Forum Šance pro včely

Úplná verze: Medovina
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Ahojte priatelia. Sezona nám skončila a čaká nás zaslúžený oddych. Verím že ste mali úspešný včelársky rok. Podla môjho názoru k včelárstvu neodmyslitelne patrý aj výroba medoviny. Pripájam navod resp. recept podla ktorého medovinu robím ja. Medovinu robím radšej vo viacerých menších demižónoch - keby sa v jednom niečo náhodou pokazilo ostatné budú v pohode... Pridávam tam len klinčeky ale tu sa fantázií asi naozaj medze nekladú. Budem vdačný ak pripojíte aj vy svoje skusenosti s výrobou medoviny resp. nejaké vychytávky vo výrobe medoviny, aké kvasinky používate alebo odporúčanie daného receptu podla seba upraveného. Taktiež zbieram recepty na medovinu s tradičnou výrobou (zatial najstarší mám z roku 1899) aby som sa dopodrobna dozvedel ako to bolo kedysi. (ak by ste nejaké recepty mali a boli by ste mi ich ochotný poslať do e-mailu budem neuveritelne vdačný Smile ) Príjemnú diskusiu
Palino , mohol by si prosímťa zavesiť sem ten recept z roku 1899? Ďakujem
Nejde mi to sem prilepit lebo to je scann knihy a má to 52 Mb Undecided . Ale poslal som vám to na e-mail. Malo by sa to dať odtial bez problémov stiahnuť...
Pavol, dávam sem tvoj link úložiska na googli : https://drive.google.com/file/d/0B-mqCd9...iew?pli=1.
Malo by to fungovať.
Smile Ďakujem za "technickú podporu". Funguje to bezchybne . Je to ovela lepsie ako posielať to po mailoch. Budem sa to musieť naučiť aj ja toto.. Smile
Několik let používám kvasinky Schimansky - Power, mají velký rozsah kvasné teploty a nemají tak silnou bouřlivou fázi. Přidávám živnou sůl (dokonce se doporučuje ztrojnásobit množství z návodu). Kvasím ve skleněných demižonech s bublačkou. Do bublačky nalévám líh, nepřitahuje to tolik mušek, které se tam normálně topí.
Prý to jde vykvasit i v plastových sudech, ale to by se mi asi nelíbilo.....
Zpočátku jsem přidával do demižonu kousek skořice, prý pro lepší vyčeření, ale už ji nedávám, dělám čistě přírodní medovinu a s čeřením problém nemám.
Celkově doporučuji vysokou úroveň čistoty (nádob, nářadí i vstupního materiálu), medovina je velmi ochotná přijímat pachutě.
ms
Tiez som nazoru ze cistota nadob a vsetkeho okolo toho je prvorada. Predsa... Budeme to v prvom rade pit my alebo nasli znamy... Tie plasove nadoby som neskusal ani ja ale uz som sa s tym tiez stretol aj ked v konecnom dôsledku ked sa pouziju plastove nadoby atestovane na styk s potravinami mozno by to bolo uplne v poriadku s tym ze clovek usetry nemalo peniazkou narozdiel od sklenenych demizonov. Nebranim sa myslienke niekedy to skusit ale bude to v mojom oblubenom malom mnozstve keby nieco.... Smile Ja osobne pouzivam kvasinky Oenoferm Freddo F3 (chladnomilne suche vinne kvasinky). Robil som len zakvas bez zivnej soli. Nakopli sa v pohode, zatial idu ako hodinky. Pridal som len klinceky a cirenie tiez necham na matku prirodu...
Protože ročně kvasím cca 100 000 litrů vína ,dovolím si několik poznámek ke kvašení obecně.
Na začátek kvašení je dobré jemně ohřát kvasné médium (medovinu) na cca 20-23 stupňů,kvašení pak začne bezproblémově po přidání předem rehydrovaných kvasinek.K ohřívaní v malém je dobré použít skleněné akvarijní topítko,má i termostat.
Doporučují dávku cca 25 gramů kvasinek/100 l ,rehydrovat(oživit) dle návodu. Kvasinkami nejde předávkovat.
Pokud chcete přidávat živnou sůl,je dobré celkovou dávku rozdělit na poloviny nebo třetiny ,např. část na začátku kvašení a část po několika dnech kvašení.
Podle dotazu u technologa dodavatele kvasinek je na medovinu vhodné použít kmen kvasinek Oenoferm Bouqet,stejně jako výživu pro kvasinky je k dostání i v eshopu na
http://www.proneco.cz, nebo i jinde.Mají i malé balení .
Pokud by se někomu medovina nečistila, lze použít přečíření Bentonitem,je to v podstatě přečištěná jílovitá zemina,takže žádná chemie. Dávkování obligátních 100 gramů/100 litrů.
Zbývá jen popřát Na zdraví !
Teplota je důležitá, proto nechávám výrobu medoviny na léto.
A medovinka je hotová... Nie je síce ukážková ale na moje spotrebovanie stačí.. Smile Každý sa učí a na dobrú medovinu treba dlhoročné skusenosti.... nuž, ja to časom doladím.. Smile Ale aj tak si myslím že nieje najhoršia...
Stran: 1 2
Referenční URL's