Forum Šance pro včely
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Odkazy (/forum-Odkazy)
+--- Fórum: Literatura (/forum-Literatura)
+--- Téma: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa (/tema-Prirozeny-zivot-vcelstev-versus-clovek-J-Nymsa)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Všechny stránky


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - goro - 11.02.2017 08:24 PM

tak Robo konečne dal Nymsovu knihu k prečítaniu, celkom ma niektoré jeho názory zaujali, nad niektorými som sa zamyslel, a boli aj také nad ktorými som sa zasmial...Wink
V každom prípade ma kniha inšpirovala k tomu, že som si znovu prečítal celú túto 33 stánkovú diskusiu k Nymsovmu úľu , teraz už zo "znalosťou veci" a zostal som v rozpakoch...
Do Nymsových úľov, sa včely nechcú "vrojiť", vedia sa z nich vyrojiť, asi chýbajú tu skúsenosti viacerých, ktorí ich skúsili, zrejme sa "boja" aby negatívnymi info neublížili celej myšlienke, či...? Každá skúsenosť je predsa cenná...
Ja chápem, že som "netrpezlivý" jirka ich mal len dva roky, ďalší len rok, no ja teda počkám zo 5 rokov, a zatiaľ budem zbierať skúsenosti s včelami 4/3 LG rámikoch...Blush


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Jarda - 10.07.2017 09:59 PM

Jak se daří včelkám v Nymsa úlu? Máte někdo nové foto?


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Milan Bencúr † - 11.07.2017 07:06 AM

(11.02.2017 08:24 PM)goro napsal(a):  ...zatiaľ budem zbierať skúsenosti s včelami 4/3 LG rámikoch...Blush
Janko, viem, že zvykneš udávať miery v milimetroch. Vytáčajú ma langáči, ktorí udávajú rozmery Langstrothových rámikov v usáckych palcoch. Nie každý je strojár aby si palce vedel okamžite previesť do metrickej sústavy. Aj odborná včelárska literatúra a taktiež aj v Spojenom kráľovstve sa udávajú rozmery v milimetroch alebo centimetroch. A ak je niekde uvedený údaj v palcoch, hneď vedľa je uvedený údaj v milimetroch. Koľko mm je 4/3 L? 3/3 = 1 celá, 1 = originál L = 232 mm, jedna tretina z 232 mm = 77,333 mm, z toho mne vychádza, že 4/3 L = 309,333 mm. Máš rozmer rámika 4/3 L 44,8 x 30,9 cm? Z literatúry poznám, že ruskí včelári používajú rámikovú mieru 45x31 cm.
Podľa môjho úsudku a včelárskej terminológie sa majú rozmery vo včelárstve udávať v miimetroch. Tak ako je to u Zandera 420x175, 220, 275 a 360, tak aj u Langstrotha sa máme držať označovania 448x137, 159, 185 a 232 mm.
Podobné "nepresnosti" sú aj v Nymsovom úli. Nie je tam život včelstva usporiadaný podľa pravidiel prírody a želaní včelára. Je to do našich znáškových podmienok veľká dutina. Správny úľ musí vyhovovať veľkosti hniezda, ktoré má približne rozmer gule s priemerom 30 cm. A tejto guli musí v sezóne úľ umožniť pohyb doľava, doprava, dopredu, dozadu, nahor aj nadol. Pohybu plodového telesa musí napomáhať včelár. A to aj pri včelárení na prírodnom diele, čiže v košnici, v trámikovom úli, pri používaní polovičných rámikov a aj s rámikmi s prirodzenou stavbou. Manipuluje s rámikmi aj nadstavkami pri zmenách úľového priestoru. Ak včelár nebude manipulovať so včelstvom a nechá ho napospas osudu v úli, tak môže očakávať, že včelstvo sa bude zachraňovať rojením. Presne ako v prírode. Primárny roj postaví nové dielo v dutine na novom mieste a naplní ho zásobami. Sekundárnym rojom sa možno podarí nájsť dutnu so starým dielom a prežiť zimu. A materské včelstvo je natoľko odrojené, že neprežije. Zásoby v jeseni ostatné včely vyrabujú a prázdne dielo obsadia poroje v budúcej sezóne. Cyklus sa opakuje.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Roman Smejkal - 11.07.2017 10:30 AM

Mám obsazené tři Nymsy, z toho jeden už z loňska.Loni jsem oddělek bohužel usadil do medníku ( koupil jsem je na míře 2/3 LG).
To byla chyba, jelikož to prostavěly komplet dolů a teprve teď se zdá, že se začínají přesunovat do plodiště.
Letošní dva koupené oddělky jsem, na radu Jirky Marxe, na provizorních laťkách usadil do plodiště a postupně původní rámky posunoval na kraj a nahrazoval svýma.To se ukázalo jako dobré řešení a teď již obsadily nové rámky a rozvíjí se na nich velmi dobře.Ovšem vystavěnosti jaká je na fotkách J.Marxe ještě nedosahují.Medníkové rámky tam chci umístit až na podzim.Již jsem je zakrmil a to asi 18 kg cukru.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - goro - 11.07.2017 10:59 PM

(11.07.2017 07:06 AM)MilanBencúr napsal(a):  Koľko mm je 4/3 L? 3/3 = 1 celá, 1 = originál L = 232 mm, jedna tretina z 232 mm = 77,333 mm, z toho mne vychádza, že 4/3 L = 309,333 mm. Máš rozmer rámika 4/3 L 44,8 x 30,9 cm?
Milan odpovedám trochu neskôr, ale u témy "Nymsa" je to v pohode...Wink

teda môj rámik do dvoch nadstavkov 2/3 LG ( ktorý pracovne nazývam 4/3 LG ) má samozrejme dlžku 448 ale výška je viac ako si vypočítal, musí prekryť aj medzeru a nahradiť hornú latku jedného rámika, ktorá tam nie je , čiže rámik je 448x327 mm...

(11.07.2017 03:54 PM)Jarda napsal(a):  "Nymsáci" zjistili, že včelařit v tomto úle je velice složité a že Pan Nymsa je tak trošku potahal za nosánky.

Priatelia Nymsáci ozaj je to pravda? Blush


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Jarda - 11.07.2017 11:17 PM

Goro, to psal Tonda.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Roman Smejkal - 12.07.2017 08:46 PM

Jardo, máš i soukr.mail ?? Děkuji Smile

Myslím, že pan Nymsa svou knížku napsal s nelepším svědomím a vědomím a sdělil zde své osobní zkušenosti a je na každém, jak se s tím popasuje.
Mám trochu pocit, že neustálé popichování způsobí jen to, že dotčení raději své příspěvky omezí a tím přijdeme všichni o možnost se poučit z jejich chyb a přešlapů.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - goro - 12.07.2017 10:20 PM

(11.07.2017 11:17 PM)Jarda napsal(a):  Goro, to psal Tonda.
Jarda sorry, čítal som to v tvojom príspevku a nebola to citácia, tak to ma pomýlilo, ale uvádzam na správnu mieru :
(11.07.2017 03:13 PM)tondabh napsal(a):  ... tak to už zde proběhlo s přítelem Nymsou, který sliboval bezobslužná včestva, pouze s vytáčením medu, ale všimni si, jak po čase "Nymsáci" zjistili, že včelařit v tomto úle je velice složité a že Pan Nymsa je tak trošku potahal za nosánky.



RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Jiří Marx - 13.07.2017 01:03 PM

Mám v Nymsove úlu včelstva třetím rokem a pojímam to skutečně bezobsluzne. Medu z nich moc nemám ale za to mohou spis snuskove podmínky ale pro sebe si nanosi a o to mi šlo Smile zatím se nerojily. Nemají to u mne lehké tedy.


RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Jiří Marx - 13.07.2017 02:37 PM

Jinak se musím zastat pana Nymsy někdo kdo tu knížku ani nečetl ho tady napadá. Pan Nymsa pppravde píše ze život v jeho N2 úlu prakticky bezobsluzne zvládne tak jedno včelstvo z pěti. Myslím ze ví co říká. Ale je to přirozený výběr a přirozený život včel Big Grin