Forum Šance pro včely
Diagnostika varroázy - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Nemoci včel (/forum-Nemoci-vcel)
+--- Téma: Diagnostika varroázy (/tema-Diagnostika-varroazy)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


RE: Diagnostika varroázy - Jiří Marx - 14.09.2014 07:26 PM

Pořídil jsem si mikroskop a podíval jsem se na přirozené spady u jednotlivých úlů. Ty potvory jsou pěkně chlupatý a co mi udělalo radost 80-90% všech roztočů mělo viditelné mechanické poškození, nejčastěji ukouslou nohu :shy:To je pozitivní zpráva. Včely aktivně zasahují.


RE: Diagnostika varroázy - Milan Bencúr † - 16.09.2014 03:33 AM

Ošetrenie včelstiev kyselinou mravčou s pomocou sanitárneho výrobku.




RE: Diagnostika varroázy - Jiří Marx - 18.09.2014 08:43 AM

Včera jsem se zase kochal s tím mikroskopem, je radost se dívat na VD s ukousnutou nožičkou. U jednoho včelstva byl grooming 100% ostatní 80 - 85%.
Jedno včelstvo mělo spad 1 VD za 48 hod ale to vám byl teda macek Big Grin


RE: Diagnostika varroázy - Martin Nezbeda - 22.09.2014 07:40 PM

Všiml jsem si, že ženy jsou často mistry improvizace... Jak snadné, prosté a funkční - odpařovač z dámské vložky - na to by chlap prostě nepřišel, a to jsou včelaři všemožní kutilové a vynálezci Smile


RE: Diagnostika varroázy - Jaro Stoklasa - 22.09.2014 09:42 PM

Po vysokých spadoch klieštika som pohnaný obavou o včely fumigoval Avartinom, i keď som to v tejto dobe ešte neplánoval. Po Avartine však spad až na dve výnimky, nebol nijak vysoký. Je to zvláštne. Denný spad v poslednom čase dosť prudko narástol, ale celkové množstvá nie sú nijak veľké. Zvyčajne denný spad kopíruje celkové zamorenie...


RE: Diagnostika varroázy - schützmeister - 23.09.2014 02:56 PM

(22.09.2014 09:42 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Po vysokých spadoch klieštika som pohnaný obavou o včely fumigoval Avartinom, i keď som to v tejto dobe ešte neplánoval. Po Avartine však spad až na dve výnimky, nebol nijak vysoký. Je to zvláštne. Denný spad v poslednom čase dosť prudko narástol, ale celkové množstvá nie sú nijak veľké. Zvyčajne denný spad kopíruje celkové zamorenie...
Řek bych, že to letos dřív zabalili, v čechách rozhodně dík mizerný snůšce a dřívějšímu začátku roku. Pozoruju to stejný, včetně dvou amitrazových zkoušek. U mě budou letos největší ztráty na rabovku z hladu, respektive špatně živený slaboši to už nerozdejchaj. Od půlky srpna je to už na 15% selekce.


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 01.03.2016 12:51 PM

Ahojte .. chci se zeptat, jaký zimní spad VD již považujete za alarmující a vyžadující zásah?
Také jaký denní spad v tomto období (konec února) byste považovali za nebezpečný? U mého "nejhoršího" (nejvíce napadeného) včelstva to vypadá na 1VD/den.
Chystám se po oteplení koncem týdne cukrovat.


RE: Diagnostika varroázy - Aleš Molčík - 01.03.2016 01:03 PM

Na jaře jakýkoliv spad nepovažuji za alarmujícíBig Grin


RE: Diagnostika varroázy - lyn_x - 01.03.2016 01:26 PM

Ok ok. Smile
To včelstvo mělo samozřejmě i odpovídající zimní spad... hádám, že pokud by metodika s takovým spadem počítala, vyžadovala by nasazení napalmu nebo něčeho podobného, tak jsem trochu nervózní. Chci to podchytit včas..
Zkusím tedy při příležitosti cukrování diagnostikovat ještě napadení plodu...


RE: Diagnostika varroázy - schützmeister - 01.03.2016 01:38 PM

Je to spíš cit pro to, co bylo loni, předloni... každý jsou jiný, i ten spad a jeho výklad.
Proto ta celorepubliková opatření jsou nesmyslná.