Forum Šance pro včely

Úplná verze: Získávání medu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Vytáčet, lisovat nebo vykapávat?

Letos jsem začal včelařit a začínám přemýšlet jakým způsobem nejlépe získávat med. Zda kupovat medomet a klasicky vytáčet nebo zda alternativně med lisovat a v čem a nebo zda nechat med vykapávat. Zajímal by mě váš pohled, názory, zkušenosti a samozřejmě rady.
při čtyřech včelstvech je to spíše záležitost sympatie k zužitkování medu. Wink
smazal jsem zde příspěvek autocenzurou !
Marku, koupil bych si med od přítele odvedle ze dvora a přál bych Ti, abys měl včelstva také na Jaře!
Straka Dehtín
(23.09.2016 03:04 AM)straka napsal(a): [ -> ]smazal jsem zde příspěvek autocenzurou !
Marku, koupil bych si med od přítele odvedle ze dvora a přál bych Ti, abys měl včelstva také na Jaře!
Straka Dehtín

Děkuji za radu, ale to jste si ani nemusel dávat práci sem tento příspěvek dávat, jelikož je trochu offtopic..

(23.09.2016 02:21 AM)Debora napsal(a): [ -> ]při čtyřech včelstvech je to spíše záležitost sympatie k zužitkování medu. Wink

Neupínám se pouze na početní stav včelstev v tomto okamžiku, ale samozřejmě přemýšlím s výhledem do budoucna...tzn. nechci zůstat u počtu 4 včelstev. Mě zajímá jak získat co nejkvalitnější produkt, tedy med, když s tím mají včelky takovou práci, tak abych jim to třeba nešetrným způsobem získávání neznehodnotil.
Nejsem "starý včelař", ale stejně poradím, teda můj názor:

Já osobně mám taky jenom čtyři produkční včelstva, jak jsem se dozvěděl od staršího včelaře. To ostatní teprve včelstva budou. A svůj první med jsem záskal pomocí medometu. Vytočené plásty jsem zase včeličkám vrátil a jakou měli radost. Jasné, že je mám zadrátované. Jediný nezadrátovaný se položil sám a tak jsem si prubnul i to dolování medu bez medomedu. Jeden jediný a upatlaná celá rodina Smile Ono asi půjde o to, jakou cestou se dát. Na vydolování medu asi potřebuješ koupit medomet a nebo kvalitní pres na ovoce a cedníky. A když do všechno porovnám cenově a s rychlostí a kvalitou a přidám k tomu i to, že z medomedu mohu dílo zase použít (pokud není už staré jak hned upozorní ostatní přátelé) a nakonec stajně skončíš u deseti produkčních včelstvech, tak jednoznačně - medomet. Nemusíš hned elektřina a automat a buben jak z pivovaru. Stačí maličký, ruční na tři - čtyři rámečky. A kolik radosti to přinese. Když jsem porovnával a hledal já, našel jsem v "akci" u výrobce antikorový plech, ruční na čtyři velké rámečky a s dopravou až domu za dobrou cenu. Nakonec koukni kolem na inzerci a pozeptej se. Když ti včelař napíše, že ten svůj medomed má už třicet let, asi to antokor není a je spokojený ..... a investovat trochu korunek do malého nového medomedu se určitě rentuje.

Ještě doplním podstatnou věc. Vyber podle toho, jaký máš rámeček v úle a jak to plánuješ do budoucnosti. Velikost medometu je i podle velikosti rámečku. Takový dvourámečkový medomet na nízký formát strčíš doma i za skříň Smile
marek, to je trochu aj o tom , čo si pod pojmom "kvalitný" med predstavuješ... mám priateľa, ktorému som dal včely a chodil si ku mne vytočiť na medomet svojich pár plástov a posledne mi povedal že už nebude, pretože med sa pri tej ceste z plásta na stenu medometu "zoxiduje" a stratí na kvalite...
skús teda bez vytáčania na medomete, ide to bez lisovania, napíšem ti svoje skúsenosti...
kúp si antikorovú špachtlu, hrniec a za 5 € sieťku na vytáčanie odviečkovancov (ponúka to každá včelárska predajňa). Med v pláste odviečkuješ, (to je dôležité, ináč by si ho musel lisovať!), pokrájaš na väčšie kusy so hrnca, špachtľou posekáš na kašu (zmes medu a vosku, pridáš aj tie odviečkovance) a všetko to dáš do toho vrecka(jemnej sieťky), ktoré priviažeš na latku používanú ako horná latka(loučka) rámika, dáš napr. cez dva nadstavky alebo dve stoličky, podložíš nádobu...
za 24 hodín všetko vytečené, vosk suchý, med čistý, netreba už ďalšie sitá...
či je kvalitnejší ako z medometu som si nedovolil hodnotiť ale chutil miWink

otázka či medomed kúpiť, alebo nie je nie len otázkou kvality získaného medu...
tak ako ti písal miro, medomet umožňuje vrátiť včelám plást po vytočení a tým im "ušetríš" prácu...
(a možno získaš viac medu- ak je znáška a včely musia najprv plásty vystavať, niekedy ich nemusia stihnúť aj naplniť...)
na druhej strane, voľná stavba a stále nové dielo sú pre včely prínosom...
my ti svoje skúsenosti môžeme napísať ale rozhodnúť sa budeš musieť sám...
(ja medomet mám... Big Grin )
Nejkvalitnější med je určitě v plástech, jenže kupují ho jen ti, co si své zdraví rádi zaplatí a těch je málo. Lisovaný je určitě kvalitnější než z medometu, má více pylu. Vytáčený med je nejběžnější a ten od tebe bude jistě mnohem kvalitnější než ten z obchodu. ld
moja dcéra a susedia pri chate dostávajú pri každom medobraní plásty s medom, ale tie "porcujem" neodviečkované...
Vykapávaný bych typoval jako top - protože jde jen z panenských plástů. Ovšem když tyto budu točit, a jde to, když se to dělá s citem, vyjde to podle mne nastejno, protože ten kapaný ti teče celý den, v medometu je za hoďku v lahvy, takže co jaká oxidace ? A aj chuťově je rozdíl panenský a zakladený.
Lisovaný už můžeš lisovat z bardz čeho, tím se stírá kvalita. A když lisuješ různý starý pyly a mumie ze zvápenatění a pod., už bych moc o kvalitě nemluvil. I mě přijde, že drcením plástů se poruší propolisová vrstvička a luhuje se i šmak starých souší. Pro mě je pak ze staršího díla lepší točení, minimální příměs různých nedobrot s tím spojené.
Točení pak má tu výhodu, že plásty recykluješ, já díky tomu můžu točit jen z nezakladeného díla, protože mám plástů furt nadbytek. Žádná předloňská plesnivina. A pak taky kupodivu točený med vydrží dýl tekutý - to je dle mého díky minimu vyluhovaných nečistot. To ale využiješ jen u medovice nebo akátu.
Medomet jsem nikdy nepoužila a určitě má výše popsané výhody. Pro mně je med něco jako lék, proto pro vlastní potřebu jen plástečkový med, na přání lidí lisovaný. Michal má pravdu, že lisovaný med může být během 24 hodin zhoustnout. Za plástečkový med považuji jen med na panenském díle. Plásty včelstvu vracet nemusím. Ráda poučuji lidi, že v plástech medu jsou uloženy energetické informace, které sice vědomě nevnímáme, ale pro nenarušený metabolismus našeho organismu jsou zcela nezbytné. Nyní si můžeš vybrat melodii, která harmonizuje s Tvými myšlenkami. Wink
Stran: 1 2 3
Referenční URL's