Forum Šance pro včely
Vlastnosti včelí linie - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Šlechtění a výber přirozenou cestou (/forum-Slechteni-a-vyber-prirozenou-cestou)
+--- Téma: Vlastnosti včelí linie (/tema-Vlastnosti-vceli-linie)

Stránky: 1 2 3
Všechny stránky


Vlastnosti včelí linie - Tomáš Palata - 12.10.2013 10:20 PM

(11.10.2013 09:09 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... Proto už pár roků straším s plodovým rytmem. Bez téhle znalosti to prostě nejde nebo je to střelba od boku. Nejde si hrát na náhodu nebo na ni spoléhat. ...
Maje včely pár let přemýšlím, jaké z vlastností by bylo dobré, aby měly a hlavně jak ty vlastnosti jinak zjistit, abych je "neuprohlížel k smrti". Což teda u plodového rytmu netuším. Tam se asi do plodového tělesa musí. Ale jak často? A jaké důležité vlastnosti včelstev preferujete (medný výnos nemyslím Smile )?


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 13.10.2013 12:02 AM

Tak samozřejmě, že plodový rytmus, křivku musíte zjistit prohlídkami. To chce čas. Předpokládám, že si děláte záznamy. Nikdy by tam něměl chybět záznam o množství a druhu plodu v dm2. Já k tomu byl veden již od mládí, tak to vnímám silně. Pokud se podíváte na foto z Brna, je tam zachycen rytmus čtyř plemen A. m.. Jenže ono je to podobné třeba i v rámci kmene. Jsou včelstva, která mají vrchol plodování na konci května, pak měsíc téměř nic a pak znovu druhý vrchol. Víte osud kleštíka je velice silně vázán na plod, když je plodová křivka různá je jiný průběh varroázy i jiné řešení. Každý materiál má svá silná a slabá místa. No a někdy stači ta slabá pomoci včelstvu překlenout nebo se jich vyvarovat, vykompenzovat. Tohle je včelařská praxe-

Ještě z jiného soudku. Když jsem začínal včelařit, včelaři věděli, že vrcholná připravenost včelstva k využití snůšky je cca 14 dní před plodovým vrcholem. Jenže ne každý to uměl využít a načasovat, tak se o tom postupně přestalo mluvit i psát. I proto se třeba u lasického včelaření provádí dělení včelstev, zdaleka to nebylo kvůli rojové náladě. Jiný plodový rytmus má třeba v rámci kraňky, kmen Sklenar (dokonce i linie se liší) Troiseck, Peschtz , Singer a pod. Jinak ty kmeny reagují na poklesy a naopak přírůstek přínosu sladiny a pod. Omlouvám se, ale tohle je ve mně už od malička. Při přednáškách o použití KM toto právě ukazuji a i využívám. I na těch fotkách z Brna je jedna tabulka, jednoho plodového rytmu. To, co se ukazuje normálně je plodová křivka taková univerzáloní a nikdo ani nepíše o jaké plemeno A.m se jedná a to nemluvím již o kmenech a td. Plodové křivky mají prostě různé vrcholy, ale i jiné tvary. Dá se z toho vypozorovat i to, kdy se převážně tvoří dlouhověké skupiny včel. Vidíte jen toto téma na celý seminář. Tak třeba za rok u mně nebo na přednáškách. LD


RE: Vlastnosti včelí linie - Crha Karel - 13.10.2013 09:36 AM

Leoši, máš ověřeno u těch jejichž plodovou křivku znáš jak se na ní projeví radikální posun počasí. např srovnání letošního a předloňského jara, diametrálně odlišných?


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 13.10.2013 09:57 AM

Leoši, máš ověřeno u těch jejichž plodovou křivku znáš jak se na ní projeví radikální posun počasí. např srovnání letošního a předloňského jara, diametrálně odlišných?

Moc přesně ne, předloni byla vegetace u nás posunuta cca o 14 dní. Loni zase o cca 18 dní urychlena no a letos to je podobné jako v r. 2011. Plodové křivky to ovlivňuje podobně, ale hrají tam roli i jiné vlivy. Třeba hlad způsobený včelařem. Tvar těch křivek je ale dost pevně dán geneticky. Karle za 50 let jsem nezažil stejný rok. LD


RE: Vlastnosti včelí linie - Tomáš Palata - 13.10.2013 09:18 PM

Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 13.10.2013 11:40 PM

Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.

Ono to jen tak vypadá. Věřte není jiné cesty než pochopit, resp. se o to snažit. Je to 100x lepší než se držet zažilých dogmat a dělat stále stejné chyby. LD


RE: Vlastnosti včelí linie - schützmeister - 18.10.2013 09:59 PM

(13.10.2013 11:40 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.

Ono to jen tak vypadá.
Je to o pozorování a o záznamech. Když vím, jak se zrovna tenhle úl chová v tu kterou dobu a při tom kterém letu či snůšce, nemusím se v nich hrabat. Je to cit a někdy to překvapí i tak. Taky bych řekl, že v tom dost hrajou mimořádné úkony / jako, že asi líp je nedělat / jako spojování, pozdní krmení a tak. Letos se mě povedlo ze čtyřech chcípáků s těžkou varoázou, v září úplně bez plodu / myslil jsem, že budou bezmatečné, pozdní oddělky, spojením vytvořit silná včelstva, která se razantně rozplodovala, a asi kupodivu vždy obě matky, podle všeho. A všechny mé úvahy o plodových cyklech byly včudu. Měl jsem je nechat, no aktivní blbec.


RE: Vlastnosti včelí linie - Aleš Molčík - 14.09.2017 02:06 PM

Plodovat je také vlastnost a tento graf jsem dnes opět našel v jedné staré Včelařské encyklopedii z padesátých let. Tak kdo se vrhne na chov matek a chtěl by měřit plod tak i tohle může použít jako pomůcku.


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 16.09.2017 07:32 PM

Přikládám propočet počtu buněk na dm2 podle jejich velikosti.

Velikost buněk 5,4mm
5,4 x 5,4 x 0,866 (sin.60 st.) =25,36mm2
1 dm2= 10000 mm2
Oboustranně 20000mm2
20000/25,36= 788 buněk na 1 dm2

Velikost buněk 4,9mm
4,9x4,9x0,866=20,79
20000/20,79=962 buněk na 1 dm2

Přiklad: trubčina.
6,8*6,8*0,866=40,04

20000/40,04=499 buněk na 1 dm2


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 25.09.2017 01:54 PM

Stejně tak jako loni a vlastně i letos, budu z chovu uvolňovat několik letošních, ale i 1-2 letých matek.
Matky jsou z linií, které existují nepřetržitě po dobu 3-5 (tj cca 9-15 let ) generací po sobě bez chemického ošetření. Matky ostatní (tj. např. zkoušený cizí materiál pářený po dobu 1-2 generací v okrsku či večerním pářením) i v oddělcích a plemenivo jsem i letos dával k dispozici pro účastníky ŠPV zadarmo.
Ke každé matce, či oddělku je jednoduchý návod na 1 A4, jak včelstva vést. Zaručit samozřejmě nemohu nikomu nic . Jde o velmi omezené množství, kterého se nerad zbavuji, ale musím. Případní zájemci se ozvěte na můj email. Vše dobré. ld


RE: Vlastnosti včelí linie - Faneka - 26.09.2017 12:32 AM

Tak me by zajimala i ta A4 s info, jak vest takova vcelstva. Je mozne to zverejnit nebo poslat na mail : gunasita@gmail.com?


RE: Vlastnosti včelí linie - Antonín Hyžík - 26.09.2017 08:36 AM

Ahoj Leoši, napadlo mne včera to samé, jako Faneka. Nyní novou matku nepotřebuji, ale informaci, jak postupovat ve vedení včelstev v duchu zásad hnutí ŠPV si vždy rád přečtu.


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 26.09.2017 10:29 AM

Stop, stop, stop, prosím!
Nejsem chovatel matek, který matku střelí při prvním položení vajíčka. U mně je to hodně jinak, jsou pro mne. Nejde o provozní matky, ale výsledky něčeho. Musí projít minimálně, markerovu selekcí nebo i testy. Třeba dvouletou by byl ochoten jen málo kdo zaplatit a já i prodat (přesto tam byla k mání). Podle mne nejsou vhodné pro začátečníky (zpravidla nezvládají dobře přidání.....), ale to neznamená, že jsem je odmítl (kdo je vlastně začátečník,že). Dál je to na nich. Šlo ale o velmi omezený počet tak se nezlobte ti, na které se nedostalo, všem napíši. Pokud máte zájem, tak zase za rok (snad i dříve).
Ten "návod" . Jde spíš o zásady, které je dobré dodržovat aby byla "šance". Není to nic neobvyklého (až na pár drobností). Liší se to i trochu linie od linie. Ti, kteří znají mé přednášky, web nebo články je znají i tak. Druhým největším zločinem, kterého se dopouštějí lidé na včelách je ten, že je vidí jako jednotný materiál, nevidí a nechápou rozdíly, prostě jim nerozumí. Včera byl u mne Martin a tak také na to došla řeč. Přirovnal jsem mu to k rozdílům mezi mužem a ženou. Oba dva jsou lidé, ale ty rozdíly nám dělají radost, teda asi většině. Jsou samozřejmě i rozdíly další. U včel je to podobně.
Není problém zveřejnit stránku A4, ale na něčem s Karlem pracujeme (vázne to mojí vinou), tak by asi bylo lepší, aby to vyšlo v komplexu. ld


RE: Vlastnosti včelí linie - Ali - 26.09.2017 11:34 AM

Přesně.
"Podle mne nejsou vhodné pro začátečníky (zpravidla nezvládají dobře přidání.....), ale to neznamená, že jsem je odmítl (kdo je vlastně začátečník, že)."
Proto jsem se ani neozval, necítím se na to, nemám na toještě gebíry. Byla by z toho předem zbytečná škoda.
I když v koutku dušičky by zájem byl.


RE: Vlastnosti včelí linie - Faneka - 26.09.2017 03:24 PM

Ja jsem letos nslarvila a odchovala vlastni matky a vytvorila nekolik oddelku pridanim matecniku. Na matku bych si letos jeste netroufla a na Leosovu uz vubec ne Smile ale pristine rok to bude moje nejvetsi vyzva !


RE: Vlastnosti včelí linie - Ali - 26.09.2017 04:31 PM

Mě by spíše zajímalo už jen porovnávat vlastnosti toho materiálu co tu máme a materiálu nového. Za dva roky jsem do včelařských dovedností co jsem znal z před dvaceti lety a to co je na první pohled vidět, pronikl trochu nazpět, a teď mě začíná lákat spíše to co vidět není. Život včelstva, hierarchie, vlastnosti a jak s nimi dovedou nakládat. Zatím jsem ale na toto ještě nedorostl.
Takže Vám co bylo nebo bude dáno, vydolujte z toho co nejvíc. Třeba si tu od Vás, o vlastnostech a chování těchto včeliček něco zajímavého přečtu.
---
Ještě prosba. Existuje o této oblasti včelaření nějaká literatura?


RE: Vlastnosti včelí linie - Roman Smejkal - 27.09.2017 12:31 PM

Chtěl bych se zeptat pana Dvorského, jestli by nebylo účelnější rozšiřovat jeho plemenný materiál v okolí jeho včelnic.
Mohlo by dojít k rozšíření kvalit, pokud by zde tento materiál převládl ??
Nebo se v něčem systémovém mylím ??


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 27.09.2017 01:28 PM

Pro začátek je to jistě dobrý krok.


RE: Vlastnosti včelí linie - Crha Karel - 27.09.2017 03:43 PM

(27.09.2017 12:31 PM)Roman Smejkal napsal(a):  ... jestli by nebylo účelnější rozšiřovat jeho plemenný materiál v okolí jeho včelnic.
...
Jj, aby se to šířilo jako kruhy na vodě a za nějaký čas došlo až k nám do vyšších poloh a cestou (nikoliv skokem) se přizpůsobovalo.
Mám od Leoše taky oddělek, ale s matkou od Milana Bencúra, který má podobné podmínky mým.


RE: Vlastnosti včelí linie - Roman Smejkal - 27.09.2017 05:41 PM

Díky za odpověď,byť jsem ve skrytu doufal, že se trochu rozepíšete. Cool


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 27.09.2017 07:38 PM

Romane co jsi chtěl vědět, jsem odpověděl. Jinak vše jsem napsal už dávno. Nemohu to co a jak dělám já vnucovat druhým, byť právě moje přístupy byly motivem k vzniku tohoto hnutí (Může za to Karel Crha a Vašek Sciskala a nikdo jiný!!!). Podívej se na VF. Ty diskuse ohledně varroázy, virů......... Pro mně naprosto nepochopitelné a na rovinu říkám, že jsem přesvědčen, že ti co mají včely dělají všechno pro to, aby to nešlo. Ta jejich "překvapení" jsou naprosto zákonitá, a dle mne i "chtěná". Jinak to není možný. Tahle parketa je u cca 10 let prošlapaná, ale lidé do ty díry stále vstupují a ještě si berou sluneční brýle. Slepí nejsou, hloupí také ne. Tak proč? Protože to tak chtějí a proto vše dělají tak, jak si umí představit, jak je tzv. obvyklé. To je sice pochopitelné, ale nemohou se divit, že mají totéž co ti ostatní, tedy v podstatě starou belu. Dnes jsem měl několik náhodných hovorů s několika lidmi. Vždy to sklouzlo na toto téma. Ne mojí vinou, já už na toto téma ani diskutovat nechci. Nebudu to vůbec rozepisovat, je to prostě marný. Lidé jsou tací, jací jsou a je to tak asi dobře.
Jen jednu epizodu, kterou mám od pana Volejníka. Tomu je 87 let a má cca 200 včelstev. Hodně jsme se našimi včelařeními podobali a je celkem blízko hnutí. Loni ho navštívila skupina, no dejme tomu, lidí kteří se považují za tahouny oboru. Z jeho jednoduchého včelaření byli nadšeni, včely viděli. Závěr? A my tomu stejně nevěříme. Má takovým vůbec něco říkat, ukazovat??? Volal mi to a byl naprosto zdrcený. Dává jim perly z dobré vůlle a netuší komu.
Na každý dotaz zodpovím ať už tady nebo soukromě. Teda pokud to bude možné. Klidně se ptej. ld


RE: Vlastnosti včelí linie - Roman Smejkal - 28.09.2017 09:37 AM

Možná, jestli u vás neexistuje teoretická úvaha na téma možnosti převčelení (v případě vytvoření žádaných vlastností)
v nějaké lokalitě.Tzn. jak by musela být velká, zda by museli bezpodmínečně spolupracovat všichni a další souvislosti které ještě neznám a byly by pro
úspěch tohoto záměru zásadní. A popř. zda něco už v tomto smyslu už nepodnikáte (vynechám-li šlechtění).
Děkuji Cool


RE: Vlastnosti včelí linie - schützmeister - 28.09.2017 11:44 AM

(27.09.2017 07:38 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Slepí nejsou, hloupí také ne. Tak proč? Protože to tak chtějí a proto vše dělají tak, jak si umí představit,
Není to jednoduchý, změnit myšlení. Ikdyž chceš.
Já to, aspoň u sebe, vidím jako problém ekonomiky. Abych něco změnil, musím nejdřív vědět, že to k čemu bude. To není o uvěření, ale změně návyků / svých /.
Už jsem asi pochopil, že to není o tom, dovézt odněkud super včelu. Je to prostě jiný přístup. A ten se musíš naučit. A eště to je všude jiný. Kupříkladu dole jsem snad už pochopil, že pro včely a ekonomicky je dobrý točit jen první med. Ten je dobře prodejný, druhák je nechutný smíšeňák a když ho vytočím, musím krmit. Čili nula od nuly pojde. Nahoře je to horší, ekonomicky optimální je točit v půlce srpna. A to je otázka, odkud. A to jsou samozřejmě jen úplný prkotiny. Jenže, nejdřív musíš vědět jak a pak to teprve můžeš dělat.
V tom je ta Leošovo marnost. Tomu, kdo má dvoje včely na opylování, o nic nejde, jenže ten nic neovlivní. U toho je to úplně jedno, jak to dělá, protože ho přečíslí okolí.
Může se stavět na uši. A ti, kteří mají včely pro doplnění rodinného rozpočtu, se prostě bojí neznámého. Tak to je aspoň u mě. Musím pomalu, s rozvahou. On ani ten Leoš není tam kde teď, od začátku svého včelaření.
A pak je tu to doplňování stavů po úhynech. Místo využití selekce k rozchovu odolných, všichni dovezou, co kde seženou. A tvoje snaha je rázem zase na začátku.
Po úhynech mě žloutnou, jinak černé, matky.
Letos jsem si to zvlášť uvědomil, tu místní odolnost, na jabloních. U nás nové odrůdy už tři roky po sobě zmrzly. Ale u pangejtů a na mezích, ty nechutný jablka našich babiček, normálně jsou. Čili je jasný, že za ty roky před náma, zjistili, co tam jde a to sázeli. Lepší kyselý jablko, než žádný. Moderní člověk doveze štěpy úplně od jinud a divý se, že na nich není nic.


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 28.09.2017 01:21 PM

(28.09.2017 09:37 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Možná, jestli u vás neexistuje teoretická úvaha na téma možnosti převčelení (v případě vytvoření žádaných vlastností)
v nějaké lokalitě.Tzn. jak by musela být velká, zda by museli bezpodmínečně spolupracovat všichni a další souvislosti které ještě neznám a byly by pro
úspěch tohoto záměru zásadní. A popř. zda něco už v tomto smyslu už nepodnikáte (vynechám-li šlechtění).
Děkuji Cool

Tak Romane on kolem mne určitý okrsek je, ale nemůže to být nikdy to ideální (to záleží na cílech každého a ochotě spolupracovat). Je tu vždy ten zatracenej lidskej faktor. Problém je v tom, co napsal nad Michal. Já nejsem z těch, abych někoho dlouze přesvědčoval nebo nutil, protože tahle motivace nemá tvralý charakter. Navíc nikdo nevíme, kolik máme tady času.
Proto používám i večerní páření a nebo hodně časný chov. Matičky pro mne mám někdy i kolem 20.dubna. Dokonce i letos. Nebo chovám zase hodně pozdě (září).
Takto jsem svobodný protože se nevymlouvám na ostatní, své okolí, ale jen na sebe.
On problém není jen v genetice. Řekl bych, že ta je i "druhořadá", má dlouhodobý horizont, ale především ve způsobu vedení včelstev. To jsou dva aspekty ,které ovlivňují vše nejvíce a při jejich spojení lze dosáhnout rychlý výsledků i ekonomicky zajímavých. Jenže my tohle dokážeme špatně spojit a volíme složité postupy, já hledám a ověřuji ty jednoduché+ ta genetika.
Záměrně abstrahuji od vlivu okolí, protože to mohu ovlivnit jen málo (snad jen výběrem stanoviště, rozmístěním, doplňkovou výsadbou zdrojů třeba pylu).
Jako lidé jsme hodně zpohodlněli a hledáme jen výmluvy k ospravedlnění svého chování, to obecně. Třeba někdo říká, že v přírodě jde o přežití a proto to není pro nás použitelné. Jenže na našich včelnicích jde také o přežití. Infekční tlak tam je mnohem vyšší než v přírodě. V přírodě ale včely přežívají i prosperují a ukazují jak. Jen my to nechceme vidět, protože by nás to stálo další námahu a tu je ochoten dobrovolně podstoupit jen málo kdo.Proto lidé sahají častěji po jedech, než by bylo třeba. Fakt ale je, že když člověk něco doopravdy dělá, tak mu občas pomůže i šťastná náhoda. Jenže ani tu nejsme často schopni využít, protože ji nevidíme. To je ten problém. Naučíme se něco jako cvičená opice a pak už nejsme ochotni své chování změnit i bez ohledu na dopady. No Michal to napsal. Kdyby se ty nesmyslné dotace věnovaly na základní , aplikovaný výzkum, polní pokusy a pod. byli bychom dále. Jenže ony by pak nastaly zase pranice o ty dotace, zase by byli vyvolení a nevyvolení. Tak je lepší být svobodný se vším všudy, co k svobodě patří. Tedy nenadávat na ostatní a prostě jít. ld


RE: Vlastnosti včelí linie - Ali - 28.09.2017 10:05 PM

Leoši, včasný a pozdní rozchov pro vylepšení zajištění genů chápu, ale vysvětli mi prosím blíže to večerní páření. To přichází v úvahu zřejmě během léta, tedy druhá generace v témže roce. Je tak? Ale jak? Nikde nemůžu o tom nic najít. Dik.


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 28.09.2017 11:39 PM

Tak večerní páření vychází z toho, že trubci nevyletují po 16-té hodině. Není to dogma. Dnes je to posunuto. U mně to je po 19.00 kdy matky jdou na snubní lety s určitými trubci, které se dávají buď přímo do oplodňáčků nebo do speciálních trubčích včelstev nebo oddělků. To je základní schéma. Jako kluk jsem to dělával v červnu. Nyní se to posunulo i do července. Pochopitelně ztráty jsou vyšší, ale kvalita vyšší než při inseminaci. ld


RE: Vlastnosti včelí linie - Ali - 29.09.2017 12:18 AM

Účelné a na první pohled jednoduché. No, jen na první pohled. Jak ale oběma vysvětlit, že večer je to nejlepší ?
Leoši děkuju.


RE: Vlastnosti včelí linie - Aleš Molčík - 29.09.2017 07:45 AM

(28.09.2017 11:44 AM)schützmeister napsal(a):  A ti, kteří mají včely pro doplnění rodinného rozpočtu, se prostě bojí neznámého. Tak to je aspoň u mě. Musím pomalu, s rozvahou. On ani ten Leoš není tam kde teď, od začátku svého včelaření.
A pak je tu to doplňování stavů po úhynech. Místo využití selekce k rozchovu odolných, všichni dovezou, co kde seženou. A tvoje snaha je rázem zase na začátku.

Tohle má návaznost a pokud jsou včely i víc než pro koníček a přijdou úhyny, tak stejně včelař přijde o minimálně většinu. Takže někdy to opatrně může znamenat pozdě. U mě když došlo k úhynům, tak z toho co zůstalo nešlo pokračovat na ničem. Ty včely od jara vůbec se nerozvíjely, ale spíš pořád slábli. Ale měl jsem štěstí, že vedle soused o pár kilometrů, měl těch včelstev původně ke stovce a po úhynech mu cca dvacet zůstalo a byl ochotný se podělit. Takže moje "linie" jsou ty co vydrželi úhyny i když pořád ty úhyny budou, tak už to není v takovém rozsahu.


RE: Vlastnosti včelí linie - Jindřich Šafránek - 29.09.2017 06:28 PM

(29.09.2017 07:45 AM)Aleš Molčík napsal(a):  
(28.09.2017 11:44 AM)schützmeister napsal(a):  A ti, kteří mají včely pro doplnění rodinného rozpočtu, se prostě bojí neznámého. Tak to je aspoň u mě. Musím pomalu, s rozvahou. On ani ten Leoš není tam kde teď, od začátku svého včelaření.
A pak je tu to doplňování stavů po úhynech. Místo využití selekce k rozchovu odolných, všichni dovezou, co kde seženou. A tvoje snaha je rázem zase na začátku.

Tohle má návaznost a pokud jsou včely i víc než pro koníček a přijdou úhyny, tak stejně včelař přijde o minimálně většinu. Takže někdy to opatrně může znamenat pozdě. U mě když došlo k úhynům, tak z toho co zůstalo nešlo pokračovat na ničem. Ty včely od jara vůbec se nerozvíjely, ale spíš pořád slábli. Ale měl jsem štěstí, že vedle soused o pár kilometrů, měl těch včelstev původně ke stovce a po úhynech mu cca dvacet zůstalo a byl ochotný se podělit. Takže moje "linie" jsou ty co vydrželi úhyny i když pořád ty úhyny budou, tak už to není v takovém rozsahu.
Pokud jsou včely pro koníček tak pozor , i koníčkáři se koníčkům věnují když se jim daří.
Ti co to budou včelařit a i několik let se prát s neúspěchy pouze s jiskřičkou naděje a tvrdošíjnou urputností jsou ti praví. Ale máme jich ve svých řadách dost ?
Pokud včely i zachraňují rodinný rozpočet je ten problém obrovský.
Otázku obrátím , co zkoumají všechny výzkumné ústavy když jsme pořád v … začátku ?


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 01.10.2017 11:03 AM

Jindro, to máš těžké. Cui bono- to je oč tu běží.Kdyby skutečně něco dělaly, přišly by o práci.

(29.09.2017 07:45 AM)Aleš Molčík napsal(a):  
(28.09.2017 11:44 AM)schützmeister napsal(a):  A ti, kteří mají včely pro doplnění rodinného rozpočtu, se prostě bojí neznámého. Tak to je aspoň u mě. Musím pomalu, s rozvahou. On ani ten Leoš není tam kde teď, od začátku svého včelaření.
A pak je tu to doplňování stavů po úhynech. Místo využití selekce k rozchovu odolných, všichni dovezou, co kde seženou. A tvoje snaha je rázem zase na začátku.

Tohle má návaznost a pokud jsou včely i víc než pro koníček a přijdou úhyny, tak stejně včelař přijde o minimálně většinu. Takže někdy to opatrně může znamenat pozdě. U mě když došlo k úhynům, tak z toho co zůstalo nešlo pokračovat na ničem. Ty včely od jara vůbec se nerozvíjely, ale spíš pořád slábli. Ale měl jsem štěstí, že vedle soused o pár kilometrů, měl těch včelstev původně ke stovce a po úhynech mu cca dvacet zůstalo a byl ochotný se podělit. Takže moje "linie" jsou ty co vydrželi úhyny i když pořád ty úhyny budou, tak už to není v takovém rozsahu.

Tak u mně opatrně znamenalo nejprve 1,2,3-5 včelstev na stanovišti bez (nebo i 0).Tak jsme se učil poznávat.
Pak 30%,50%,100%. Systém kaskád, bodové ošeření............. až k dnešku. Chce to plán ,ale hlavně pochopit, že zbavením se roztoče se nezbavíme virů, N.c, N.a. Tedy ne zcela, to je tak 1/3 úhynů ale jsou asi nejčastější.
Pak je tu N.c. a pesticidy, které oslabí imunitu včelstva, plodu. Až budeme nazávat věci pravými jmény, třeba CCD, budeme o velký krok dále.
Vše ale umíme vyřešit, jen je problém včasného rozpoznání, to se podceňuje nebo vůbec nevnímá. Proto je dobře když si každý vytvoří vlastní systém tzv. varroatolerantní metody ošetřování. Zootechnika + genetika, to je cesta.
Když jsem to prvně vyslovil, tak se mi všichni smáli. No a nyní ti "propagátoři" varroatolerantního chovu skončili opět u jedů. Nezanedbatelný pomocník je i tzv. markerová selekce. Dát 100 včelstev na kupu a čekat co z toho zbude právě bez této markerové slekce je dnes již diletantství, přesto se to děje. Když jsem ho také prvně použil, tak mnozí hledali na internetu, kdo to prvně tak použil místo toho, aby se snažili pochopit oč jde. Jak říkám, je to jednoduché, ale ne snadné. Lidé si zvykli na rychlá řešení bez ohledu na dopady. Nestačí jen vědět, ale hlavně umět a to se na internetu nikdo nenaučí. Často hledáme jen slepou víru a ne moudrost a pravdu. ld