Forum Šance pro včely
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Odkazy (/forum-Odkazy)
+--- Fórum: Literatura (/forum-Literatura)
+--- Téma: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa (/tema-Prirozeny-zivot-vcelstev-versus-clovek-J-Nymsa)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Všechny stránky


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Roman Smejkal - 13.07.2017 06:00 PM

Jardo, Jirko.Marxi, vy co máte včely v Nymsech už víc než druhou sezónu, budete je zimovat na medu a nebo i zakrmujete ??
Díky za info Smile


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Jiří Marx - 13.07.2017 11:09 PM

Zimuji na medu


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Roman Smejkal - 14.07.2017 07:53 AM

A zásoby medu máš jen v plodišti a nebo i v medné části a kolik asi jsi jich tam máš ??
Díky Smile


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Roman Smejkal - 15.07.2017 01:16 PM

Potřeboval bych poradit v jedné nejasnosti u Nymsů : Pokud vytočím med z medníku tzn.,že jim tím zničím dílo (pokud včelařím bez drátků)
a budu chtít zakrmit cukrem, jsou ještě potom včely schopny si vystavět v prázdných rámcích nové dílo na uložení cukru, ještě v červenci popř.srpnu,
jak otáčí dílo v medníku Nymsa ??


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Jaro Stoklasa - 15.07.2017 04:22 PM

Včely sú schopné pri nadmernom dopovaní sladinou a dostatočnej teplote vystavať komplet dielo trebárs aj v prosinci, ak to považujú za nutné...


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Miroslav Matucha - 15.07.2017 04:47 PM

Vytočíš a vrátíš. Dílo v rámcích zůstane. Musí to být stejné jako každý normální rámek z jakéhokoli medníku. Je to ale ode mě teorie. Já mám problém vůbec včely udržet v 2N úlu, natož něco vytáčet. Je tu asi na tak velký úl zima. A ještě je mám v lese a na sever. Nestaví plodiště natož medník a jak se oteplí frnknou. Příště je zkusím dát na slunce. M.M.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Roman Smejkal - 17.07.2017 07:57 AM

V něčem musí být u tebe problém,ne ??

V srpnu jsem dostal roj na 2/3 LG který obsazoval cca jen dvě uličky.Přesto překvapivě přežil letošní zimu v Nymsovi o velikosti 250L.
Byly v medné části, úl uvnitř trochu pokálely, asi kvůli větší spotřebě zásob, a měly i větší ztráty, ale přežily to !!
...bylo to pro mě zajímavé zjištěni.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Miroslav Matucha - 17.07.2017 09:24 AM

Nejde o zimu v zimě, ale o zimu na jaře a nyní. Malé včelstvo se nemá šanci rozšířit do celého prostoru. Stále je schoulené na pár rámcích. Pak když přijde pár dní nad 15 stupňů je vidět snaha i stavět. Jenže v tom stínu lesa je dlouho dopoledne chladno. M.M.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - schützmeister - 17.07.2017 11:44 AM

Tohle funguje i v normálních úlech. Taky mám takové stanoviště, ikdyž já kvůli lesnímu medu.
Chlad a stín je velký selekční tlak na slabá včelstva a prakticky totální proti rojové opatření pro silná včelstva. Není to úlem.
Jestli má stanoviště medný potenciál, doporučil bych je pospojovat, aby byla silná, pak to bude vypadat jinak. Je potřeba udržovat objem včel v úle, to platí univerzálně.
Jestli tam ale není medný potenciál, je to ztráta času.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Miroslav Matucha - 19.07.2017 02:05 AM

Tak to bude ten důvod proč p. Nymsa tvrdí, že se z jeho úlů nerojí. Nechtějí nechat kamarádky klepat kosu. Příští rok to zkusím znovu s přepážkou a dvěma včelstvy v jednom úlu. A pak to spojím. M.M.