Forum Šance pro včely
Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Jak zazimovat letošní oddelky a roje (/tema-Jak-zazimovat-letosni-oddelky-a-roje)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 28.08.2016 03:03 PM

Všechno nevystavěný a neobsednutý vyhaž, nech na jeden, či dva nástavky - ale přepažit a zkontroluj roztoče. A těstem ve volném prostoru nic nezkazíš. Na zimu je podstatný hlavně pyl / u oddělků / - ten nosí při lekém přikrmování - těsto.
Máš teplý strop ? A zůžený česna ?


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Rasťo 71 - 28.08.2016 09:00 PM

(28.08.2016 02:04 AM)Marek Slezák napsal(a):  26.6. jsem si dovezl oddělky na 5 rámcích L 2/3. .........
Po cca mesíci, tedy v dnešních dnech jsem zjistil, že včely z nově přidaných mezistěn vystavěly cca 2 - 3 plásty...jinak pyl nosí, zásoby mají, plod je, ale prostě nestaví a nestaví.
Včely mám Vigor.

Otázka znie : kŕmil si ich vôbec?????
Ak nosia peľ tak plodujú, oni ti proste neporastú pokiaľ nebudú mať ,,HODY"!
Sirupom 1:1 im nahradíš znášku, robotnice sa rozdelia :
Jedny budú nosiť peľ a druhé budú spracovávať sirup, pokiaľ je to okolo ešte všetko rozkvitnuté,nešpekuloval by som , proste krmítko a kŕmiť a kŕmiť!!!!!
Denne im bude v pohode stačiť 0,5l sirupu, a uvidíš ako sa to rozbehne!
PS:Vigorky mám aj ja! A na voľnej stavbe!


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Marek Slezák - 28.08.2016 09:27 PM

No právě že krmím. Očka mám zavřená, česno zúžená. Jakou přepážku tam dát? Strop mám zateplený. Dle zásob hlady netrpí, matka klade, pyl nosí...jen prostě nestaví...


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Rasťo 71 - 28.08.2016 10:20 PM

Potom urob skúšku kvality medzistien , v hornom nástavku , teda najprístupnejšom pre teba, vyhoď medzistienky , nechaj tam len prázdne rámiky z prúžkom medzisteny resp. vosku. Ak ti začnú stavať voľnú stavbu , tak vyhoď všetky medzisteny a prejdi na voľnú stavbu.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Víťa - 29.08.2016 11:50 AM

Tak jsem asi špatný včelař, ale s oddělkem, který měl koncem června 5 plástů a doteď na volné stavbě postavil a obsedá 13 bych byl úplně spokojený. Jak píše schützmeister zapřepážkovat (jsou to tenkostěnné úly, tak stačí to samé - dřevěná deska, prostě normální přepážka do úlu, nebo slaměná rohož, kus polystyrenu, hobry, prostě co je po ruce) a teplý strop. Zvolil bych i nízké nezasíťované dno. Na jaře pojedou jak drak, vůbec bych se nebál.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Vašek H. - 29.08.2016 03:54 PM

(28.08.2016 09:27 PM)Marek Slezák napsal(a):  No právě že krmím. Očka mám zavřená, česno zúžená. Jakou přepážku tam dát? Strop mám zateplený. Dle zásob hlady netrpí, matka klade, pyl nosí...jen prostě nestaví...

U mě včely už v srpnu nestaví (600m.n.m.), jen tmelí každou mezírku na zimu. V červnu odchycený roj si vystavěl do půlky prázdnin jeden adamcův nástavek a na tom je budu zimovat. Řídil bych se radou schützmeistera (Příspěvek: #11) a nebyl z toho nijak zklamaný. Uvidíš na jaře.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Skaly - 01.09.2016 08:12 AM

Zdravím,
potřeboval bych poradit, jak co nejlépe ještě dodat zásoby letošnímu oddělku, který je na 4 rámcích. Přikrmuji cukerným roztokem, ale stále mají málo zásob. resp. v buňkách je cukrový roztok, ale stále dost tekutý. Mám jim ještě přidat medocukrové těsto, apivital, medocukrové těsto, koupit med u jiného včelaře nebo to nechat na včelách? Nechci, aby mi umřely, protože nebudou mít dost zásob. Díky.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Leoš Dvorský - 01.09.2016 01:04 PM

Zkus napsat více informací, sílu, množství plodu, rámkovou míru, úl, nm.v. a pod. ld


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Tomáš Palata - 01.09.2016 01:44 PM

... anebo ještě lépe vyfotit a dát sem. Čtyři rámky není mnoho, to je za chvíli. A bude tam vidět vše. Stačí jednostraně.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 02.09.2016 01:55 PM

(01.09.2016 08:12 AM)Skaly napsal(a):  Zdravím,
potřeboval bych poradit, jak co nejlépe ještě dodat zásoby letošnímu oddělku, který je na 4 rámcích. Nechci, aby mi umřely, protože nebudou mít dost zásob. Díky.
U takhle slabonkýho včelstvíčka se víc obávej zimy, jak nedostatku zásob.
Uteplit, uteplit, uteplit, jak by řekl Vladimír Iljič.
Kam můžeš, dej polystyren, nebo eko-ekvivalent a to okamžitě - tím se zlepší jak zásoby tak víčkování a sběr pylu.
Jestli ti oddělek nenarostl větší, je tu i otázka, kde udělali soudruzy chybu ? Krmením to asi nebylo. Co roztoči ? To je druhé, hned za uteplením. Jestli není většina z těch 4 plástů plod, přezimují velmi stěží. Confused