Forum Šance pro včely
Volná stavba v rámečkách - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Volná stavba (/forum-Volna-stavba)
+--- Téma: Volná stavba v rámečkách (/tema-Volna-stavba-v-rameckach)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Všechny stránky


RE: Volná stavba v rámečkách - Leoš Dvorský - 17.09.2013 10:46 AM

(16.09.2013 10:09 PM)Tomáš Palata napsal(a):  
(16.09.2013 07:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vlastnímu dílu jednoznačně...
! No to mě nedošlo ! Ale má to logiku. Každé včelstvo staví jinou velikost buněk, jiné rozložení v plástech i v úle. Sice podobně, ale zřejmě vždy originál. Stejně jako každý člověk si jinak uspořádá byt, kuchyni, příborník, dílnu... To by ale znamenalo, že by si každé včelstvo mělo vybudovat svoje "sídlo" tj. vnitřek úlu samo, aby se tam cítilo v pohodě. Což zcela evidentně za rok nestihnou. A teď mě napadlo, co výměna matky do takovéhoto hotového vnitřku úlu za třeba nějakou jinou linii, jejíž včelstvo (myšleno včelstvo z nové matky) by si to postavilo díky jinému genetickému základu třeba úplně jinak? No to většina včelařů dělá včelám svým včelařením (nejen přehazováním rámků a mezistěnami) pěkný hokej.
(16.09.2013 07:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ...Musítě neustále mít na paměti, jak bude celá stavba vypadat...
No já bych rád, ale já to nevím. Nikde jsem se to nedočetl, u nikoho neviděl (nejlépe s komentářem)... Zatím jsem si stanovil pro rozšiřování s ohledem na tuto skutečnost jistý postup. Uvidím, co na to včely.

Když měním hodně genofond, doporučuji oddělkem. U příbuznch linií už stačí matky, ale tiché výměny jsou také spolehlivé. Roje mají také své nepopiratelné kouzlo a tím rozhodně nemyslím tu nádheru, když vylétne, ale kvalitu matky. Já sice nemám, ale jiní ano.

Kdyby jste si ve Vratislavici neodhlasovali jinou přednášku, slyšel by jste včelaření na volnéstavbě, chci ji ale zveřejnit, tak se dočkáte, jen času se jaksi nedostává.
LD


RE: Volná stavba v rámečkách - schützmeister - 17.09.2013 01:18 PM

(17.09.2013 07:34 AM)MilanBencúr napsal(a):  Pri včelárení na prírodnom diele pozorujem, že vyrojené včely ochotnejšie začínajú stavbu prírodného diela od steny úľa ako zo stredu plodiska.
Tohle je logika tepelné pohody - ke stavbě je třeba mnoho tepla, roh úlu je vždy ideální. Ale je to už trochu jiná kapitola, než architektura díla. Jde o to, pro tepelnou pohodu, mít obsazený daný prostor. To roje ještě nemají - proto ten roh. Často to ale je na podzim naše chyba - příliš velký úlový prostor vede opět k onomu rohovému jevu, který potom, při určitém průběhu zimy může vést ke ztrátě kontaktu se zásobami. U mě to vedlo k myšlence zmenšit půdorys úlů ve vyšších polohách,
Warréčko by ale mělo být O.K. Druhou možností u rojů, slabých oddělků a TBH myslím může být vložení přepážky - tak, že už nejsou "jen" v rohu, ale v celém, ač menším, prostoru. Netřeba ale hýbat s obsednutými plásty, pokud tedy není plod až na stěně, to je pak na problém většinou zaděláno.
Ale je to dost o poloze. Ve 200m.n.m. je asi nejlíp, nechat je dělat co chtějí.


RE: Volná stavba v rámečkách - Ladislav Kohout - 26.12.2013 09:28 PM

(17.09.2013 10:46 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Kdyby jste si ve Vratislavici neodhlasovali jinou přednášku, slyšel by jste včelaření na volnéstavbě...

Ono se ani tak mnoho nehlasovalo. Podle mě bylo rozhodnuto shora.


RE: Volná stavba v rámečkách - Ladislav Kohout - 31.12.2013 09:24 AM

Vyvstala potřeba pořízení rámků. 500 kusů. Dosud jsem kupoval od Nerada. Mně se líbí že se po sestavení neviklají, mají míň dřeva a vyhovuje mi "distanční trn". A taky drážka, páč do ní můžu vlepit čtvereček mezistěny, v případě "nouze" i větší kousek, páč jsem levně pořídil bednu rozlámanejch. Je to stále dobrá volba? Jsou třeba NOVOrámky v něčem lepší?
Nejradši bych používal Žákovo plastové z nichž bych vyřezal mezistěny a nechal jen rámeček, ale nejsem už milionář.


RE: Volná stavba v rámečkách - Jiří Marx - 01.01.2014 10:59 PM

Mám rámky NOVO a od Nerada (Hofmanova typu) ale přecházím plně na rámky NOVO včely je neslepují k sobě propolisem a je tak s nimi mnohem lepší manipulace. Rámky na volnou stavbu jsou fajn, stačí složit a natřít horní loučku voskem


RE: Volná stavba v rámečkách - Ladislav Kohout - 03.01.2014 07:52 PM

No tak jsem na zkoušku objednal 250 ks NOVOvolnostavebních. Doufám že budu vědět co si s nima počít.


RE: Volná stavba v rámečkách - Ing.Jiří Šturma - 04.01.2014 12:14 AM

Od pana Novotného z Bruntálu mám jeho rámky 3 rok (vzal jsem od něj tehdy 1200 ks stavebnic rámků 2/3 langstrotha) a k plné spokojenosti. Do horních pololouček vkládám 1cm proužek mezistěny a včely jedou volnou stavbu v celém nástavku.
Mohu jen doporučit. Mám s nimi zařízen celý včelařský provoz.


RE: Volná stavba v rámečkách - Ladislav Kohout - 08.01.2014 03:16 PM

(01.01.2014 10:59 PM)jirka.marx napsal(a):  Rámky na volnou stavbu jsou fajn, stačí složit a natřít horní loučku voskem

Mám ty s tím hranolkem v horní loučce. Je potřeba i tu natírat? A když jo, celý spodek horní loučky nebo jen ten hranolek? A bočnice zevnitř natřít nebo na ten plast přistavují bez problému?
Do Neradových rámků jsem vlepil kousíček mezistěny tak 1x3 cm, nic jsem nenatíral a žádnou nevystavěly šejdrem. A to měly v úlech jen ty prázdné rámky.


RE: Volná stavba v rámečkách - Leoš Dvorský - 08.01.2014 08:36 PM

(08.01.2014 03:16 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  
(01.01.2014 10:59 PM)jirka.marx napsal(a):  Rámky na volnou stavbu jsou fajn, stačí složit a natřít horní loučku voskem

Mám ty s tím hranolkem v horní loučce. Je potřeba i tu natírat? A když jo, celý spodek horní loučky nebo jen ten hranolek? A bočnice zevnitř natřít nebo na ten plast přistavují bez problému?
Do Neradových rámků jsem vlepil kousíček mezistěny tak 1x3 cm, nic jsem nenatíral a žádnou nevystavěly šejdrem. A to měly v úlech jen ty prázdné rámky.

Já je nenatírám vůbec ničím a je to OK. Natřením ale nic nezkazíte. Kdo všechno tady již vede včelstva na volné stavabě? Nejjednodušší je mezistěny prostě prodat nebo někam schovat a jet prostě jen na volnou stavbu. Čím dříve, tím lépe.
LD


RE: Volná stavba v rámečkách - Aleš Molčík - 08.01.2014 08:53 PM

Přiznám se, že stavba v rámečkách se pro mě stala nezajímavou. Já jsem minulý rok zahájil přechod na 1/2 Langstroth pouze s trámky a doufám, že letos to úspěšně dotáhnu do konce. Trámky, ale pouze pro plodiště v medníku se zatím budu držet rámků, protože efektivita výnosu druhových medů na díle, které můžu vrátit do úlu je nezpochybnitelná.