší stoleté literatuře a navíc migrace za snůškou je přirozený jev. To jsou tzv. hladové roje, tedy nic nepřirozeného.


RE: Workshop svatojánský - Mlha - 10.12.2013 09:06 PM

Jaro možná by nebylo od věci aby jsi uváděl zdroj. Takhle to vypadá jako by to bylo Tvoje dílo.


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 10.12.2013 09:22 PM

A v tomto případě je třeba být opatrný.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 10.12.2013 09:56 PM

(10.12.2013 08:31 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  K zamysleniu a k diskusii:

1. O med sa so včelami podelíš.
2. Úľ ponecháš z prírodných materiálov.
3. Rámikov úľ zbavíš.
4. Spojitý plást včelám dopraješ.
5. Jedy v úli nepoužiješ.
6. Bez plástov včelie rodiny množiť budeš.
7. Insemináciu matiek zatratíš.
8. Včelstvá iným dávať budeš.
9. Kočovaniu včelstiev zabrániš.
10. Desatoro chváliť budeš.

(Vašek)

Jo proč ne? Vašek Smolík to má na svém webu.Asi bych to formuloval jinak, k něčemu bych měl i komentář i výhradu. Ale proč ne, nevidím v tom žádný rozpor s našimi tezemi činnosti. Je dobře, že jsme každý trochu jiný. LD


RE: Workshop svatojánský - Stanislav Rataj - 11.12.2013 11:22 AM

(10.12.2013 09:56 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jo proč ne? Vašek Smolík to má na svém webu.Asi bych to formuloval jinak, k něčemu bych měl i komentář i výhradu. Ale proč ne, nevidím v tom žádný rozpor s našimi tezemi činnosti. Je dobře, že jsme každý trochu jiný. LD

I mě se to celkem líbí, daly by se alespoň v náznaku rozvést ty připomínky nebo výhrady? Aby byl i jiný náhled na věc. Díky moc.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 11.12.2013 03:48 PM

Nerad to píši sem do otevřené části. S Vaškem problém nemám, ale na VF se také diskutuje.
Pokud jde o Vaškovo desatero, tak takhle nějak vznikaly naše teze. Taky to bylo desatero, pak někdo řekl, tomuhle rozumíš jen ty a já to potřebuji polopatičtějc a pod.
Tak tedy jen první bod. o MED SE SE VČELAMI PODĚLÍŠ. Bezva, správné, ale nevyjadřuje to (polopaticky), že nenechám včely hladovět nebo je svým chováním do takového stresu nepřipravím. Je tu i důležitá věc, zásoby není jen med ale i pyl, propolis a vosk a nakonec i prostor (v širším pojetí). Čili bod jedna je dobře, ale nevyjadřuje vše (to nemusí být špatně, pokud to byl záměr). Jde o to co preferuji, komplexnost nebo průraznost. Vašek dal na tu průraznost a jasnot a vychází asi z toho, že když dodržíš toto, to ostatní se rozumí jako by samo s sebou. Obrací se více na nevčelaře. Rozumím tomu, je to i u našich tezí, byť jsou záměrně širší, něco je sloučené. Ale vidíte tu možnost diskuze a vlastně i zbytečného zpochybňování, prostě různého výkladu, který závisí na míže kvalifikace. Víte ono třeba dílo, volná nebo přirozená stavba má své zákonitoti a nezáleží jen na prostoru pro včelstvo (velikost i tvar), ale i době osazení, snůšce, stáří matky, genech a také na tom, jestli to včelsto je ještě ve volné přírodě přežít nebo ne. Zdá se to nesmysl, ale je to tak. Včely jsou sice velmi přizpůsobivé, ale v něčem velmi rychle degenerují, což tu nechci rozvádět. Např. architektura díla je poměrně jasně a konzervativně vyhraněha, přesto můžeme u včel vidět velkou míru "tolerance" např při uvyužití buněk pro dělničí plod a o něco větších na medné zásoby (resp. původně tak včelami vystavěné), které zpravidla mají větší sklon a jsou vyšší. Je prostě dobře vědět proč co tak je. O tom hodíme řeč na setkání, zde není prostor.
Co mně tam jasně ale chybí je uplatňování přírodního výběru, selekce, to je důležitější než ta ignorace inseminace. Ta se dá využít, ačkoliv se spíše zneužívá, byť nejspíš nevědomky. Pro mně to je ale velmi důležité. Jistě může to být jaksi obsaženo v bodu 5. ,ale ............ Porostě jde o úhel pohledu a já ten Vaškův respektuji. Doufám, že on respektuje třeba ten můj nabo náš nebo jiný. Čili v podstatě jde zase o to, zda budu hledat programově styčné body nebo to co nás rozděluje. Já volím variantu jedna. LD


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 14.12.2013 04:46 PM

(11.12.2013 03:48 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Doufám, že on respektuje třeba ten můj nabo náš nebo jiný. Čili v podstatě jde zase o to, zda budu hledat programově styčné body nebo to co nás rozděluje. Já volím variantu jedna. LD

Měl bych na to ještě jeden pohled - domnívám se, že jakékoli dopředu dané teze nepatří do živého vývoje. Můžu mít pravidla pro nějakou kvalitativní certifikaci - jako u medu, nebo šlechtitele, ale pro frončaft lidí, kteří se snaží chov někam posunout bude, ať už jakékoli, desatero dycky brzda. A to nemluvím o věčných sporech, co je lepší, jak to naznačil Leoš. Jestli se stanoví hranice, tak to v těch hranicích zůstane, protože ten, kdo na to bude nahlížet jinak, odejde. A ono desaterem svázané jádro bude o jeho zkušenosti ochuzené. Je to už ale taková C.K. mentalita v nás, mít na všechno popis. Zahni doleva, na semaforch rovně... Někdo to holt potřebuje. Ale když si všimnete, o čem se tady diskutuje a porovnáte s desaterem, tak polovina, ne-li víc, témat bude na indexu. Celý to je ptákovina.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 14.12.2013 05:59 PM

Jen bleskem. Právě jsem se vrátil ze setkání v MB. Sešlo se nás kolem dvacítky začínající, ale většinu již ošlehaní šancaři. 5,5 hodin práce. Projeli jsme volnou stavbu a kategorie plástů, jak se to dá využít v nástavkovém včelaření, jak se architektura "podepisuje" na varroáze, jak včely vnímají prostor...... Odpoledne jen "varroáza trochu jinak". Moc všem děkuji za aktivní přístup. Je vidět, že se posouváme, všichni se razantně zúčatnili a já moc nepřekážel. Myslím, že se projekt začíná rýsovat. Nováčci se od těch, co jim kouká parte z kapsy (tím myslím sebe) neodlišují. Soutěž medu jsme vyhodnotili tak, že nejlepší je ten, kterého sníme nejvíce. LD


RE: Workshop svatojánský - Milan Urík - 17.06.2014 05:33 PM

Přátelé, uzvádím zde ve stručnosti výhody a nevýhody vedení včelstev tzv Svatojánskou metodikou, dle V. Smolíka. Je to hodnocení po roce, kdy takto vedu 4 včelstva. Píšu to zde pro včelaře, kteří nad tím přemýšlejí, že by to zkusili a zároveň prosím o zkušenosti a názory, pokud takto vede včelstva i někdo jiný.
Výhody:
1, méně vybavení (postačí 3 NN na včelstvo, pouze horní loučky, žádné rámky, meziostěny, drákty, medomety a podobně)
2, levnější na pořízení i údržbu
3, krásné pro výuku, naučíte se, jak skutečně včely staví v dutině své dílo, že staví různé veliskoti buněk a jaké je jejich rozmístnění, jak vypadá plodové hnízdo v různých obdobích roku, jaká je organizace na plástech a podobně-prostě super
4, získáte superkvalitní a výborný med-jiný už nebudete chtít
5, získáté hodně krásného čistého vosku
6, razantně obměníte dílo
Nevýhody:
1, časově náročnější (stejný počet úlů s rámky obsloužím určitě za mnohem kratší dobu, zde musíte být opatrný při vyndávání plástů z úlu a jejich manipulaci)
2, méně medu (to zcela určitě, mám včely v dobých snůškových podmínkách, ale u bezrámkového malého včelstva počítejte, že 10 kg nevyberete, když chcete nechat dost na zimu)
3, med je všude a souvisí s organizací plástů, pokud použijete mateří mřížku, bude to asi lepší, ale mně se ze 4 včelstvech dostalo nad mřížku pouze 1, které zde normálně stavělo a nosilo med, ostatní, i když stejně silné i při lákání nad mřížku převěšení plodu zde nešli a místo toho vše cpou do 2 spodních NN pod mřížku
4, medobrání je u 4 včelstev akce na min 1/2 dne, vše je opatlané od medu, i když budete dávat pozor, pokud dodržíte metodiku, kde Vašek píše, že spodní nástavek zrušíte a z 2 vyřežete zavíčkovan plod, je to docela masakr a určitě jenom v kombinéze oblečený od hlavy po paty, jinka vás do té doby hodné včely ubodají k smrtiSmile

osobně si myslím, protože mám včelstva i na NN s rámky a volnou stavbou a včelstva ve Warréčku, že Sv metodika je z těchto 3 možností až na 3. místě.

Takže tolik ve stručnosti
Ať se daří.


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 17.06.2014 06:39 PM

(17.06.2014 05:33 PM)Milan Urík napsal(a):  Přátelé, uzvádím zde ve stručnosti výhody a nevýhody vedení včelstev tzv Svatojánskou metodikou, dle V. Smolíka.
Milane, co je na Smolíkově metodě objevné, je vyřezávání plodu. To jakým způsobem to dělat, či v jakém úle mít je vedlejší. Tím se to liší od klasiky i dutinového včelaření.
Stálo by za to odborně zhodnotit vliv na roztoče a sílu včelstva oním vyřezáváním, určitě by nás to ocenilo víc. Rok je ale dost krátká veličina, ale aspoň něco.
Určitě by se to dalo ještě nějak modifikovat do trochu snesitelnější verze, konec konců je to prototypová metoda.
Jestli ti zbyde ještě trochu energie - rozepiš s o soužití s roztoči.


RE: Workshop svatojánský - MichalF - 17.06.2014 08:17 PM

Tento způsob bych chtěl taky vyzkoušet. Co nevidět si jedu pro oddělky. Časově náročné? Při menším počtu včelstev je to asi zanedbatelné a vlastně se na čas strávený u včel těším. Proto začínám s volnou stavbou a právě s " jiným" včelařením než klasickým. Nechci medomet atd... Pokud je ale čas pro někoho drahocenný, tak rozumím tomu, že počítá každou hodinu. Taky chápu, že ne každý se chce pouštět do úplného vyřezání plodu atd... Zatím teoreticky Smile velice podobné slaměné košnici a to je mi sympatické. Když se podíváte na stránky pana Smolíka, tak je tam taky vidět jeho vývoj. Jde jen o to to zkusit. Asi se nedá tato metoda použít přesně podle návodu jak je napsán, ale jde o to nakopnout a potom si najít vlastní rytmus? Ale to bude to samé u Warre, TBH, Japonského? Každopádně díky za zkušenosti, popsáno moc pěkně.


RE: Workshop svatojánský - Milan Bencúr † - 17.06.2014 11:35 PM

(17.06.2014 06:39 PM)schützmeister napsal(a):  ..., co je na Smolíkově metodě objevné, je vyřezávání plodu...

Vašek nič neobjavil. Belgičani vyrezávajú plod vo waréčkach už od 80.rokov minulého storočia. A Nemci pri striasaní včiel z košníc tiež.


RE: Workshop svatojánský - Ladislav Kohout - 17.06.2014 11:42 PM

(17.06.2014 05:33 PM)Milan Urík napsal(a):  ... zároveň prosím o zkušenosti a názory, pokud takto vede včelstva i někdo jiný.

Slyšel jsem že metodu Smolík přednášel v Blatné a studenti na to pak za domácí úkol psali "recenzi".


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 18.06.2014 10:26 AM

(17.06.2014 11:35 PM)MilanBencúr napsal(a):  
(17.06.2014 06:39 PM)schützmeister napsal(a):  ..., co je na Smolíkově metodě objevné, je vyřezávání plodu...

Vašek nič neobjavil. Belgičani vyrezávajú plod vo waréčkach už od 80.rokov minulého storočia. A Nemci pri striasaní včiel z košníc tiež.
A znám i včelaře co vedou včelstva na tzv. norském zimování o kterém se různě diskutuje už dlouhá léta u nás.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 20.06.2014 03:19 PM

(18.06.2014 10:26 AM)Aleš Molčík napsal(a):  
(17.06.2014 11:35 PM)MilanBencúr napsal(a):  
(17.06.2014 06:39 PM)schützmeister napsal(a):  ..., co je na Smolíkově metodě objevné, je vyřezávání plodu...

Vašek nič neobjavil. Belgičani vyrezávajú plod vo waréčkach už od 80.rokov minulého storočia. A Nemci pri striasaní včiel z košníc tiež.
A znám i včelaře co vedou včelstva na tzv. norském zimování o kterém se různě diskutuje už dlouhá léta u nás.

Já osobně bych neřešil, zda Vašek něco objevil nebo ne. Prostě to tak letos dělá a jak bylo řečeno vyvíjí se. To je jen dobře. No a že někde přednášel? Dobře alespoň naše myšlenky zaseje tam, kde by to člověk ani nečekal, tedy do škol, které produkují ponejvíce včelařské technokraty. Škoda, že nebyl v Nasavrkách!
To, že tuto metodu využívají dlouho již jiní víme i od nás. Např. někdo zde kritizoval R. Hubače za to, že inseminuje, ale to, že on právě touto metodou loni zachránil pár včelstev těsně před kolapsem Varroázy skupiny C, to jaksi uniklo. Prostě naplňuje část tezí a kodexu. Odstraňování zav. plodu není ale zdaleka jediný biotechnický postup. Včely nám to ukazují a ukazují i toto.
Nad čím je ale třeba se zamýšlet je to, že se něco vezme jako paušální metoda. Na jednu stranu je to dobře, ale pro další zdravý vývoj včely medonosné je to skoro totéž, jako paušální využívání gabonu a pod. Prostě to působí jako sekačka na trávu, vše se hodí do průměru a není vidět, co je perspektivní a co ne. Tím se může rychle zkazit to, co stálo hodně úsilí, aby dotyčný genofond byl takový jaký je.Tady je třeba zvažovat co kdo chce. My potřebujeme (o tom jsem skálopevně přesvědčen) selekci a chov včely vrátit zcela opačným směrem, abychom napravili své hříchy minulosti . Včela sice již nikdy nebude taková jaká byla a ani by nebyla, kdyby nebyl člověk, ale uplatňovat zásady přírodní selekce je nutné. Věřím, že si je toho Vašek vědom a my všichni v ŠPV na to nebudeme zapomínat nikdy. Tak se dostaneme právě k tomu bodovému ošetřování, tedy ošetřit jen to co je nutné a ve správnou dobu. To je tedy něco co klasickým včelařským technokratům rozum nebere, protože v podvědomí mají něco zcela jiného, než je prospěch včel a jejich další vývoj. Dnešní chemické postupy jsou značně, značně předimenzované, ale vyhovují těm, kteří včely jen mají. A tady právě záleží na motivech. Někdo chce včely mít a jiný s nimi žije. Tím nechci říci, že je něco lepší nebo potřebnější. Na to si musí odpovědět každý sám. LD


RE: Workshop svatojánský - Jiří Marx - 22.06.2014 10:46 PM

Moje představa o chovu včel je taková, že já se jim pokusím zabezpečit takové obydlí aby se v něm včelstvo cítilo dobře, mohlo se rozvíjet do takové síly, která je pro něj přirozená a nemělo se potřebu každý rok vyrojit. Co se týká plodiště, jsem zastáncem minimálních zásahů a volné stavby v rámečcích. Co se týká medu, jsem pro ponechání medné komory trvale na včelstvu a odebírání přebytků...jsou -li.
Prostě ty včely nechat žít s minimem zásahů a to i léčebných.
Co se týká svatojánské methody, mám výhrady. Stanovit si, že mým cílem je včelařit s minimem nákladů je prima cíl, ale vůbec se netýká potřeb včel.
Stanovit, že včelám stačí 3 NN je jen spekulace a používání MM z důvodů medu bez plodu je zase proti přirozenosti včel.
A vyřezávání půlky plodu je masakr a těžká divočina. Takže do nějakého přirozeného života včel má svatojánská methoda daleko, jedině bychom brali za přirozené, že včelstvo navštíví každý rok medvěd a půlku ho rozšlape.
Není to náhodou tak, že když se rozhodlo, že včelám stačí 3NN , tak se musí ořezávat a dělat z něj mrzáčka aby se do 3NN vešlo.


RE: Workshop svatojánský - Debora - 23.06.2014 12:40 AM

podle mého názoru je nejlepší obrana včelstva rojení. Wink


RE: Workshop svatojánský - Milan Bencúr † - 23.06.2014 02:18 AM

Treba rozlišovať včelu divo žijúcu a včelu domestifikovanú. Divo žijúce včelstvo sa stará samo o seba a v čase rojenia sa rozdelí na niekoľko rojov, pričom je pravdepodobné, že niektorý z tých rojov prežije. Ešte pred storočím bolo brtníctvo v Poľsku oficiálnym a uznávaným remeslom. Brtníctvo v pôvodnej podobe prežilo dodnes iba na Urale, kde brtníci ťažia med, ktorý je v ekonomickom vyjadrení kaviárom medzi včelími prodaktmi vo svete. Včela domestifikovaná je hospodárske zviera a hospodársky výsledok včelstva je závislý aj na starostlivosti včelára o včelstvo. Ja sa venujem prírodnému včeláreniu a mojou filozofiou je, nepoužívať chémiu v metodike vedenia včelstiev. Čiže sa snažím viesť svoje včelstvá tak, ako to robili naši predkovia v úľoch s mobilným dielom niekedy na prelome 19. a 20. storočia. Chcem dopestovať čo najčistejší prírodný potravinový produkt a zároveň sa snažím starať sa o zdravie mojich hospodárskych zvierat, včely, udržateľným spôsobom, čiže čo najviac v súlade s prírodou. A to všetko preto. že dnes u nás divo žijúce včelstvá prakticky neexistujú. Ak niekto objaví dutinu obsadenú včelami, tak to sú už len prešľachtené zaletené roje na ich dnešnej prirodzenej ceste od ľudských obydlí k lesu. Dnes menia včelári bežne matky vo včelstvách dvakrát do roka. A takto udržiavané výkonné včelstvá nedokážu bez pomoci včelára prežiť. Poslaním vedenia včelstiev v súlade s prírodou nemôže byť idea, že vysypem včelstvo do úľa a nechám ho napospas osudu, ale znovuobjavovanie metodiky, ktorá pomôže včelám prežiť bez moderných postupov s množstvom chemických prípravkov používaných v poľnohospodárstve.


RE: Workshop svatojánský - Jiří Marx - 23.06.2014 10:27 AM

(23.06.2014 12:40 AM)Debora napsal(a):  podle mého názoru je nejlepší obrana včelstva rojení. Wink

To je jistě pravda.....ale proč vystavovat včelstvo situacím, kdy se musí bránit???



(23.06.2014 02:18 AM)MilanBencúr napsal(a):  Poslaním vedenia včelstiev v súlade s prírodou nemôže byť idea, že vysypem včelstvo do úľa a nechám ho napospas osudu......

Ani já nemám takovou ideu Smile na to jsem moc zvědavý


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 23.06.2014 01:21 PM

(22.06.2014 10:46 PM)jirka.marx napsal(a):  Moje představa o chovu včel je taková, že já se jim pokusím zabezpečit takové obydlí aby se v něm včelstvo cítilo dobře,
K tomuhle stavu budeme mít asi daleko všichniWink
Tuhle, tuším ve VP, byl článěk biologa, který pozoroval v divočině / USA / přežití včelstev.
Takže, ideální obydlí pro včely je : v převážně lesní oblasti, cca 25m nad zemí, s nevelkým vletovým otvorem, o velikosti max. jednoho Budečáku - zajišťuje pravidelné rojení, které je pro přežití nezbytné, minimálně 2km od nejbližších sousedek. A ještě musí mít možnost naloupit si od zkolabovaných rojů. A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.


RE: Workshop svatojánský - tondabh - 23.06.2014 01:29 PM

(23.06.2014 01:21 PM)schützmeister napsal(a):  A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.


Mohu poskytnouti materiál, mám dvoje odpovídající, ale pozor nejlepší medařky...Smile


RE: Workshop svatojánský - Jiří Marx - 23.06.2014 02:13 PM

No jo ale je to ta pravá "divočina" ...staleté stromy s dutinami všech možných velikostí.... nebo jen les co ho jednou za 80-100 let vykácíme?


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 23.06.2014 05:32 PM

(23.06.2014 01:21 PM)schützmeister napsal(a):  
(22.06.2014 10:46 PM)jirka.marx napsal(a):  Moje představa o chovu včel je taková, že já se jim pokusím zabezpečit takové obydlí aby se v něm včelstvo cítilo dobře,
K tomuhle stavu budeme mít asi daleko všichniWink
Tuhle, tuším ve VP, byl článěk biologa, který pozoroval v divočině / USA / přežití včelstev.
Takže, ideální obydlí pro včely je : v převážně lesní oblasti, cca 25m nad zemí, s nevelkým vletovým otvorem, o velikosti max. jednoho Budečáku - zajišťuje pravidelné rojení, které je pro přežití nezbytné, minimálně 2km od nejbližších sousedek. A ještě musí mít možnost naloupit si od zkolabovaných rojů. A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.

Michale asi máš na mysli pana Seelyho. To co uvádíš jsou jím nejčastěji naměřené rozměry. To ale nemusí znamenat to, že je to typické nebo dokonce dáno geneticky. Uvedl ale i případ, kdy včelstvo prosperovalo v násobně větším prostoru než včelaříme my. Ono to není zase až tak jednoduché. Navíc je tu otázka toho, co včely jako příbytek najdou. Otázka i je, co hledáme, jak chceme včelařit. Já osobně jsem pro zlatou střední cestu, i když záda se ozývají čím dál tím víc. Mohu tě ujistit, že včely dokáží bezvadně žít i v komínu, tedy v "neomezeném" prostoru. To a dalších cca 50 případů jsem viděl na vlastní oči. Čili mám k dispozici i vlastní zkušenost, tedy další zdroj.
Prostě když se rozhodneme nějak včelařit (v nějakém prostoru, třeba budečáku) začneme k tomu zákonitě vybírat i genofond a metodiku ošetřování. To ,co je u tebe OK, nemusí být u mně nebo ne se stávající zootechnikou. Včelařit jde ale se vším, jen je otázka jak, s jakými náklady, výnosy atd. To se týká i varroázy. Já se osobně bráním tomu, rychle dělat závěry zevšeobecňovat na základě cizích údajů zvláště proto, že v takových zdrojích jsou málokdy uvedeny důležitá fakta o podmínkách, sběru, zpracování dat a td.
Ono to totiž může vést k různým omylům a také motivy těch, co to zveřejňují jsou různé. Mohl bych ti uvést x příkladů z našich časopisů, kdy tam je něco uvedeno (nebudu kritizovat metodiku.. a pod.) a dnes titíž autoři šíří závěry naprosto odlišné od těch předchozích jen proto, že něco nezvládají a ani se nenamáhají své "omyly" (nebo jen neschopnost to dotáhnout) uvést na pravou míru. Znal jsem také jednoho biologa, měl varroázu v podstatě vyřešenu (asi by se dnes stal členem ŠPV), ale stal se štvancem ve své zemi. Tak se odstěhoval do ciziny a tam , bohužel, zemřel v zapomnění, ač by si zasloužil možná Nobelovku. U nás je to také o život. Na jedné straně veterina a jejich pokuty a na druhé zvistivci , kteří tě klidně v zájmu "pravdy" udají a ještě pomluví. Tady není prostor pro seriozní spolupráci, snad jen na základě platformy ŠPV. Myslím ale, že jsme si to již ve Vilémově vysvětlili. LD


RE: Workshop svatojánský - Debora - 24.06.2014 01:16 AM

(23.06.2014 01:29 PM)tondabh napsal(a):  
(23.06.2014 01:21 PM)schützmeister napsal(a):  A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.


Mohu poskytnouti materiál, mám dvoje odpovídající, ale pozor nejlepší medařky...Smile

to můžu potvrdit, jen jsem vytáhla mobila na fotku, jeli po mně jak nebeská vojska po falešné prorokyni Big Grin Včeličky tak akorát pro šančaře. Wink


RE: Workshop svatojánský - Ladislav Kohout - 24.06.2014 07:30 AM

(24.06.2014 01:16 AM)Debora napsal(a):  
(23.06.2014 01:29 PM)tondabh napsal(a):  
(23.06.2014 01:21 PM)schützmeister napsal(a):  A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.


Mohu poskytnouti materiál, mám dvoje odpovídající, ale pozor nejlepší medařky...Smile

to můžu potvrdit, jen jsem vytáhla mobila na fotku, jeli po mně jak nebeská vojska po falešné prorokyni Big Grin Včeličky tak akorát pro šančaře. Wink

Mohu potvrdit že šly jen po Deboře.


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 24.06.2014 07:53 AM

Mě z těch fotek bylo divný, že při rozebírání japonce jediný Tonda byl kompletně chráněn a ostatní jen tak na lehko a někteří ani klobouček neměli. To jsou ty rozdílné zkušenostiBig Grin.


RE: Workshop svatojánský - vraja - 24.06.2014 08:00 AM

(22.06.2014 10:46 PM)jirka.marx napsal(a):  A vyřezávání půlky plodu je masakr a těžká divočina. Takže do nějakého přirozeného života včel má svatojánská methoda daleko, jedině bychom brali za přirozené, že včelstvo navštíví každý rok medvěd a půlku ho rozšlape.

Krásný den,

včelstva čelí "nákaze" roztoče, jediná přirozená možnost je neléčit a nechat zemřít vše co má a nechat přežít ty včelstva které to dokáží.
I za cenu toho že včela medonosná to nedokáže a uvolní místo jinému opylovači. Takto funguje eveluce, to je jediné přirozené.

Jakýkoliv zásah na záchranu je tudíš nepřirozený.

Protože chováme včelstva, zásahy které děláme často simulují děje v přírodě. Rozbytí díla je nejčastějí zásah, který včelař dělá. Při každém zebrování převěšovnání rámku, odebírání rámku do oddělku, vkládaná nástavku. Se pro včelstvo simuluje stav rozbytí díla.

Plod se odebíra do oddělku také uplně běžně.

Pokud se tedy rozhodnete ošetřit proti varooze, pak máte několik možností a jednou z nich je simulace děje v přírodě a to je ztráta plodu po útoku predátora Smile A nezlobte se na mně je daleko pravděpodobnější že včelstvo rozbije medvěd, než že se mravenci rozhodnou vyprodukuvat 200ml KM a nechat ji odpařit ve včelstvu Big Grin

Vašek vyhlásil svatou válku (nejedlé) chemii ve včelařství. A proto zvolil tento mechanický zásah, obětování části populace ve prospěch celku.

Má skušenost s záchranou včelstva na jaře, byla to jedna dřevěva košnice na sedmi uličkách na začátku dubna. Denni spat byl 2roztoči.

Odstranil jsem dva plasty z plodem a mladuškami a udělal tak hodně brzký oddělek. V puvodním včelstvu nezustal plod jen matka.

Nasadil jsem formidol, za tři dny spadly 3roztoči! říkal jsem asi to nezafungovalo a protože nebyl čas na hrdinstvý provedl jsem fumigaci varidolem, spadly jesště dva roztoči.

Bezmatečný oddělek sem nechal si vychovat matku a po 21 dnech kdy byly ještě bez plodu jsem provedl fumigaci. Spadlo cca 300 roztočů.
takže účinost tohoto ošetření byla cca 98%!

S podobnym zpusobem ošetření tento týden vyšly do světa nástavkáři a nazvali to medodikou sv. Anna Big Grin

Dle Vaška se toto ošetření dělá v době nejvyší snůžky, čily v době protirojových ošetření, je to doba kde bude většina včelařu odebírat plod na oddělky. Tím že oddělky nedělá ale plod vyhodí necháva ve včelstvu i mladušky co se staraly o plod, Vašek tvrdí že ty nemají co dělat a letí za snůškou a ztrátu plodu tím vynahradí na medu.
Navíc tím vyřezáním plodu vyřeší obměnu díla. V jednom roce vyřeže plod i med, takže udělá 100% obměnu díla.

Honza Vrána


RE: Workshop svatojánský - Milan Bencúr † - 24.06.2014 09:10 AM

Chemoterapia v úľoch, ako prevencia proti chorobám včiel, je len zákonnou zámienkou na podporu včelárskych veľkofariem. Je iróniou, myslieť si, že práve ľudia, ktorí zákony o včelách presadzujú, chcú zabrániť šíreniu chorôb včiel, pretože sú zrejme hlavným vektorom pri šírení ich nákazy. Ekologický prínos úľovej zostavy Warré, a podobný úľ, malý Boconády a Němeček, spočíva dnes v pozitívnej reakcii včelstva na všetko, čo včelár očakáva na zlepšenie zdravotného stavu svojich kolónií. Už desaťročia je známa belgická metóda odstraňovania plodu a s ním aj klieštika pri včelárení v úli Warre. Včely sú na prírodnom diele veľmi pokojné, nie sú agresívne, pretože úľ otvoríme najviac dvakrát v sezóne. Na jar, pri ich delení, ktoré umožňuje včelstvám očistu a obnovu ich sily a v letnom období zberu úrody medu. V máji, kedy sa včelstvá roja, včelári nedovolia im vyrojiť sa, včelstvo pripravené na rojenie zmetú do rojáčika, v rojáčiku chemicky ošetria, osadia do úľa na triangel trámiky, včelstvo do týždňa postaví prirodzené robotníčie dielo v plodisku, nepotrebuje medzistienky s predlohou, po týždni položia na nové plodisko mriežku, na mriežku medník v ktorom sú plásty z pôvodného plodiska zbavené plodu - plodové vence sú vykrojené a so zaviečkovaným plodom sú zároveň odstránené roztoče Varroa. Keďže takýto ekologický krok sa robí niekedy v období kvitnutia jabloní, v období prudkého rastu včelstva, sila včelstva zostane zachovaná, nebude sa už v sezóne rojiť a využije každú nasledujúcu znášku. Včelstvo už nebude potrebovať ďalšie ošetrenie v sezóne, zvládne zimovanie aj s klieštikom do jari, kedy sa proces opakuje. Táto metóda vyhovuje mne, v horskej oblasti s postupnou dlhotrvajúcou znáškou.
Druhý postup spojený s odstránením plodu, ktorý používam, pochádza zo Spojeného kráľovstva. V tomto prípade urobím odloženec z vyrojeného včelstva. Po medobraní, kedy už odloženec s mladou matkou ploduje, všetky včely aj s mladou matkou zmetiem a cez noviny spojím s jeho materským rojom. Plod z odloženca vyrežem, plásty s medom rozdrvím a med precedím.


RE: Workshop svatojánský - vraja - 24.06.2014 10:31 AM

Krasny den,

když je tedy dnes sv. Jana přídam i svoje zkušenosti. Ja se s Vaškem a jeho svatojanskou metodikou seznamil
pred dvema lety v Mlade Boleslavi. Vasek jiz tenkrat tvrdil ze je inspirovan slamenou košnici a chcete-li se dostat
k medu musite jit přes plod.

Nicméně ta věc která mě na této medode zaujala že včelstva se nerojí, v podstatě nemají na tuto atrakci sílu.
Včelařím na sídlišti takže nemít roje (nebo mít roje pod kontrolou) je pro mě duležité.

Loni jsem přechazel z 39x24 na horní loučky v optimalu, měl jsem kombinovany system kdy jsem včelstva nechal vystavět
optimalí souše na horních loučkách. Je fakt že to včelstva pochopila jako stavebni ramky na trubcinu, takže většina souši byly
trubčí. Nicméňě aspoň něco do začátku.

V teto fázy musím říc,že Horní loučky na více pater je "pakarna" pokud chcete nadzvendou nastavek musite ho plast po plástu odřezat,
občas nějaky zapomenete a vytáhnete spodni ramek i s nastavkem a nebo urvete některý s plástu. Ostatně to je podle mě jeden z důvodů
proč i Vašek od svatojanské metodiky odstoupil. A pokud tak říka mezi plodištěm a medníkem musí byt mřížka, ne kvuli omezní matky,
ale aby to šlo jednoduše rozebrat.

Vašek loni změnil metodiku na dřevěné košnice, takže na jaře už jsem pracoval s košnicemi, vyzimovaly mi jen dvě košnice.
(Krutě jsem podcenil varoa Sad ) takže jsem se pustil hlavně do tvorby oddělku a z těch dvou jsem udělal do teď šest.

To je asi hlavní duvod proč je v košnicích minimum medu Sad snůžka je takže včely hlad nemají ale na nějaky med pro včelaře to zatím není.

Je opravdu poučné pozorovat jak včely hnízdo staví.

A co týče prácnosti v podstatě odpadl důvod do včely rozebírat. Koštnici zvládnu otočit na bok a podívat se zespodu a zkontrolovat matečníky,
a odehnutím plastu se mohu podívat na to zda matka klade apod.

V případě že chcete úl rozebírat po plástu odříznutí od stěny je řádově jednoduší než odřezávat odedna.

Medobrani jsem dělal jen na jaře z košnice co zimovala na medu ale nepřežila, úl byl na jaře bez včel, takže nemohu popsat
smetání včel s takle velkých plástů. Nicméně odřezavaní plastu do stáčecí nádoby přímo před úlem šlo velmi rychle a pohodlně.
Rozdrtil jsem těch pár plastu nožem a pak velkou vařečkou nechal odstát přes noc a vypustil 15kg medu, pak jsem to nechával stát
jetě tři dny a vytekly ještě 3kg medu. Zbytek vosku jsem proplách vodou na medovinu, a váženim dospěl k tomu že tam ještě 3Kg medu zustaly.

Honza Vrana


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 24.06.2014 10:38 AM

Tato reakce je nejen na Honzu Várnu. Odstranění plodu je napodobení toho, že např. Včela východní, východní opouští i několikrát za rok své hnízdo a na místě nechá plod s roztoči napospas predátorům. Je to tedy skutečně napodobenina tohoto stavu. Samozřejmě není nutné plod vyhazovat, ale jinak využít, třeba do oddělku, tzv. ozdravného a pod. těch metod je celkem dost. Dá se to spojit i s obměnou včelstev, chovem matek a pod. Popisovat to nebudu, je to notoricky známé.
Pokud jde o dobu, tak nejúčinnější to je v době, kdy roztoč masivně přechází na plod. to se často nekryje s obdobím snůšky.
Hozno, mladušky nahrazují létavky v momentě, kdy ubyly a ve včelstvu je cítit méně juvenilní hormon, proto se mladušky stávají létavkami dříve, toto není asi ten případ.
Je ale jisté, že včela stárne prací a tu včelstvo, kde se odstraní plod, dostane v podobě nutnosti stavby a tím je další dělba práce nastartována. Čili nepřesná analýza ale v zásadě správný závěr. Mám ověřeno, že nejmladší mladušky jdou na orientační prolety už 2-3 tí den po narození, jsou-li pro to podmínky. LD


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 24.06.2014 01:00 PM

(23.06.2014 01:29 PM)tondabh napsal(a):  
(23.06.2014 01:21 PM)schützmeister napsal(a):  A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.

Mohu poskytnouti materiál, mám dvoje odpovídající, ale pozor nejlepší medařky...Smile
Jo, docela bych o to stál, já to mám taky tak a už dlouho jsem nic novýho nezkoušel -ale až příští rok, letos se nějak oddělky zadařili, takže není třeba. V jaké formě je to možné ? Můžu i poslat na výměnu.

(24.06.2014 10:38 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pokud jde o dobu, tak nejúčinnější to je v době, kdy roztoč masivně přechází na plod. to se často nekryje s obdobím snůšky.
Chápu správně přechod z trubčiny na dělničinu ?


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 24.06.2014 02:19 PM

(24.06.2014 01:00 PM)schützmeister napsal(a):  
(23.06.2014 01:29 PM)tondabh napsal(a):  
(23.06.2014 01:21 PM)schützmeister napsal(a):  A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.

Mohu poskytnouti materiál, mám dvoje odpovídající, ale pozor nejlepší medařky...Smile
Jo, docela bych o to stál, já to mám taky tak a už dlouho jsem nic novýho nezkoušel -ale až příští rok, letos se nějak oddělky zadařili, takže není třeba. V jaké formě je to možné ? Můžu i poslat na výměnu.

(24.06.2014 10:38 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pokud jde o dobu, tak nejúčinnější to je v době, kdy roztoč masivně přechází na plod. to se často nekryje s obdobím snůšky.
Chápu správně přechod z trubčiny na dělničinu ?

Michale ano v zásadě se to tak dá říci. Nezevšeobecňoval bych to ale úplnně. Začíná to dříve. Já vím, že tím mnohé asi naštvu nebo napružím, ale podle mne je to trochu dříve, tedy v době, kdy včelstvo začíná programově produkovat více dlouhověkých včel a to se láme na konci období rojů. Třeba loni to začalo již koncem května a letos někde i dříve, ale pak se to srovnalo, což jsem nepředpokládal. Díky včelám je tedy u mne varroáza na minimu, jen jedno včelstvo z dvacíti si zaslouží trochu pozornost. Jirka Marx asi potvrdí (volal mi před několika dny)í, protože to také pozoroval. V zásadě ale, je-li trubčina tam, kde má být, tedy na okrajích hnízda a nejsou před úly poškození trubci, je to OK, jakmile se objeví něco to signalizuje. Michale já vyznávám zásadu, že u varroázy není ani tak důležité kolik toho spadne (to je podpůrný ukazatel), ale kolik toho zůstane a hlavně jak to škodí (to jsou ty poškození trubci, včely, plod a z toho vyplývající úroveň sociálních vztahů, například schopnost se bránit......) Proto ty různé diagnostiky VD na plodu, včelách nebo dokonce z výkalů (to je vážně originální, nicméně z mého pohledu stejně málo vypovídající) ač je vnímám a dělám nejsou pro mne relevantní údaje pro bodové ošetřování, ale jen doplněním celkového pohledu na stav věcí a pro porovnání. V zásadě rozlišuji stupnici podle poškození trubců a dále včel, příp. plodu. To si musí každý vyzkoušet sám, jak to u něj je, algoritmus je ale dán. U nás ale někteří již dají na to moje: První poškozená včela = zásah, ještě včasný a možný jen u jednotlivých včelstev (já jdu samozřejmě mnohem, mnohem dále, ale kdo včelaří jen na med, je to včasné a efektivní). U mně je to stále 1:20 ti, jak jsem uvedl.
Nedávno byl u mne kamarád a zrovna se nachomítl u toho, že jsem u 2 včelstev ( z 25-ti), kde je největší pravděpodobnost VD, dal zkušebně KM na 24 hodin. Spad činil 4 samičky, tedy u mne v tuto dobu cca desetinásobek přirozeného spadu.
Je to třeba vnímat komplexně. Třeba, když je vyšší přirozený spad a objevují se již první poškozené včely, je třeba zásah (to je zpravidla déle než jsem uvedl v předešlém). Třeba odstranění zavíčkovaného plodu, tedy pokud to není v září. Ono funguje spoustu věcí bez chemie, jen to je vždy třeba zasadit do toho správného rámce. A pro to je třeba použít vztahovou analýzu.
Prosím, vnímej ale, že když napíši, je třeba, nutné a pod, neber to jako dogma, je to jen mé doporučení podložené místní zkušeností, nic víc. Je to ale hodně individuální záležitost a každému jistě udělá dobře na duši, když si udělá "svojí" metodiku.
Máš rozhodně pravdu v tom, že nyní v době vyhánění truců se to bude urychlovat a pozor i při vytáčení medu a případné změně rytmu plodování, to je jako trojský kůň (ostatně jednu z x variant varroázy typu C také tak nazývám, amatérsky, cvičně, jak jinak. Na vědu tu jsou jíní, pardon na sběr informací) LD


RE: Workshop svatojánský - Debora - 24.06.2014 04:35 PM

(24.06.2014 10:38 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Včela východní, východní opouští i několikrát za rok své hnízdo a na místě nechá plod s roztoči napospas predátorům. Je to tedy skutečně napodobenina tohoto stavu.

Není možné chovat mírné včely s pregnantním hygienickým chováním, nebot' mírnost včel leží na stejném chromozónu, který zajišt'uje hygienickém chování včelstva (Professor Walter C. Rothenbuhler).

Musíme si uvědomit, že cerana opuští své dílo jen proto že si pamatuje, že ji tento krok zlepší podmínky k životuí. Chování včelstev je genetické, ale to neznamená, že se "spící" geny neprobudí. Když včelaříme s genetickými bastardy, nesmíme je rozmazlovat. Máme-li štěstí, vzpomene si včelstvo, že jeho chování manipulujem, a je konec včelaření v trenýrkách. I mellifera je učenlivá a schopná řešit nemoci rojením. Pokud však pravidelně decimujeme roztoče, at' vyřezáváním plodu, nebo léčbou, odchováváme notorické lajdáky a genetické zrůdnosti.


RE: Workshop svatojánský - tondabh - 24.06.2014 04:40 PM

[quote='schützmeister' pid='5007' dateline='1403604047']

Jo, docela bych o to stál, já to mám taky tak a už dlouho jsem nic novýho nezkoušel -ale až příští rok, letos se nějak oddělky zadařili, takže není třeba. V jaké formě je to možné ? Můžu i poslat na výměnu.


Haribol Michale, pokud to bude na příští rok, tak se domluvíme a já bych Ti je přivezl a Tvé si odvezl, ale připrav pořádný tryskáče, ne nějaký mouchy na který zadupeš a utečou. Smile

Pokud bude mít zájem i Kája, tak bych to vzal přijednom a uděláme nějakej včelařskej jihočeskej mejdan, ať je taky veselo, možná se ještě někdo přihlásí, uvidíme, měj se krásně oddělkově, zrovna dnes jich dělám dvacet, Tonda.


RE: Workshop svatojánský - Debora - 24.06.2014 04:46 PM

Hare! Hare! Tondo, hlásím se dobrovolně. Wink


RE: Workshop svatojánský - tondabh - 24.06.2014 05:33 PM

(24.06.2014 04:46 PM)Debora napsal(a):  Hare! Hare! Tondo, hlásím se dobrovolně. Wink


Tak to se mi líbí, to aby objednali kulturák jestli to takhle půjde dál...Smile


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 24.06.2014 05:52 PM

K tomu bez chemie a vyřezávání plodu. Kde berete jistotu, že s plodem vyřežete dostatek roztočů a ti roztoči co zůstanou na včelách už nemají na včelstvo vliv?
Zatím to mám tak, že když jsem fumigoval smetenec, tak vždy spadlo několikanásobně víc roztočů než při fumigaci roje. Z toho zatím pro mě vychází, že jak se "vykládá", že při vyrojení opustí část roztočů včelstvo, bych dodal nepatrná část, ta hlavní větší zůstává v mateřském včelstvu.


RE: Workshop svatojánský - terez.c - 24.06.2014 06:04 PM

(24.06.2014 05:33 PM)tondabh napsal(a):  
(24.06.2014 04:46 PM)Debora napsal(a):  Hare! Hare! Tondo, hlásím se dobrovolně. Wink


Tak to se mi líbí, to aby objednali kulturák jestli to takhle půjde dál...Smile

Tondo, ty jsi dobrý nezmar Big Grin, když Michal psal, že slet pořádat u sebe nemůže, tak si ho na Šumavě uspořádáš sám Big GrinBig GrinBig Grin
Ale ráda se přidám Big Grin


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 24.06.2014 06:17 PM

Šumavský slet bude u Terezky?


RE: Workshop svatojánský - terez.c - 24.06.2014 06:19 PM

(24.06.2014 06:17 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Šumavský slet bude u Terezky?

Big Grin že by?


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 24.06.2014 06:32 PM

No já jsem to myslel ze srandy, ale odpověď vypadá docela vážněBig Grin


RE: Workshop svatojánský - terez.c - 24.06.2014 06:53 PM

(24.06.2014 06:32 PM)Aleš Molčík napsal(a):  No já jsem to myslel ze srandy, ale odpověď vypadá docela vážněBig Grin

vážně se tady dneska bavím Tongue


RE: Workshop svatojánský - Milan Bencúr † - 24.06.2014 09:42 PM

(24.06.2014 05:52 PM)Aleš Molčík napsal(a):  K tomu bez chemie a vyřezávání plodu. Kde berete jistotu, že s plodem vyřežete dostatek roztočů a ti roztoči co zůstanou na včelách už nemají na včelstvo vliv?
Zatím to mám tak, že když jsem fumigoval smetenec, tak vždy spadlo několikanásobně víc roztočů než při fumigaci roje. Z toho zatím pro mě vychází, že jak se "vykládá", že při vyrojení opustí část roztočů včelstvo, bych dodal nepatrná část, ta hlavní větší zůstává v mateřském včelstvu.

Práve preto mne viac vyhovuje, keď sa moje včelstvá roja. Čiže metóda zo Spojeného kráľovstva. Ako som uviedol, z vyrojeného včelstva urobím odloženec, z ktorého po rozplodovaní včely aj s mladou matkou zmetiem a spojím cez noviny s rojom, ktorý ten odloženec vyslal, keď bol ešte materským včelstvom. Zaviečkovaný plod odstránim a med precedím alebo časť diela so zásobami vrátim. Treba zobrať do úvahy aj fakt, že toho zaviečkovaného plodu môžu byť len dva alebo tri rámiky. Ostatné dielo s otvoreným plodom a so zásobami funguje ďalej v novom úli. Ten postup je podmienený zámerom včelára, či chce odložencom posilniť včelstvá pred zimou alebo chce odloženec držať do jari.
Moje warréčka sa túto sezónu nerojili. Budú zimovať s klieštikom a na žihľavovom čaji. Ako mnohokrát za posledných desať rokov.


RE: Workshop svatojánský - Debora - 24.06.2014 10:17 PM

(24.06.2014 05:52 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Z toho zatím pro mě vychází, že jak se "vykládá", že při vyrojení opustí část roztočů včelstvo, bych dodal nepatrná část, ta hlavní větší zůstává v mateřském včelstvu.

nemají koště, tak je nechají v hnízdě


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 24.06.2014 10:18 PM

(24.06.2014 05:52 PM)Aleš Molčík napsal(a):  K tomu bez chemie a vyřezávání plodu. Kde berete jistotu, že s plodem vyřežete dostatek roztočů a ti roztoči co zůstanou na včelách už nemají na včelstvo vliv?
Zatím to mám tak, že když jsem fumigoval smetenec, tak vždy spadlo několikanásobně víc roztočů než při fumigaci roje. Z toho zatím pro mě vychází, že jak se "vykládá", že při vyrojení opustí část roztočů včelstvo, bych dodal nepatrná část, ta hlavní větší zůstává v mateřském včelstvu.

Aleši u roje musíš taky počítat s tím, že letí nějakou dobu. Tělo včely má vyšší teplotu atd, atd. To u smetence není. Naproti tomu je u smetence patrný vyšší grooming, ale to u roje taky a to ještě při vyšší teplotě. Skutečný roj smetencem nenahradíš.
Pokud jde o ty roztoče na zavíčkovaném plodu, tak v dubnu první polovině května na plodu roztoče určitě moc nanajdeš, ale potom.... záleží hodně na stavu vegetace, tedy zda je v přestihu nebo opožděná. Např. v květnu se roztoč zdržuje na včelách až násobně déle než třeba v tuto dobu (květen až 17 dní, druhá polovina června a dále jen 2-4 dny). Ujišťuji tě, že je to spolehlivější než dlouhodobé nosiče, tím myslím to odstranění plodu. Musí se to ale udělat v pravou chvíli. Blahodárně ale působí i přestávka v plodování. Projdi si třeba metodiku distacování plodu, Demarého plán a ihned ti docvakne, jak se toho dá využít, abych to nemusel rozepisovat.
Chce si to třeba to odstranění zav. plodu nyní vyzkoušet kvůli poznání, nemusíš z toho hned udělat paušální metodu, to není nutné. Pak ale budeš mít tu jistotu. LD


RE: Workshop svatojánský - Crha Karel - 24.06.2014 10:40 PM

(24.06.2014 06:53 PM)terez.c napsal(a):  vážně se tady dneska bavím Tongue

Stejně jako Aleš, nejsem ani z této druhé odpovědi zcela moudrý. Takže když nyní říkám, že takový menší slet do 30 lidí bych tady uvítal, tak Ti Terez rozhodně nechci lézti do zelí Big Grin
Malý sálek s projektorem je k dispozici za slušný peníz, místní hotýlek pojme cca 15 osob a u nás na pozemku je místa dost, byť většinou ve svahu, i rovný plac pro stany se najde. Pokud by se to nekřížilo s jinou akcí kultury ve Volyni, tak bychom mohli od nich vypůjčit i větší stan, kam by se 30 osob vešlo v případě nepříznivého počasí.
Jídlo by se muselo pořešit v místní hospodě dle jejich jídelníčku, ale i objednat společné by se dalo. ve hře je taky, a to by se mi líbilo, kdyby každý dovezl větší objem jídla, které má rád, a to by pak bylo naprosto skvělé.


RE: Workshop svatojánský - terez.c - 24.06.2014 10:46 PM

(24.06.2014 10:40 PM)Crha Karel napsal(a):  
(24.06.2014 06:53 PM)terez.c napsal(a):  vážně se tady dneska bavím Tongue

Stejně jako Aleš, nejsem ani z této druhé odpovědi zcela moudrý. Takže když nyní říkám, že takový menší slet do 30 lidí bych tady uvítal, tak Ti Terez rozhodně nechci lézti do zelí Big Grin
Malý sálek s projektorem je k dispozici za slušný peníz, místní hotýlek pojme cca 15 osob a u nás na pozemku je místa dost, byť většinou ve svahu, i rovný plac pro stany se najde. Pokud by se to nekřížilo s jinou akcí kultury ve Volyni, tak bychom mohli od nich vypůjčit i větší stan, kam by se 30 osob vešlo v případě nepříznivého počasí.
Jídlo by se muselo pořešit v místní hospodě dle jejich jídelníčku, ale i objednat společné by se dalo.

Kájo neboj, do zelí mi nelezeš, naopak, moc by se mi líbil slet u tebe, máte to tam úžasné. Wink


RE: Workshop svatojánský - Debora - 24.06.2014 11:28 PM

koukám, jížní Čechy jsou v kurzu. Asi to odnese Tereza, nebot' leží mezi Michalem a Karlem Big Grin, tak že můžem mezi včelnicemi pedlovat. Nebo se šumavský slet bude konat každý rok u jednoho z Vás. Wink


RE: Workshop svatojánský - Milan Bencúr † - 25.06.2014 06:05 AM

(24.06.2014 10:18 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... u roje musíš taky počítat s tím, že letí nějakou dobu. Tělo včely má vyšší teplotu atd, atd. To u smetence není. Naproti tomu je u smetence patrný vyšší grooming, ale to u roje taky a to ještě při vyšší teplotě. Skutečný roj smetencem nenahradíš.
Pokud jde o ty roztoče na zavíčkovaném plodu, tak v dubnu první polovině května na plodu roztoče určitě moc nanajdeš, ale potom.... záleží hodně na stavu vegetace, tedy zda je v přestihu nebo opožděná. Např. v květnu se roztoč zdržuje na včelách až násobně déle než třeba v tuto dobu (květen až 17 dní, druhá polovina června a dále jen 2-4 dny). Ujišťuji tě, že je to spolehlivější než dlouhodobé nosiče, tím myslím to odstranění plodu. Musí se to ale udělat v pravou chvíli. Blahodárně ale působí i přestávka v plodování. Projdi si třeba metodiku distacování plodu, Demarého plán a ihned ti docvakne, jak se toho dá využít, abych to nemusel rozepisovat.
Chce si to třeba to odstranění zav. plodu nyní vyzkoušet kvůli poznání, nemusíš z toho hned udělat paušální metodu, to není nutné. Pak ale budeš mít tu jistotu. LD

Myslím, že s rojením včelstiev mám dosť skúseností a za mojej praxe som odpozoroval len to, čo naši predkovia dávno poznali pri ich včelárení bez zásahu, že častokrát prvoroj, a drobné poroje spravidla vždy neprežijú zimu, ale druhák je pravidelne tým najviac životaschopným včelstvom. Staviame v hnutí metodiku hore nohami a pokúšame sa uvažovať o vedení roztočov Varroa pod úrovňou poškodenia včelstva. Nemám včely pre podnikanie, tak prečo by som im nemal dať možnosť udržať sa na mojej včelnici bez chémie a s ohľadom na zavčelenie v mojom okolí pomáhať im v spolunažívaní so mnou len zootechnicko-chovateľskými postupmi. S určitosťou viem, že kto to nechce skúsiť, nikdy nebude vedieť výsledok! Pre manipuláciu so zaviečkovaným plodom, jeho vyrezávanie, je dôležitý poznatok, že znižovanie počtu položených vajíčok matkou v zlom počasí alebo v čase príprav včelstva na rojenie, nie je výhodou pre včelstvo v obmedzovaní počtu roztočov Varroa. Keď včely zmenšia plodové teleso, samičky Varroa zrýchlujú reprodukciu. Obvykle je vo včelstve 50% foretických roztočov a 50% je v bunkách pod viečkom. Akonáhle sa plodové teleso zmenšuje, tak viac ako 70% roztočov sa nachádza v plodových bunkách pod viečkom. Samičky Varroa jednoducho cítia, že budú mať na reprodukciu k dispozícii malý počet buniek s plodom, "napadnú" plod a poškodia ho. To je dôvod, prečo rojenie neznižuje populáciu roztočov. Tým dochádza k poškodeniu plodu a zvyšuje sa počet včiel s poškodenými krídlami a pod. Čiže, načasovať správne odstránenie zaviečkovaného plodu vo včelstve je veľmi dôležité. Podľa nášho uvažovania by sme mohli predpokladať, že roj, ktorý opúšťa rodný úľ, bude roztočmi Varroa zaťažený minimálne, a že vyrojené včely si tak udržujú náskok pred časťou včelstva, ktoré zostalo v materskom úli. S tým náskokom to nie je pravda, pretože prudké zníženie počtu roztočov Varroa vedie k explózii narastania ich populácie. Po osadení roja do nového úľa počet roztočov s rozvojom mladého včelstva rýchlo narastie aj na 2000 jedincov. A to je dostatočné množstvo na zabitie mladého včelstva ešte pred zimou. Treba sa veľa každému učiť, aby dokázal predchádzať kolapsom včelstiev a vyskúšať si vlastné kontrolné liečby a presvedčiť sa tak o tom, či sa mojim skúsenostiam dá veriť. Apis Cerana sa rojí niekoľkokrát ročne. Opúšťa plod, plásty a všetko necháva za sebou. Roztoče Varroa sa už pred vekmi najlepšie prispôsobili práve k rojeniu. Včelstvo sa pripravuje na rojenie mesiac a viac, takže roztoče majú dosť času pripraviť sa na rojenie včelstva. Tento mechanizmus v skutočnosti slúži každému včelárovi k vytváraniu pasce pre roztočov Varroa. Je to stará známa technika o vytváraní väzenia pre matku. V tomto príbehu roztoče utekajú do zostávajúceho plodu vo väzení matky a môžu byť pohodlne včelárom odstránené.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 25.06.2014 07:53 AM

(25.06.2014 06:05 AM)MilanBencúr napsal(a):  
(24.06.2014 10:18 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... u roje musíš taky počítat s tím, že letí nějakou dobu. Tělo včely má vyšší teplotu atd, atd. To u smetence není. Naproti tomu je u smetence patrný vyšší grooming, ale to u roje taky a to ještě při vyšší teplotě. Skutečný roj smetencem nenahradíš.
Pokud jde o ty roztoče na zavíčkovaném plodu, tak v dubnu první polovině května na plodu roztoče určitě moc nanajdeš, ale potom.... záleží hodně na stavu vegetace, tedy zda je v přestihu nebo opožděná. Např. v květnu se roztoč zdržuje na včelách až násobně déle než třeba v tuto dobu (květen až 17 dní, druhá polovina června a dále jen 2-4 dny). Ujišťuji tě, že je to spolehlivější než dlouhodobé nosiče, tím myslím to odstranění plodu. Musí se to ale udělat v pravou chvíli. Blahodárně ale působí i přestávka v plodování. Projdi si třeba metodiku distacování plodu, Demarého plán a ihned ti docvakne, jak se toho dá využít, abych to nemusel rozepisovat.
Chce si to třeba to odstranění zav. plodu nyní vyzkoušet kvůli poznání, nemusíš z toho hned udělat paušální metodu, to není nutné. Pak ale budeš mít tu jistotu. LD

Myslím, že s rojením včelstiev mám dosť skúseností a za mojej praxe som odpozoroval len to, čo naši predkovia dávno poznali pri ich včelárení bez zásahu, že častokrát prvoroj, a drobné poroje spravidla vždy neprežijú zimu, ale druhák je pravidelne tým najviac životaschopným včelstvom. Staviame v hnutí metodiku hore nohami a pokúšame sa uvažovať o vedení roztočov Varroa pod úrovňou poškodenia včelstva. Nemám včely pre podnikanie, tak prečo by som im nemal dať možnosť udržať sa na mojej včelnici bez chémie a s ohľadom na zavčelenie v mojom okolí pomáhať im v spolunažívaní so mnou len zootechnicko-chovateľskými postupmi. S určitosťou viem, že kto to nechce skúsiť, nikdy nebude vedieť výsledok! Pre manipuláciu so zaviečkovaným plodom, jeho vyrezávanie, je dôležitý poznatok, že znižovanie počtu položených vajíčok matkou v zlom počasí alebo v čase príprav včelstva na rojenie, nie je výhodou pre včelstvo v obmedzovaní počtu roztočov Varroa. Keď včely zmenšia plodové teleso, samičky Varroa zrýchlujú reprodukciu. Obvykle je vo včelstve 50% foretických roztočov a 50% je v bunkách pod viečkom. Akonáhle sa plodové teleso zmenšuje, tak viac ako 70% roztočov sa nachádza v plodových bunkách pod viečkom. Samičky Varroa jednoducho cítia, že budú mať na reprodukciu k dispozícii malý počet buniek s plodom, "napadnú" plod a poškodia ho. To je dôvod, prečo rojenie neznižuje populáciu roztočov. Tým dochádza k poškodeniu plodu a zvyšuje sa počet včiel s poškodenými krídlami a pod. Čiže, načasovať správne odstránenie zaviečkovaného plodu vo včelstve je veľmi dôležité. Podľa nášho uvažovania by sme mohli predpokladať, že roj, ktorý opúšťa rodný úľ, bude roztočmi Varroa zaťažený minimálne, a že vyrojené včely si tak udržujú náskok pred časťou včelstva, ktoré zostalo v materskom úli. S tým náskokom to nie je pravda, pretože prudké zníženie počtu roztočov Varroa vedie k explózii narastania ich populácie. Po osadení roja do nového úľa počet roztočov s rozvojom mladého včelstva rýchlo narastie aj na 2000 jedincov. A to je dostatočné množstvo na zabitie mladého včelstva ešte pred zimou. Treba sa veľa každému učiť, aby dokázal predchádzať kolapsom včelstiev a vyskúšať si vlastné kontrolné liečby a presvedčiť sa tak o tom, či sa mojim skúsenostiam dá veriť. Apis Cerana sa rojí niekoľkokrát ročne. Opúšťa plod, plásty a všetko necháva za sebou. Roztoče Varroa sa už pred vekmi najlepšie prispôsobili práve k rojeniu. Včelstvo sa pripravuje na rojenie mesiac a viac, takže roztoče majú dosť času pripraviť sa na rojenie včelstva. Tento mechanizmus v skutočnosti slúži každému včelárovi k vytváraniu pasce pre roztočov Varroa. Je to stará známa technika o vytváraní väzenia pre matku. V tomto príbehu roztoče utekajú do zostávajúceho plodu vo väzení matky a môžu byť pohodlne včelárom odstránené.

Je to tak," Cerana" používá 6- 7 mechanizmů proti V.d., ale naše včelstva, která v přírodě přežívají, taky. Všechny lze nějak napodobit v naší zootechnice, ukazoval jsem to jak loni v Brně, tak letos ve Vilémově, funguje to, není to bohapustá teorie.
Bez chemie to dlouhodobě lze, jenže jsme jediní,kteří to vidí, bohu žel. LD


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 25.06.2014 08:15 AM

Spíš bych řekl, že jediní kdo na to bez chemie kladou větší důraz. Před lety, když jsem začínal s dadantem jsem se kontaktoval s Ing. Řeháčkem a tak jse se dostal k metodice Eurodadantu a tam tohle umělé snižování plodu (klíckování matek) a vytváření pastí na roztoče je. A pro jarní rozvoj popisuje termoterapii vlastním teplem pro snižování nosemy apis.


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 25.06.2014 01:52 PM

(24.06.2014 11:28 PM)Debora napsal(a):  koukám, jížní Čechy jsou v kurzu. Asi to odnese Tereza, nebot' leží mezi Michalem a Karlem Big Grin, tak že můžem mezi včelnicemi pedlovat. Nebo se šumavský slet bude konat každý rok u jednoho z Vás. Wink
U mě né, ale eventuelní krátká exkurze by možná byla, ale neslibuju.

(24.06.2014 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Chápu správně přechod z trubčiny na dělničinu ?
ale podle mne je to trochu dříve, tedy v době, kdy včelstvo začíná programově produkovat více dlouhověkých včel a to se láme na konci období rojů. Třeba loni to začalo již koncem května a letos někde i dříve, ale pak se to srovnalo,
[/quote]
Hmm, bude to různý. Letos rojení extrémně brzo v údolí - začátek května, spíš konec dubna, a v půlce dubna už trubce vyháněli a na horách rojení nic - bez snůšky, některé trubce vyhánějí teď a některé ještě ne, ale trubčinu už není nikde žádná.
Takže jsem to většinou prošvihl - dole se mě to celkem povedlo, ale na horách ani ťuk. Uvidíme.
Fakt je to, že spady roztočů tady jsou dost extrémní, přesto jsem ale ani loni u těch nezvádnutých / odhad 3.000 při fumigaci v září - zimu přežili / moc ty deformovaný křídla neviděl, míval jsem to tu taky, teď ale nějak míň, přestože roztočů je hafo.


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 25.06.2014 03:21 PM

(25.06.2014 01:52 PM)schützmeister napsal(a):  
(24.06.2014 11:28 PM)Debora napsal(a):  koukám, jížní Čechy jsou v kurzu. Asi to odnese Tereza, nebot' leží mezi Michalem a Karlem Big Grin, tak že můžem mezi včelnicemi pedlovat. Nebo se šumavský slet bude konat každý rok u jednoho z Vás. Wink
U mě né, ale eventuelní krátká exkurze by možná byla, ale neslibuju.

(24.06.2014 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Chápu správně přechod z trubčiny na dělničinu ?
ale podle mne je to trochu dříve, tedy v době, kdy včelstvo začíná programově produkovat více dlouhověkých včel a to se láme na konci období rojů. Třeba loni to začalo již koncem května a letos někde i dříve, ale pak se to srovnalo,
Hmm, bude to různý. Letos rojení extrémně brzo v údolí - začátek května, spíš konec dubna, a v půlce dubna už trubce vyháněli a na horách rojení nic - bez snůšky, některé trubce vyhánějí teď a některé ještě ne, ale trubčinu už není nikde žádná.
Takže jsem to většinou prošvihl - dole se mě to celkem povedlo, ale na horách ani ťuk. Uvidíme.
Fakt je to, že spady roztočů tady jsou dost extrémní, přesto jsem ale ani loni u těch nezvádnutých / odhad 3.000 při fumigaci v září - zimu přežili / moc ty deformovaný křídla neviděl, míval jsem to tu taky, teď ale nějak míň, přestože roztočů je hafo.
[/quote]

Jo Michale u mne je to také různé, navíc roje nemívám. Viry dost často nekorelují s množstvím roztočů. U viru deformovaných křídel a některých mixů to ale je dost odpovídající, U takových se vyplatí odebrat veškerý plod nejen zavíčkovaný a nechat je stavět a zase stavět. Dá se to i KM 2x po sobě , je to ale kyselina, nevím jestli ji ještě používáš. Já takové léčím tím, že jim namaluji na "záda" kříž. LD


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 25.06.2014 06:15 PM

(25.06.2014 03:21 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jo Michale u mne je to také různé, navíc roje nemívám. LD
Genetika, stanoviště či včasný zásah ?


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 26.06.2014 09:40 AM

Rozhodujícím způsobem určitě genetika.


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 26.06.2014 12:38 PM

(26.06.2014 09:40 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Rozhodujícím způsobem určitě genetika.
Uvažuju pak správně že slabé rojení = málo plodu = málo roztočů = lepší odolnost ?
Je to samozřejmě jen omezený pohled, ale vysvětluje to proč já počítám roztoče jen v tisících zatímco u vás v jednotkách kusů ?


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 28.06.2014 02:41 PM

(26.06.2014 12:38 PM)schützmeister napsal(a):  
(26.06.2014 09:40 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Rozhodujícím způsobem určitě genetika.
Uvažuju pak správně že slabé rojení = málo plodu = málo roztočů = lepší odolnost ?
Je to samozřejmě jen omezený pohled, ale vysvětluje to proč já počítám roztoče jen v tisících zatímco u vás v jednotkách kusů ?

Michale tahle strategie je možná, ale je třeba ještě doplnit. Málo plodu= málo včel a tedy medu (tedy pokud nechci mít místo jednoho včelstva 3-4, to je o něčem jiném a má to také svoje výhody). Všechno co jsi ty i já uvedl je třeba ale vidět v poměrech, není to 1:1.
Tohle ale moje cesta není a ni takový materiál nemnožíme. Tohlel může být úspěšné v oblasti, kde je delší snůška. U nás to je pár dnů v roce a to včely musí být schopno dosnés klidně kolem 10kg denně. Fakt je, že odolná včelstva mají neuvěřitelný pořádek v plodu, ale těch markerů je více. Těch strategií přežití je ale hodně. Pokud máš nyní tisíce roztočů a žádné viry, jsi na tom dobře. Já mám ze cca 70 ti včelstev 3 včelstva, kde se projevilo více V.d. a hlavně viry. Včelstva zareagovala tak, že už 2x vybila veškerý plod a poškozené včely. Samozřejmě to nestačí na přežití, to vím už dávno. Nyní přijde ozdravné opatření jen u těchto a následně výměna matky celým oddělekm s letošní matkou.
Nízký sklon k rojení na to ale neváže. Většina včelstev snese přehuštění.
LD


RE: Workshop svatojánský - Milan Urík - 02.07.2014 08:37 PM

Medobraní ze svatojánu zde: http://ulozto.cz/xm8LFkAi/zip-zip


RE: Workshop svatojánský - Miroslav Macek - 02.07.2014 09:06 PM

(02.07.2014 08:37 PM)Milan Urík napsal(a):  Medobraní ze svatojánu zde: http://ulozto.cz/xm8LFkAi/zip-zip

Milan, pýta to heslo


RE: Workshop svatojánský - Milan Urík - 02.07.2014 10:25 PM

spv2014


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 12.11.2014 11:28 PM

Aleš Molčík napsal:
A proč má to vyřezávání plodu v červnu, když to nechává na včelách

Debora napsala:
to je jen rétorická otázka, nebo?


To je jen praktická otázka. Když to chci nechat na včelách, tak jim do prostoru úlu nezasahuji a neomezuji.


RE: Workshop svatojánský - Debora - 12.11.2014 11:46 PM

(12.11.2014 11:13 PM)Debora napsal(a):  
(12.11.2014 11:03 PM)Aleš Molčík napsal(a):  A proč má to vyřezávání plodu v červnu, když to nechává na včelách?

to je jen retorická otázka, nebo?

(12.11.2014 11:03 PM)Aleš Molčík napsal(a):  ...on má jasno jen na jednu sezónu a je pořád ten hledač, ale nemyslím to ve zlém...,

už to je umění

(12.11.2014 11:28 PM)Aleš Molčík napsal(a):  To je jen praktická otázka. Když to chci nechat na včelách, tak jim do prostoru úlu nezasahuji a neomezuji.


Ano, snaží se pár roztočů odchytit, ale podívej se na to z pohledu Vaška, nechce týrat celé včelstvo a vyhubit veškerou floru a faunu úlu, nechce rozšiřovat zdegenerovanou genetiku, tato myšlenka je sezónu přesahující.


RE: Workshop svatojánský - Miroslav Matucha - 13.11.2014 12:05 AM

(12.11.2014 10:08 PM)jirka.marx napsal(a):  3. Vyřezat v červnu většinu zavíčkovaného plodu, udělat jim v plodišti bordel a masakr je fakt divočina, kterou nekoušu. Plodiště by pro nás mělo být posvátné, pokud možno bezzásahové, ale tohle?? Větší stres si pro včely nedovedu představit. Je to takový mrzačení včelstva aby se nám zase vešlo do těch dvou nástavků a nevyrojilo se hned.

Když ale vidíš, že je tam moc kleštíka, tak by se mělo něco dělat. Plod se nemusí přímo vyhazovat, ale můžeš z něj udělat oddělek, který by mělo stačit ve správnou dobu přeléčit. Původní včelstvo jede dál, nasadíš KM a je čisté. Pak je můžeš zas spojit. Je to myslím lepší, než čekat až zkolabují.


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 13.11.2014 12:16 AM

Nechce vyhubit flóru a faunu, to je myšleno v případě použití KM? Ta má vyloženě dezinfekční účinky. A rozšiřování zdegenerované genetiky, to je myšleno na včely?
Minimálně na tu genetiku je chov matek z ověřeného a vyřezáváním plodu sice ochrání nějaké ty organismy, ale záruku, že se trefí do správného období a bude to mít význam, nemá. Každý rok je perioda množení roztoče jiná a musel by se řídit podle něčeho jiného a ne podle snůšky.


RE: Workshop svatojánský - Debora - 13.11.2014 12:38 AM

na obě otázky ano. Máš na mysli že Čermákovi Vigorky nejsou z ověřeného chovu? Můj postoj k léčbě znáš.Wink


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 13.11.2014 12:55 AM

Jsou z ověřeného chovu, ale ne na varrózu. Nebo spíš varrózu stejně ověřené jako ostatní.


RE: Workshop svatojánský - Jiří Marx - 13.11.2014 10:39 AM

Tu správnou genetiku musíme najít sami. Maximum volné stavby aby si mohly postavit přirozené plodiště, minimum zásahů do něj, nedopustit nedostatek zásob. A nechat je být. Když to nezvládnou a roztoč se začne nekontrolovaně množit, nebo se přidruží viry VDW zasáhnout okamžitě. Z těch , které nebudou potřebovat zásahy chovat a měnit matky těm, které zásah potřebovaly. Big Grin A dělat oddělky, když by to některé nezvládly. A oddělky pro začínající .


RE: Workshop svatojánský - schützmeister - 13.11.2014 02:15 PM

(13.11.2014 10:39 AM)jirka.marx napsal(a):  Tu správnou genetiku musíme najít sami. Maximum volné stavby aby si mohly postavit přirozené plodiště, minimum zásahů do něj, nedopustit nedostatek zásob. A nechat je být. Když to nezvládnou a roztoč se začne nekontrolovaně množit, nebo se přidruží viry VDW zasáhnout okamžitě. Z těch , které nebudou potřebovat zásahy chovat a měnit matky těm, které zásah potřebovaly. Big Grin A dělat oddělky, když by to některé nezvládly. A oddělky pro začínající .
To ale nesouvisí se svatojánskou technikou. Jakýkoli chov s omezováním roztočů brání nalezení odolných včelstev. Natož tak razantní zásah, jako likvidace plodu. Je to pořád dokola. Buď mám včely užitkový a nic nenajdu a různě radikálně je udržuju při životě / svatojánská metoda jistě patří k těm hodně radikálním /, nebo holt je to problém. To je třeba si přiznat.
A jak říkám, jestli letos Smolík přezimuje na medu, tak velká poklona Heart


RE: Workshop svatojánský - Debora - 14.01.2015 05:35 PM

(22.06.2014 10:46 PM)jirka.marx napsal(a):  Moje představa o chovu včel je taková, že já se jim pokusím zabezpečit takové obydlí aby se v něm včelstvo cítilo dobře, mohlo se rozvíjet do takové síly, která je pro něj přirozená a nemělo se potřebu každý rok vyrojit. Co se týká plodiště, jsem zastáncem minimálních zásahů a volné stavby v rámečcích. Co se týká medu, jsem pro ponechání medné komory trvale na včelstvu a odebírání přebytků...jsou -li.
Prostě ty včely nechat žít s minimem zásahů a to i léčebných.

(23.06.2014 12:40 AM)Debora napsal(a):  podle mého názoru je nejlepší obrana včelstva rojení. Wink

(23.06.2014 10:27 AM)jirka.marx napsal(a):  To je jistě pravda.....ale proč vystavovat včelstvo situacím, kdy se musí bránit???

(10.12.2013 08:42 PM)Aleš Molčík napsal(a):  
(10.12.2013 08:31 PM)Vašek napsal(a):  O med sa so včelami podelíš.
Já jsem měl za to, že včely se dělí o med se mnou a ne já s nimi.

(12.01.2015 05:04 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  včelstva se podle původu liší hodně i strategií přežití a co jedno snese, druhé ne. Melu to pořád dokola, selekce.

ještě si pamatuji doby, kdy každá rodina vlastnila knížku "Domácí lékařka - MUDr. Jenny Springerová", podobně moudrou knihu vlastnilo každé včelstvo "Selekce - MUDr. Gaia", pojednávala o rojení.


RE: Workshop svatojánský - terez.c - 14.01.2015 07:39 PM

Když ony ty včely za ty roky přesvědčování, že se rojit nemají, si taky musí vzpomenout, jak že to vlastně s tím rojením je ....


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 14.01.2015 07:51 PM

Moje ne a nechat je v jednom nástavku tak to bude druhák, třeťák....


RE: Workshop svatojánský - Miroslav Matucha - 27.04.2015 12:15 AM

Dnes proběhl u Václava další workshop. Chtěl jsem se po roce a půl zúčastnit, ale nevyšlo mně to. Chtěl jsem vědět, jak mu žijí/nežijí včelstva ošetřovaná metodikou dřevěná košnice a svatojánská metodika po loňském neúrodném roce. Nebyl tam někdo? Na Václavových stránkách se člověk moc novinek nedozví. Kromě informací o prodejním artiklu. M.M.


RE: Workshop svatojánský - Jiří Marx - 27.04.2015 10:28 AM

Mirku, co vím tak včely nemá, ne že by mu všechny uhynuly, ale uhynuly jeho loňským zákazníkům, takže jim je prý rozdal v rámci určité reklamace.