Forum Šance pro včely

Úplná verze: Roj - biotechnicka opatreni
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Mám dva květnové roje a v prvním budou včely cca o víkendu vickovat první plod.
Zatím je nechci prelecovat žádnou chemii, ale pouze vyndat první zavickovany plod. Kolik se toho má vyndat, nikdy jsem to nedělala? Nyní jsou cca na jednom nástavku L2/3 a možná už něco málo mají ve spodním nástavku.

Jak se pak roj léčí? Má dostat na podzim KM? Diky
Prosím tebe, nejprve si zjisti jaká je situace v tvém okolí. Pokud se pro vyndání zav. plodu rozhodneš, tak samozřejmě všechen. Lze ho i vyříznout.
U nás je situace taková, že V.d. není. Já bych nedělal nic. U mně platí dlouhodobě zásada. Oddělek z května se neošetřuje až do září příštího roku. Prakticky všechny to bez problémů zvládnou. Pak se rozhoduji, které jsou talentované a jdou dál a které se musí rozloučit se svou stávající identitou.
Po odstranění plodu už roj nech ať má čas zesílit. O nějakém dalším ošetření je předčasné mluvit. Ozvi se v září. Prozatím sleduj spad, dávej pozor, zda neuvidíš poškozené včely a jen klid. Roj má velký drajv, všechno zvládne. ld
Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je běžné rozšiřovat roj směrem nahoru jako oddelek? Nebo se rojum vždy jen podstavuje. Po cca měsíci, mají oba roje horní nástavky víceméně vystavené a oboum jsem podstavila a tam se toho moc neděje. Asi týden už je trochu přikrmuji, není moc snůška a často prší. Diky K
Podstavovat je přirozenější, ale...... Nahoru ale staví nyní lépe. Chtěl jsem ti něco napsat, ale jednomu dej plodový plást doprostřed spodního nástavky a druhému doprostřed nástavku nadstaveného a porovnávej. Zkušenost je nade vše. Měsíc znamená, ale jednu generaci včel, která tak vyrovná počet ztrát dospělých včel, něco málo navíc. Teprve druhá generace přinese větší šmrnc. Hlavně krm řídkým roztokem. Včely ke stavbě potřebují, dostatek včel, teplo a příliv potravy. ld
Referenční URL's