Forum Šance pro včely
Jak vytočit fakt dobrý med - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Jak vytočit fakt dobrý med (/tema-Jak-vytocit-fakt-dobry-med)

Stránky: 1 2 3
Všechny stránky


Jak vytočit fakt dobrý med - schützmeister - 22.08.2017 07:07 PM

Předem se omlouvám těm, co je to pro ně stará vesta.
Já stále objevuju, ikdyž určitě objevené, a pár let se mě daří dost dobrý med, řekněme ne zcela profláknutou metodou.
Chov je jedna věc, ale můžete mít dobrý včely a mizerný med, jako já letos jarní na údolních stanovištích. Já jsem ale medožrout a kvalitu ocením.
Je to ale technika vyzkoušená zatím jen od 700 m.n.m. ve víceméně lesní krajině. Dole na jarní medy nepoužitelná.
Čili : točím jen jednou, v srpnu. Nemám to ze své hlavy, ale je to fakt bomba. Při rozumném užití MK se dá točit určitě do začátku září.
Včely vedu na co nejmenším prostoru. Co obsedají na fest. Když jsem dělal mrakodrapy, byl med podstatně řidší.
Rozšiřuju jen přidáním nahoru. Je celkem jedno, zda s mřížkou, či bez. Podle stavu.
Podstatný ale je, že přidaný nástavek musí obsednout. Když ne, nebo po snůšce ho sundávám. V červenci, když slábnou, nezanesený horní nástavek dám přes folii a oni ho z většího vyberou. Podstatný je, že tak mají dole vždy dle svého - když podstavíte a není snůška, najednou tam mají prázdno.
No a vytočím od shora tak akorát. Tím nahoře většinou nemám plodový plásty, protože ty se udržují plus mínus dole a zůstanou v medný komoře. Tím se taky nemusím nijak strhat při přehazování nástavků a jiných opičinkách. Taky je to většinou jen pěkná medovice - jarní mají o patro níž.
Není to úplně na kvantitu, ale med je to špicovní.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Aleš Molčík - 22.08.2017 08:01 PM

Já jsem si zase ověřil, že chuťově lepší med mám ze včelstev, kde jsem zrušil vysoké zasítované dno a nahradil ho nízkým plným s česnovou vložkou a uzavřel všechny očka. Takže jediný otvor do úlu je česno 10x150mm. Celý princip spočívá v teplotě. Dílo zvlášť pro medník a zvlášť pro plodiště je samozřejmostí, takže se rozšiřuje jen přidáváním nahoru.
Tento med ve srovnání s medem z dobře odvětraných úlů chutná víc nejen mě, ale i zákazníci mi občas řeknou, že jim med ode mne chutná víc než od jiného včelaře.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Ali - 23.08.2017 12:06 AM

Letos jsem měl po cca pětadvaceti letech opět vlastní med. Jak někteří tady píší, jen z panenského díla. Chutná, voní, jemně zpastovaný, pochoutka.
Dříve jsem nad tím tak nepřemýšlel. Doháněl jsem dobrý med tím, že se tři až čtyřikrát cedil, vyčeřil a ze všech druhů vzal vzorky, poměrově míchal na chuť nepálivou, ne mdlou, nevýraznou jednou vůní a podle výsledku jsem většinu medu smíchal. Musel mít v tekutém stavu jiskru jako víno a příjemnou směsnou chuť. Až pak šel do světa.
Od těch dob až do letoška jsem kupoval ročně 25 - 30 kg pro dva lidi, celá třídílná rodina pak více než 60 kg. Taky jsme medožrouti.
Nyní je mi jasné, že z panenského, ale jak dál, ještě nevím. Vaše rady zkusím aplikovat naležato příští rok.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Aleš Molčík - 23.08.2017 09:49 AM

To míchání druhů medu co popisuješ, to se používá pořád, to je klasika dodávání medu na pult do obchodů i od menších včelařů, kteří tím takhle vytváří univerzální směs. A myslím si, že je to na škodu medaření. Jde o to, že většina zákazníků si neuvědomuje, že každý druh medu má i jinou chuť a každý ročník je jiný. U mě se tohle nejvíce projevuje u lipového medu a to je med, který ne každý zákazník si vezme víc než jednou, ale na druhou stranu jsou zákazníci co jej zase vyžadují. Takže proto já mám ještě malé skleničky naplněné medem a ty, pokud přijde člověk, který ještě neví jaký med chce, rozdávám jako vzorek na ochutnání. Zákazníky je potřeba informovat a určitá osvěta musí přijít hlavně ze strany včelařů, protože nikdo jiný to za ně neudělá.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Leoš Dvorský - 23.08.2017 09:59 AM

Já se snažím o tzv. med v brtnické kvalitně, tj. med s maximem fytofaktorů, tedy biologicky aktivních látek. Takový med jim má cca 10x více než běžně dostupný (mluvíme o včelařích, v obchodech med vlastně není, to víme všichni). Pro jeho získávání jsou následující předpoklady:

1) nestresovaná včelstva (ideál je 1 zásah za rok se vším všudy). Není to dogma, ale z integrity včelího hnízda by se mělo vycházet.
2) žádná rezidua z přípravků na tlumení nemocí (včetně kyselin, tedy ani né mezistěny a už vůbec ne z cizího vosku).
3) med v plástech (kdo chce, může preferovat z panenského díla)
4) včelstva zimovaná na medu.
5) med kombinovaný (i časově), ne jednodruhový.
6) kdo má vhodnou lokalitu, má další plus.

Samozřejmě nejvíce medu mám vytáčeného, ale vše ostatní dodržuji. Před několika léty se mi stalo, že mne na schůzi "napadla" jedna včelařka, ať prý řeknu jak dělám lepší med než má ona. Ohradil jsem se, nic takového, že mám lepší med než druhý včelař bych nikdy neřekl a neměl by to dělat nikdo. Ona na to. Ano, ale říkají to moji bývalý zákazníci, kteří si ho nyní berou od vás. Říkají to i navrátilci, kterým se to u mne zdálo drahé. Někteří jsou ochotni čekat klidně měsíce než zase budu mít a jiný nikde nekupují (teda dle jejich vyjádření), ač jim dávám doporučení na spolehlivé včelaře.

Nemohl sem jinak než začít s tlumením varroázy, tedy začít i od vedení včelstev na rozdíl od tzv. ošetřování. Ono je to jednoduché (ne snadné). Myslím, že se také o něco již snaží. Je třeba si uvědomit, že vše má ve včelách svůj čas. Je do dlouhodobě zafixováno v genech včelstev a velkou roli hraje epigenetika. Jenže stávající metodiky zcela ignorují přirozený biorytmus včelstva. A to je ten kámen úrazu. To jen tak v krátkosti. Jednak to hlásám hodně dlouho a jednak je to asi většinou nošení dříví do lesa. LD


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Skaly - 23.08.2017 10:35 AM

A jak vypadá péče o včelstva na 1 zásah? Zní to moc pěkně. Zatím se snažím dostat na 3 zásahy.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Leoš Dvorský - 23.08.2017 10:57 AM

To záleží, kdy ten zásah provádíš ( to je to -ve včelách má vše svůj čas). Jinak možnou metodiku na 2-3 zásahy se vším jsem zveřejňoval tady i jinde a je to tak min. 10 let. Byla např. i na Optimal klubu (ten už není funkční).
Jinak ten 1 zásah prováděli brtníci také zpravidla po zimě. Ne vždy, záleželo třeba i na stáří včelstva. Zvláštní postavení měla tzv. dička, byly to plemenná i chovná včelstva současně. To jen pro ty kteří ještě nepochopili, že přiroda šlechtí, slektuje neustále a brtníci to věděli a UMĚLI. Své brtě ale vizuelně pozorovali (třeba v zimě). Není to tak, přijít a sebrat a nestarat se. To je už zase průmyslový pohled, který hodnotami ŠPV nemá moc společného. LD


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - schützmeister - 23.08.2017 01:16 PM

Pravda je, že úměrně počtu zásahů se snižuje kvalita medu.
Ale - čistě pro med, neřeším chov - to platí hlavně od snůšky do medobraní.
Tím chci říct, že před a po to nemá na med zásadní vliv.
A prostor, jak píše Aleš, má vliv téměř stejný.
Aspoň u mne, ikdyž nejdu do včel, které se krčí v rohu velkého úlu, nemám med nic moc. Klima je rozhodující veličina.
Ale kupříkladu v japončíku si to dovedu představit, že spodní prázdná část na med nemusí mít vliv.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Ali - 23.08.2017 04:31 PM

A může být taky pravda (slyšel jsem), že ne každé včelstvo dovede všechno najít a umět sesbírat ? Setkal se s tím už někdo ?
Před x moc lety jsem v začátcích konzultoval malé snůšky ve spolku s předsedou. Řekl. mi, že měl koupené šlechtěné matky do poloviny včelstev, a musel je utratit, neboť tyto včelstva neuměly najít snůšku v lese, nepřinesly žádný tmavý med, a tím měly průměr o třetinu až polovinu nižší než jeho včelstva původní, ze kterých musel matky opět nahradit.
Různorodost druhů je potřebná jak pro medy směsné, tak i pro osvětu medů jednodruhových (mě šel jen akát a tmavý a ostatní zůstávaly, tak jsem tomu směskou tehdá zatl tipec).
Leoši, to Tvoje jedno až trojzásahové včelaření mě točí. Jestli se k tomu někdy dopracuju, nevím. Chtěl bych, už kvůli kvalitě, ale i času. Zbóžné přání-sen. Rolleyes
PS. Michale, toto titulní téma je pro mě dobrá otázka na dlouhodobé zamyšlení a cílení. Je spousta věcí a souvislostí, které mě ani nenapadnou.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Aleš Molčík - 23.08.2017 05:54 PM

Tak to, že jsou rozdíly ve včelstev je celkem známá věc, ono stačí si i dnes sednout a pozorovat včely na česnech a sledovat barvy pylu a může se najít takové včelstvo, které v té rozmanitosti barev vyniká.
A pokud jde o výnos, tak to už je po staletí také ověřeno, ale ten výnos nemusí souviset s tím jestli včely najdou nebo nenajdou snůšku, ale je to dané geneticky jestli v době mírné snůšky dovedou včely utlumit plodování a tím šetřit zásoby nebo veškerý přínos proplodují a některé by to dotáhly až do úplného vyhladovění. Někdy kolem roku 1900 učitel Fiala z Dědic na Vyškovsku v popisu původní Včely domácí u ní uvedl i vlastnosti jako výborná medařka a spořivá na zásobách. A spořivost, to je ta vlastnost, která se v popisu u matek prodávaných komerčně z nějakého důvodu vytratila.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Tomáš Palata - 23.08.2017 07:35 PM

(22.08.2017 07:07 PM)schützmeister napsal(a):  ... Včely vedu na co nejmenším prostoru. Co obsedají na fest. Když jsem dělal mrakodrapy, byl med podstatně řidší.
Rozšiřuju jen přidáním nahoru. Je celkem jedno, zda s mřížkou, či bez. ... Není to úplně na kvantitu, ale med je to špicovní.
U mě souhlas, ale mohu potvrdit jen za tuto sezonu. Protože byla touto obdobnou metodou první... Taky to nemám ze své hlavy, ale od kolegy, který včelaří nedaleko. Tedy Jizerské hory, cca 600 m.n.m., hlavní snůška medovice les, přimíchány bývají vcelku pravidelně maliny, kleny, pámelník. Stručně ke kolegovi, jenž tady včelaří přes 50 let. Zkoušel kdeco, s mřížkou i bez, gerstungy, 39x, věže nástavků (kde jak říkal byl med všude a nikde) aj. Nakonec skončil na pevném nízkém dnu, dva nástavky velikosti optimalu na plodiště na studenou stavbu, jako medníky půlnástavky 39x15 ztuštělé plásty na teplou stavbu, bez mřížky. Hlavní zásada je tady na horách držet včely prostorově lehce pod tlakem. Půlmedník dává nejdříve po zmrzlých s rozkvětem klenů, půlmedníky včely (jsouce pod tlakem) rychle obsednou a začnou z plodiště vytláčet do půlmedníku med. Když je nahoře plno, podle situace obvykle přídá druhý půlmedník nad. Dál nerozšiřuje. Když je plno, odebere odzadu 3-4 plné plásty, které vytočí a prázdné vrátí. To případně opakuje. V červenci odebírá druhé půlmedníky, které vytočí. Všem nechává první plný půlmední až do cca půli srpna. Pak všechno vytočí a podle situace dokrmí. A opakovaně má med, který se táhne jako med. Měřil jsem mu vodu v medu poslední dva roky. Pod 16%. A dobrota.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Jindřich Šafránek - 24.08.2017 01:35 PM

(23.08.2017 05:54 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Tak to, že jsou rozdíly ve včelstev je celkem známá věc, ono stačí si i dnes sednout a pozorovat včely na česnech a sledovat barvy pylu a může se najít takové včelstvo, které v té rozmanitosti barev vyniká.
A pokud jde o výnos, tak to už je po staletí také ověřeno, ale ten výnos nemusí souviset s tím jestli včely najdou nebo nenajdou snůšku, ale je to dané geneticky jestli v době mírné snůšky dovedou včely utlumit plodování a tím šetřit zásoby nebo veškerý přínos proplodují a některé by to dotáhly až do úplného vyhladovění. Někdy kolem roku 1900 učitel Fiala z Dědic na Vyškovsku v popisu původní Včely domácí u ní uvedl i vlastnosti jako výborná medařka a spořivá na zásobách. A spořivost, to je ta vlastnost, která se v popisu u matek prodávaných komerčně z nějakého důvodu vytratila.
Tu spořivost plošně zničíme ( nevyselektujeme ) dodáním 25 kg cukru srpen /září. Jo dotace jsou mocná páka , viz zemědělství.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Leoš Dvorský - 24.08.2017 02:04 PM

(23.08.2017 04:31 PM)Ali napsal(a):  směskou tehdá zatl tipec).
Leoši, to Tvoje jedno až trojzásahové včelaření mě točí. Jestli se k tomu někdy dopracuju, nevím. Chtěl bych, už kvůli kvalitě, ale i času. Zbóžné přání-sen. Rolleyes

Ali , když budeš chtít, dopracuješ. O to ale přeci nejde. Každý máme své motivy včelaření. Já a ty taky. Nejhorší by bylo, kdybych ti to vnucoval nebo tvrdil, že to moje je nejlepší.
Občas to připomenu, protože množí stále tendují ke klasice i zde v ŠPV. Zase to dělají ze svých důvodů, které i já respektuji (to neznamená, že souhlasím).
Ono to téměř bezzásahové včelaření není motivováno průmyslovým přistupem (to také mnozí tak mají), ale tím, ověřit si správnost cesty a také selekce i znalostí. jejich uplatnění, protože jdu povětšinou po nevyšlapané cestě (nejsem opisovač opisovačů). Na mém webu je motto a toho se držím. Je to vše zase vyváženo (přesně jako v přírodě) spoustou sledování, testů a pokusů i těch včelstvech, ze kterých pak ta bezzásahová vznikají. Je ale třeba brát v úvahu způsob vedení (tohle všechno nám včely nejen, že říkají, ale přímo ukazují).
Podstatné je, alespoň podle mne, že jdeš (snad i cestou ŠPV), kam dojdeš, je otázka jiná.
Jestli jsi spokojený alespoň něco z našich tezích naplňuješ, jsi tu správně a to je dobře. Nehodnoť příliš brzo, na to je času dost. Já to nechávám na druhé, abych neztrácel čas. Nevím, kolik ho mám k dispozici.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Aleš Molčík - 24.08.2017 07:01 PM

(24.08.2017 01:35 PM)Jindřich napsal(a):  
(23.08.2017 05:54 PM)Aleš Molčík napsal(a):  A spořivost, to je ta vlastnost, která se v popisu u matek prodávaných komerčně z nějakého důvodu vytratila.
Tu spořivost plošně zničíme ( nevyselektujeme ) dodáním 25 kg cukru srpen /září.

Jde jen o systém doplnění chybějících zásob. Pokud se bude myslet dopředu na to, že je potřeba doplnit zásoby na zimu už na jaře, tak je možné si vyčlenit na včelnici "krmná včelstva". To jsou včelstva která od časného jara krmím a jejich zpracované zásoby odkládám a při medobraní, ve stejný den, odeberu včelstvu medník a nahradím ho zpracovanými zásobami od "krmných včelstev". takže zásoby jen vyměním a uměle neprodlužuji plodování. Ty krmná včelstva se dají navíc využít jako chovná pro matečníky a na plodové plásty pro tvorbu oddělků.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Ali - 24.08.2017 11:46 PM

Letos jsem o tomtéž uvažoval, ale zvolil jsem Leošovu metodu odtáčení. Letos bude rok chudší, jen 54 kg pro rodinu, ale zato po pětadvaceti letech, opět vlastní med. Zbytek jsem včelám ponechal, polovina má zásoby všechny své, polovině jsem jednorázově doplnil 6 kg. Jsou v zásadě zazimované.

Leoši byla to ode mě dost kostrbatá ale myšlená pocta. Jsem rád, že tu od Vás moudřejších a zkušenějších občas zazní popichovací podnět pro upřesnění směrování. S plynoucím časem se u mě postupně směr trochu vytrácí, pokud jej nějak trvale neaktivuju sám nebo někdo do mě nedrcne, a to vono.
To minizásahové včelaření rozdává čas. Včelám na poctivou a nestresovou práci a mě čas nad tím přemýšlet (a zatím drobné pokusy). Jak říkáš, "Nevím, kolik ho mám k dispozici." Tedy dik.

Ale zpět k tématu, k příspěvku 11. Já letos držel u všech jeden nízký medník (11-tku) trvale coby zásobní komoru a postupně odebíral taky jen z druhého. Skvělé na tom bylo to, že si toho včely v podstatě ani nevšimly. Bez slídění, obtěžování, jen v kloboučku, brýlích a kraťasech. A přestože nebyl zavíčkovaný, táhl se, skládal a voní.
Ale ty plásty křížem ? Chápu-li to dobře ?

A tak mám do své "Encyklopedie o včelaření" další tématický díl "Jak vytočit fakt dobrý med". Je již 137-mý, obsahově cca šestistá strana. Jak z Vás něco rozumného vypadne, mám to tam. Big Grin Paměť je již chabá.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Tomáš Jelínek - 25.08.2017 10:41 AM

Původně jsem si říkal, že nebudu med až tak řešit, natož hrát si s druhovými a co chvíli do včel lézt. Což dělal můj předchůdce v dané lokalitě, manželčin dědeček. Náhoda tomu ale chtěla, že jsem odebral z různých včelstev v různých časech to co vystavěly křivě nebo měly "navíc" a vymačkal. Všechno panenské plásty, což asi také pomohlo. První med byl světlý, nádherně voněl a svěže chutnal po malinách, které spolu s ostružinami u nás rostou hojně všudemožně. Navíc se jich letos urodilo. Druhý byl nejspíš lipový, možná s medovicí - tmavší, hustší a extrémně sladký. Poslední vzorek nanosily až po lípách, podezřívám z něj bylinky - oregano, levanduli a tymián, protože chuť byla ostrá, výrazná a "kořeněná". V zahradách tu jsou naštěstí dost a vždy obsypané čmeláky, motýly a všemožnými včelkami. Každý med úplně jiný a všechny vynikající. Smíchat jsem je nezkoušel, ani neplánuji, naopak začínám děda chápat a alespoň u některých včelstev to zkusím vychytat a odebírat po odkvětu toho či onoho.

Ali: Také se snažím archivovat si sesbíraná moudra, na která kde narazím, ale zatím je to žalostně nedostatečný kompilát. Nechtěl by jsi se tu s námi podělit o ten svůj?


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Tomáš Palata - 25.08.2017 09:42 PM

(24.08.2017 11:46 PM)Ali napsal(a):  ... Ale ty plásty křížem ? Chápu-li to dobře ?...
Ano.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Martin Smutný - 25.08.2017 09:55 PM

(25.08.2017 10:41 AM)Tomáš Jelínek napsal(a):  Každý med úplně jiný a všechny vynikající. Smíchat jsem je nezkoušel, ani neplánuji, naopak začínám děda chápat a alespoň u některých včelstev to zkusím vychytat a odebírat po odkvětu toho či onoho.
Dělal jsem párkrát pro kamarády a sousedy ochutnávku - inspirovanou řízenou degustací vína na Jižní Moravě. Pro většinu zúčastněných bylo velikým překvapením, jak rozdílné mohou být různé druhy medu - vždy si mysleli, že med je prostě med....
Zkuste to, stačí 5 druhů a začnou ze všech padat moudrá hodnocení, přesně jako v tom moravském sklípku!


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Ali - 25.08.2017 11:23 PM

No,
ad 1 - ještě to nemám učesané (ještě to chvíli potrvá, je to stále ve vývoji, zatím cca tři roky čtení a sbírání informací od 22.00 do 0,30),
ad 2 - je tam spoustu citátů a různě upravených a zkrácených původních článků (nevím, jak je to legální, pustit to ven),
ad 3 - viz příloha (a nevím ani, jak s tak velkým obsahem naložit).
Takže zatím bych to raději nechal u ledu, pro soukromé účely (jsou to jen sesbírané informace, moje jen poznámky a výsledky, pokud něco přezkouším a testnu). Nemám, a ani jsem to neměl nikdy v úmyslu ven vypustit, neboť vše je tu dohledatelné (výcuc cca z 500-set příspěvků - "Členové zde publikovali celkem 13.461 příspěvků v 387 tématech." + něco z VF). Jen se to snažím udělat interaktivní, pro rychlý přehled (začínám mít fakt velký problém s pamětí). Jo, jsme mimo téma.
PS. Ono stačí otevřít příspěvky či stránky p. Dvorského, Bencúra, Schützmeistera, Marxe, MUDr. Šumery a dalších a máš 80% + nějaké jutubko. Je tu zajímavých lidí, jen se rozhlédnout. Já su ten poslední, co by mohl radit, jen pouhý sběratel info.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Ali - 26.09.2017 11:40 PM

Ještě se zeptám.
Má někdo zkušenost s odběrem medu až z jara ? Zvýší se nějak jeho kvalita přemrznutím nebo dlouhým pobytem medu v prostředí včel ? Dá se to i nějak vnímat v chuti, vůni či jiného pocitu ?


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Leoš Dvorský - 01.10.2017 11:00 AM

Ali takovýto odběr medu má svá pro a proti. Pro-vyšší kvalita. Tzv. brtnický med má cca 10x více fytofaktorů. Je na to jedna polská studie.
Negativa- musíš počítat s tím, že je i zkrystalizovaný.
Chuť nevím, nedokážu posoudit, ale ti zákazníci, kteří se ke mně vrátili, to tvrdili. Ale jak jsem řekl, já to už neumím posoudit.
ld


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Crha Karel - 01.10.2017 01:11 PM

Leoši to nemá logiku, jak je jednou med zavíčkovaný v buňkách, obsah fytofaktorů se může snad jen snižovat, ne? Tedy vyšší obsah v brtnickém medu není důvodem jarního odebrání.
Můžeš to tvrzení nějak vědecky-biochemicky podpořit?


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Tomáš Palata - 01.10.2017 02:12 PM

Letošní
.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Leoš Dvorský - 01.10.2017 03:23 PM

(01.10.2017 01:11 PM)Crha Karel napsal(a):  Leoši to nemá logiku, jak je jednou med zavíčkovaný v buňkách, obsah fytofaktorů se může snad jen snižovat, ne? Tedy vyšší obsah v brtnickém medu není důvodem jarního odebrání.
Můžeš to tvrzení nějak vědecky-biochemicky podpořit?

Myslíš? Tak si nejprve pořádně přečti co jsem napsal a nepředjímej. Brtnický med není samozřejmě dán zdaleka jen dobou, kdy je ve včelách. Nic takového jsem nenapsal. Tzv. ovčelenou vodu ale znáš, s fytofaktory to nemá co dělat, tedy zřejmě, já nejsem technik, abych to věděl na 100%.
Toho dokládání se vytahuje vždy za zvláštních okolností. Kdybych na to dal u včel, byl bych tam, co mnozí, neustále na začátku. Mimochodem, napsal jsem, že existuje polská studie. V. Sciskala mi ji snad sežene. Chci abych to mohl ukázat i tobě, ne dokázat, to je něco jiného. Četl jsem jen výtažek. Myslíš, že to ale na tvém názoru něco změní, když existuje několik stovek let zkušenost nebo zkušenosti??? Není to to dost vědecké? Jak bych vědecky vysvětlil, že takovýto med zachraňuje život lidem, třeba těžkým alergikům??? Jedině kdybych udělal statistické sledování, nebo dotazník. Dotaznílková metoda se uznává za vědeckou a dá se jí věřit nebo z ní vycházet??? Vždyť je to jen souhrn a víra ve zkušenosti někoho, přitom to není validováno. Myslím, že tohle téma vůbec nebudu dál rozvíjet.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - tondabh - 02.10.2017 01:34 PM

Tzv. brtnický med má cca 10x více fytofaktorů.

Přátelé nemá cenu si vjíždět do vlasů jen kvůli malému nedorozumění.

Správně mělo být napsáno, "brtnický med má 10x účinnější fytofaktory"

No a nyní každý se selským rozumem pochopí, že duchovní energie tady byly, jsou a budou. Mystické energie Boha jsou pro vědu nepochopitelé, nezměřitelné, neuchopitelné, ale každé živé bytosti byly přiděleny pro její život a tudíž je i včeličky zcela automaticky ovládají a ve svém krátkém životě využívají, Tonda.



RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Ali - 02.10.2017 02:41 PM

Jj, to jsem nechtěl.
Já chtěl jen vědět, jestli někdo přes zimu permanentně ponechává med nebo jeho část ve včelstvu, třeba jen pro sebe, protože ... ?


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - tondabh - 02.10.2017 03:08 PM

Ali jednoduše, máš to popsáno výše, med je ještě léčivější..... Dělám plástečkový med, který si z úlu odebírám dle potřeby, ale bacha na chemii, to by Ti moc nechutnal, Tonda.


RE: Jak vytočit fakt dobrý med - Debora - 03.10.2017 12:33 PM

...bez medu to nejde. 50ti miliónová studie to snad srozumitelně podpoří.