Forum Šance pro včely
Biologie včely - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Biologie a život včely (/forum-Biologie-a-zivot-vcely)
+--- Téma: Biologie včely (/tema-Biologie-vcely)

Stránky: 1 2 3 4
Všechny stránky


Biologie včely - Crha Karel - 24.03.2013 01:00 PM

Probíral jsem se včelařskou literaturou a zřejmě povrchně, protože odpověď na otázku - v jaké fázi vývoje včely se plní jedový váček jedem? nenašel.
Obracím se tedy na sečtělejší, zda by mohli toto zodpovědět. Především mne zajímá, jak je to s obsahem jedového váčku ještě před vylíhnutím. Děkuji.


RE: Biologie včely - Milan Urík - 24.03.2013 08:30 PM

Já jsem hledal na netu a dozvěděl jsem se, že jed se tvoří u dělnice od prvního dne narození, ale jedový váček se plní až cca od 10. dne a maximum dosahuje ve 3.-4. týdnu života dělnice.


RE: Biologie včely - Crha Karel - 24.03.2013 09:32 PM

Díky, pokud je tato informace pravdivá (exaktně podložená), vyhovuje mému budoucímu záměru. A bylo tam také uvedeno co jed produkuje a z čeho vlastně?


RE: Biologie včely - Milan Urík - 24.03.2013 10:32 PM

http://is.muni.cz/th/322519/pedf_b/BP_Vceli_produkty_a_lidske_zdravi_finverze_cxjahrds.txt
najít kapitolu včelí jed


RE: Biologie včely - Petr Mirovský - 25.03.2013 09:24 AM

Citace:Jed vzniká v těle samic včely medonosné jako sekret jedové žlázy, což je trubicovitá,
10 až 25 mm dlouhá vidlicovitě zakončená žláza, která začíná produkovat jed ihned, jak se včela
vylíhne (Brožek, 1986; Titěra, 2006).

10 až 25 mm dlouhá? To mne celkem překvapuje, čekal bych ji podstatně kratší - 3-5 mm. Musí tedy být různě stočená jako střevo.


RE: Biologie včely - Crha Karel - 25.03.2013 01:42 PM

Pro mne je důležité, že vzniká až po vylíhnutí. Chci si letos vyzkoušet metodu vyřezání plodu dle Vaška a bylo by mi líto takovýto zdroj proteinu vyhodit a nevím co by to udělalo, požít jej ve větším množství i s jedem.


RE: Biologie včely - schützmeister - 25.03.2013 02:04 PM

(25.03.2013 01:42 PM)Crha Karel napsal(a):  Pro mne je důležité, že vzniká až po vylíhnutí. Chci si letos vyzkoušet metodu vyřezání plodu dle Vaška a bylo by mi líto takovýto zdroj proteinu vyhodit a nevím co by to udělalo, požít jej ve větším množství i s jedem.
Na červíky jsem někde viděl i kuchařku, takže bych se toho nebál. Vypadají dost jedle.
Jinak když na ně zacvičíš slepice / z kraje k tomu nemají důvěru / tak ti to krásně ekologicky vyzobou a můžeš to dát zase zpět / tzn. netřeba vyřezávat / jen je třeba plásty zavěsit aby do nich nesr...


RE: Biologie včely - Martin Nezbeda - 28.05.2013 10:43 PM

Dnes jsem byl u včel a ve vodě jsem našel dvě napůl utopené včely. Po vytažení z vody už se takřka nehýbaly. Byl jsem zvědav, co se bude dít, když je dám do očka úlu. Skoro mě to až dojalo - tři další včely je začaly čistit a sušit jazýčky. Ve finále, původně skoro mrtvé včely, se osušené po vlastních přesunuly dovnitř úlu.


RE: Biologie včely - Milan Bencúr † - 05.10.2014 11:21 PM

Milan Urík v reportáži zo stretnuetia ŠPV 2014 v Brne napísal, že "V neděli nás vzal do světa šlechtění a chovu Leoš Dvorský. Krom mnoha zajímavého a nového nás i pěkně zdupal, že nechováme vlastní matky. Abych to shrnul stručně, je potřeba, aby každý z nás pozoroval svoje včely, pečlivě vybíral, co je a není dobré a pak z toho dobrého choval matičky a sledoval dál jejich vlastnosti po více generací. Jen touto pečlivou selekcí a další prací dosáhneme samostatných a zdravých včelstev. Jedním z hlavních kritérií by měla být vlastnost vypořádat se s nemocemi, jako je varoóza a nosematóza. Důležité je vše si psát a zaznamenat." Takže, keď sa budeme venovať chovu matiek, budeme si ich aj viac v úli všímať. A pri jesennej prehliadke budeme môcť pozorovať, že včelstvo v neskorom lete urobilo tichú výmenu matky s tým, že s nahradením starej matky bude vyčkávať a nechá ju klásť vajíčka spoločne aj s jej mladou dcérou, a to dokonca aj na jednom pláste.

[attachment=739]


RE: Biologie včely - schützmeister - 07.10.2014 02:05 PM

(05.10.2014 11:21 PM)MilanBencúr napsal(a):  Důležité je vše si psát a zaznamenat." Takže, keď sa budeme venovať chovu matiek, budeme si ich aj viac v úli všímať.
Ja, to mě vede k otázce, jaký kdo používáte systém zápisů - já s tím bojuju už leta, a furt jsem na nic fakt echtovýho nepřišel - technika je blbost, prstama od propolisu se dost blbě ťuká do klávesnice, rovnou do knihy to je to stejný - po dvou letech je knika koule propolisu, teď jsem vynašel pěkné nepromokavé zápisky na úle a zase nevím jak a kdy to budu přepisovat. A pak je tu systém číslování - jako který oddělek z čeho v páté generaci - z toho mě zatím dost šibe. To kmenový včelstvo je jasný, ale ty oddělky ???
Možná by to sneslo i speciální téma.
Huh