Forum Šance pro včely
Vlastnosti včelí linie - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Šlechtění a výber přirozenou cestou (/forum-Slechteni-a-vyber-prirozenou-cestou)
+--- Téma: Vlastnosti včelí linie (/tema-Vlastnosti-vceli-linie)

Stránky: 1 2 3
Všechny stránky


Vlastnosti včelí linie - Tomáš Palata - 12.10.2013 10:20 PM

(11.10.2013 09:09 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... Proto už pár roků straším s plodovým rytmem. Bez téhle znalosti to prostě nejde nebo je to střelba od boku. Nejde si hrát na náhodu nebo na ni spoléhat. ...
Maje včely pár let přemýšlím, jaké z vlastností by bylo dobré, aby měly a hlavně jak ty vlastnosti jinak zjistit, abych je "neuprohlížel k smrti". Což teda u plodového rytmu netuším. Tam se asi do plodového tělesa musí. Ale jak často? A jaké důležité vlastnosti včelstev preferujete (medný výnos nemyslím Smile )?


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 13.10.2013 12:02 AM

Tak samozřejmě, že plodový rytmus, křivku musíte zjistit prohlídkami. To chce čas. Předpokládám, že si děláte záznamy. Nikdy by tam něměl chybět záznam o množství a druhu plodu v dm2. Já k tomu byl veden již od mládí, tak to vnímám silně. Pokud se podíváte na foto z Brna, je tam zachycen rytmus čtyř plemen A. m.. Jenže ono je to podobné třeba i v rámci kmene. Jsou včelstva, která mají vrchol plodování na konci května, pak měsíc téměř nic a pak znovu druhý vrchol. Víte osud kleštíka je velice silně vázán na plod, když je plodová křivka různá je jiný průběh varroázy i jiné řešení. Každý materiál má svá silná a slabá místa. No a někdy stači ta slabá pomoci včelstvu překlenout nebo se jich vyvarovat, vykompenzovat. Tohle je včelařská praxe-

Ještě z jiného soudku. Když jsem začínal včelařit, včelaři věděli, že vrcholná připravenost včelstva k využití snůšky je cca 14 dní před plodovým vrcholem. Jenže ne každý to uměl využít a načasovat, tak se o tom postupně přestalo mluvit i psát. I proto se třeba u lasického včelaření provádí dělení včelstev, zdaleka to nebylo kvůli rojové náladě. Jiný plodový rytmus má třeba v rámci kraňky, kmen Sklenar (dokonce i linie se liší) Troiseck, Peschtz , Singer a pod. Jinak ty kmeny reagují na poklesy a naopak přírůstek přínosu sladiny a pod. Omlouvám se, ale tohle je ve mně už od malička. Při přednáškách o použití KM toto právě ukazuji a i využívám. I na těch fotkách z Brna je jedna tabulka, jednoho plodového rytmu. To, co se ukazuje normálně je plodová křivka taková univerzáloní a nikdo ani nepíše o jaké plemeno A.m se jedná a to nemluvím již o kmenech a td. Plodové křivky mají prostě různé vrcholy, ale i jiné tvary. Dá se z toho vypozorovat i to, kdy se převážně tvoří dlouhověké skupiny včel. Vidíte jen toto téma na celý seminář. Tak třeba za rok u mně nebo na přednáškách. LD


RE: Vlastnosti včelí linie - Crha Karel - 13.10.2013 09:36 AM

Leoši, máš ověřeno u těch jejichž plodovou křivku znáš jak se na ní projeví radikální posun počasí. např srovnání letošního a předloňského jara, diametrálně odlišných?


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 13.10.2013 09:57 AM

Leoši, máš ověřeno u těch jejichž plodovou křivku znáš jak se na ní projeví radikální posun počasí. např srovnání letošního a předloňského jara, diametrálně odlišných?

Moc přesně ne, předloni byla vegetace u nás posunuta cca o 14 dní. Loni zase o cca 18 dní urychlena no a letos to je podobné jako v r. 2011. Plodové křivky to ovlivňuje podobně, ale hrají tam roli i jiné vlivy. Třeba hlad způsobený včelařem. Tvar těch křivek je ale dost pevně dán geneticky. Karle za 50 let jsem nezažil stejný rok. LD


RE: Vlastnosti včelí linie - Tomáš Palata - 13.10.2013 09:18 PM

Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 13.10.2013 11:40 PM

Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.

Ono to jen tak vypadá. Věřte není jiné cesty než pochopit, resp. se o to snažit. Je to 100x lepší než se držet zažilých dogmat a dělat stále stejné chyby. LD


RE: Vlastnosti včelí linie - schützmeister - 18.10.2013 09:59 PM

(13.10.2013 11:40 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.

Ono to jen tak vypadá.
Je to o pozorování a o záznamech. Když vím, jak se zrovna tenhle úl chová v tu kterou dobu a při tom kterém letu či snůšce, nemusím se v nich hrabat. Je to cit a někdy to překvapí i tak. Taky bych řekl, že v tom dost hrajou mimořádné úkony / jako, že asi líp je nedělat / jako spojování, pozdní krmení a tak. Letos se mě povedlo ze čtyřech chcípáků s těžkou varoázou, v září úplně bez plodu / myslil jsem, že budou bezmatečné, pozdní oddělky, spojením vytvořit silná včelstva, která se razantně rozplodovala, a asi kupodivu vždy obě matky, podle všeho. A všechny mé úvahy o plodových cyklech byly včudu. Měl jsem je nechat, no aktivní blbec.


RE: Vlastnosti včelí linie - Aleš Molčík - 14.09.2017 02:06 PM

Plodovat je také vlastnost a tento graf jsem dnes opět našel v jedné staré Včelařské encyklopedii z padesátých let. Tak kdo se vrhne na chov matek a chtěl by měřit plod tak i tohle může použít jako pomůcku.


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 16.09.2017 07:32 PM

Přikládám propočet počtu buněk na dm2 podle jejich velikosti.

Velikost buněk 5,4mm
5,4 x 5,4 x 0,866 (sin.60 st.) =25,36mm2
1 dm2= 10000 mm2
Oboustranně 20000mm2
20000/25,36= 788 buněk na 1 dm2

Velikost buněk 4,9mm
4,9x4,9x0,866=20,79
20000/20,79=962 buněk na 1 dm2

Přiklad: trubčina.
6,8*6,8*0,866=40,04

20000/40,04=499 buněk na 1 dm2


RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 25.09.2017 01:54 PM

Stejně tak jako loni a vlastně i letos, budu z chovu uvolňovat několik letošních, ale i 1-2 letých matek.
Matky jsou z linií, které existují nepřetržitě po dobu 3-5 (tj cca 9-15 let ) generací po sobě bez chemického ošetření. Matky ostatní (tj. např. zkoušený cizí materiál pářený po dobu 1-2 generací v okrsku či večerním pářením) i v oddělcích a plemenivo jsem i letos dával k dispozici pro účastníky ŠPV zadarmo.
Ke každé matce, či oddělku je jednoduchý návod na 1 A4, jak včelstva vést. Zaručit samozřejmě nemohu nikomu nic . Jde o velmi omezené množství, kterého se nerad zbavuji, ale musím. Případní zájemci se ozvěte na můj email. Vše dobré. ld