Forum Šance pro včely

Úplná verze: Termické ošetrovanie včelstiev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
MVDr. Ľudovít Roško a MVDr. Miloš Halaša, CSc., ešte v 80.rokoch minulého storočia popísali metódu termického ošetrovania včelstiev proti roztočom Varroa. Pre včelára s väčším počtom včelstiev je to metóda dosť náročná. Z môjho pohľadu vedenia včelstiev na prírodnom diele je pre mňa dôležitejšia termická metóda, ktorá spočíva v udržiavaní stálej a vyššej teploty v malých bunkách priamo včelami, pričom sa mladušky narodia až o 36 hodín skôr, ako metóda umelého zvyšovania teploty v úli až na 50C včelárom s pomocou technického zariadenia. Zaujímajú ma vaše názory, vedomosti, prípadne skúsenosti s touto ekologickou metódou, ktorá je najbližšie k prírode a prirodzenému spôsobu života včiel.
Vyrobit teplotu v úle dnes není až takový problém , jako opravdová teplota. Pohybuju se v oblasti potravin a teplotní čidla vykazují dost podstatné rozdíly, takže určit přesnou teplotu není problém v tom, že nejsme schopni něco naměřit, ale jestli naměřená hodnota je opravdu ta správná.Tím myslím následovné: čidlo- snímač tepla při stejném prostředí a stejném typu čidla vykáže podstatně jinou teplotu.
U včel vidím ten problém, že rozdíl teplot, kdy včely nepoškodím a kdy likviduju warroa je dost malý, tak bych z tohoto důvodu měl obavy, zda tu toleranční mez nepřekročím.
super téma! Jen se obávám, ze hyperthermiku málokdo zná. Milane, pokud más odkazy, tak je zverejni.
Teď byl někde / v MV ? / článek o nové metodě ošetření teplem, že snad patentovaný. Tušíte někdo o co jde ? Dle toho co jsem pochopil, se jedná o letní přehřátí včelstev / jako v africe /, čím, to tam nepsali, ale z logiky vyplývá, že děrovaným plechem bez vrchnáku nahoře na úlu. To by nemuselo být špatný, ne ?
Sluníčko pěkně pere a roztoči se pečou. Vždy když je v létě přehřátí, je jich nějak míň, nebo se mi to zdá ? Tohle by mohlo být fakt revoluční, jinak už nevím.
Umělé nahřívání nemá budoucnost. Je to pracný. A na todle žádný sondy nepotřebuju, oni se včelky neupečou, uvětrají to.
Jedná se o Termosolární úl Dr. R. Linharta a článek vyšel ve Včelařství 5/2013. Na Včelařském fóru se to dost diskutovalo a do diskuse přispíval i pan Linhart.
v Rakousku mají na to saunu:

Varroa Controller
(15.06.2013 11:14 AM)Debora napsal(a): [ -> ]v Rakousku mají na to saunu:

Varroa Controller
Hmm, pěkný, je to tak na malý oddělky a za 2.500EUR si nechám zajít chuť. Mimo to nemám v lese elektriku. Ale zajímavé.
Čítal som, že iný druh Varroa majú v Južnej Amerike, iný v Európe a iný v Ázii. To znamená, že roztoče Varroa si na kontinentoch navzájom nekonkurujú. Aj metóda včelárenia s malými včelami na prírodnom diele, ktoré sa rodia z malých buniek, je termoliečbou. Termosolárny úľ Dr.Linharta, to bude obeť včelárskej obce pre vedu, pretože ten úľ pracuje s vysokými teplotami (usudzujem tak podľa reakcií Dr.Linharta na včelárskom fóre), ktoré hraničia s poškodením plodu, a podobne ako KM a amitraz, jeho termoúľ nezohľadňuje život pre včely prospešnej mikroflóry a mikrofauny v úli. Potešil by ma tu názor, ktorý by ma argumentami a skúsenosťami ubezpečil, že nemám pravdu.

http://nasapravda.blogspot.sk/2012/03/lu...ehlad.html
http://nasapravda.blogspot.sk/2012/04/pr...m-pre.html
http://nasapravda.blogspot.sk/2012/04/za...alych.html
http://nasapravda.blogspot.sk/2012/12/vy...enose.html
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Termosolarni-ul
Teplem se provádí i dezinfekce. Teplota kolem 50-52°C zahubí Nosemu apis nebo plísně způsobující zvápenatění plodu, takže to že termické ošetření kromě varroa zahubí i jiné organismy je naprosto reálné. Ale, to jestli tohle ošetření nadělá stejnou "škodu" jako kys. mravenčí nebo ne, by nejspíš muselo projít nějakým výzkumem. Spory moru teplota 100°C nezničí, tak něco určitě termické ošetření přežijeBig Grin.
Ing. Řeháček v metodice pro Eurodadant na jaře doporučuje stažení včelstva na pouze obsednuté rámky blinovou přepážkou a tím prý dojde k ozdravení včelstva teplem od Nosemy a. Ikdyž tohle nejspíš nesouvisí s teplotou kolem 50°C, ale s vytvoření teplotní pohody včel a lepšímu zažívání.
Naši předci používaly na jaře skleněné předsíňky před česny a také si tohle pochvalovaly, že včely jsou při jarním růstu vitálnější.
Využití zvýšeného tepla ve včelařství je v podstatě stejně staré jako používání úlů, možná je to taková univerzální léčba a záleží jen na tom v jaké době se použije a kolik toho tepla je.
Na žádost Kamila přidávám odkaz http://www.apiterapie-kamil.cz/apiterapie/9 kde naleznete jeho letošní zkušenosti.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's